Ikea’nın Milyarder Kurucusu Hakkında Bilmedikleriniz

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:28

Ingvar Kamprad’ın 1982 yılında kurduğu Ikea bugün dünyanın 46 ülkesinde 375 mağazaya sahip dev bir marka. Kamprad, bu başarısını sahip olduğu prensiplere borçlu.

Ikea’nın Milyarder Kurucusu Hakkında Bilmedikleriniz
Enes Öksüz admin

Dünyada mobilya sektörü denince akla ilk gelen markalardan birinin kurucusu olan Ingvar Kamprad, 27 Ocak 2018 tarihinde 91 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Başarılı bir iş adamı olarak 70 yıldan fazla süredir işinin başında olan Kamprad, her girişimcinin sahip olmak isteyeceği bir başarı yakaladı. Kamprad kurduğu Ikea markası ile beraber tam 58.7 milyar dolar kişisel servet elde etti. Kamprad şu anda dünyanın en zengin 8. kişisi konumunda.

Müşteri Odaklı Bakış Açısı

Kamprad başarılı bir iş adamı olmasına rağmen hayatının büyük çoğunluğunu medya ışıklarından uzakta geçirdi ve çok nadiren röportaj verdi ya da açıklama yaptı. 1976 yılında yazdığı The Testament of a Furniture Dealer isimli kitap Ikea’nın vizyonu olarak kabul ediliyor. Kamprad yola çıktığını birçok insanın kısıtlı finansal kaynaklara sahip olduğunu ve bu insanlara hizmet etmeleri gerektiğini düşünüyordu. Kamprad bunun için ilk kural olarak oldukça düşük fiyatlar belirlemeyi seçti. Ancak bu düşük fiyatları benimserken fonksiyonellikten ve kaliteden ödün vermedi.

Kendi Kaynağını Kendi Oluşturdu

Ikea’nın Kurucusu

Kamprad para tasarrufu konusunda o kadar ciddi davrandıki zamanla adı Pinti Amca ve Kirli Çıkı olarak anıldı. Bir Volvo sahibi olan Kamprad uçuşlarını ekonomik sınıfta gerçekleştirdi ve ne zaman ekibi veya kendisi iş gezisine gitse gittiği bölgedeki en ucuz otelleri tercih etti. Kamprad hayatı boyunca daha kurumsal kimlikli görünüme sahip takım elbiselerden ve kravatlardan kaçındı ve karşısına çıkan her geri dönüşüm fırsatını değerlendirdi. Kamprad için zaman en önemli kaynaktı ve her zaman bunu doğru bir biçimde kullanmaya çalıştı.

Tek Bir Ürün Üzerine Yoğunlaşmadı

Kamprad ilk işine 5 yaşındayken mahallede kibrit satarak başladı. Daha sonra ürün gamına yılbaşı süsleri, balık, kalem ve tohum gibi alternatifler ekledi. Ikea her zaman mobilya satan bir firma değildi. 17 yaşındayken Kamprad ilk birkaç yıl boyunca sipariş üzerine eşya teslimatı yaptı. Bu sırada yenilediği bir kamyonetten naylon, kalem ve cüzdan satmaya devam etti.

İşi Sadece İş Olarak kabul Etmedi

Kamprad kitabında işin sadece bir geçim kaynağı olmaması gerektiğini belirtti. Eğer işiniz hakkında tutkulu değilseniz hayatınızın üçte biri boşa gitmiştir fikrini ortaya attı. Kamprad, Ikea’yı bir tutkulu bir ruhla kurdu ve bunu yapmasaydı belkide Ikea bugün bildiğimiz Ikea değildi. Kamprad farklı alternatifler ile güçlü bir yapı oluşturmayı başardı.

Yanlış Yola Sapmaktan Korkmadı

Ingvar Kamprad hayatı boyunca “Eğer yeterince hata yapmadıysanız, yeterince denememişsinizdir.” felsefesini benimsedi. Birisi sadece uyurken hata yapmaz ve hata yapmak aktif olduğunuzu göstermenin yoludur. Yanlış yola mümkün olduğunca az sapmak için karar ve sorumluluk alma laıştırmaları yapmalı ve hata yapma korkularınızın üstesinden gelmelisiniz. Hata yapmak bürokrasinin kökünü oluşturur ve gelişmenin düşmanıdır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler