Herkesin Diline Dolanan Şirket Kültürü Kavramını Anlamak

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:24

Herkesin Diline Dolanan Şirket Kültürü Kavramını Anlamak
Enes Öksüz admin

Şirket kültürü kısaca bir şirketin kişiliği anlamına gelir. Çalışanların çalışma ortamını tanımlar. Şirket kültürünün bünyesinde çalışma ortamı, şirket misyonu, değer, etik, beklenti ve hedefler gibi bazı unsurlar yer almaktadır. Örneğin bazı şirketlerin ekip bazlı bir kültürü bulunmaktadır ve bu kültürde her çalışan işin bütün seviyelerine dahil olur. Bazı şirketlerin ise daha geleneksel ve resmi bir yönetim biçimi bulunmaktadır.

Şirket Kültürü Neden Önemlidir?

Şirket kültürü en başta çalışanlar için önemlidir. Çünkü çalışanlar, şirket kültürü ile uyum içinde çalıştıklarında iş yerinde iyi vakit geçirmeye yatkındırlar. Çalışanlar, ihtiyaçları ve değerleri iş yerindeki değerleri tutarlı olduğunda yapmakta oldukları işlerden zevk alırlar. Diğer taraftan şirket kültürüne uymadığınız bir şirkette işten de çok daha az zevk alırsınız. Örneğin bağımsız çalışmayı seven kişiler ekip çalışmasının ön planda olduğu bir şirkette daha mutsuz ve daha verimsiz olmaktadır.

Önerilen İçerik: Şirket İmajınızın Çalışanlarınızın Verimliliği Üzerine Etkileri

Geleneksel bir yönetim biçimine sahip olan bir şirkette iş tanımları ve sorumlulukları gayet açıktır. Daha rahat bir iş yerinde ise çalışanlar farklı riskler alma şansını yakalayabilir ve zamanlarının izin verdiği ölçüde farklı projeler üzerinde görev alabilme imkanı bulurlar. Bu nedenle potansiyel iş verenleri değerlendirirken şirket kültürü, karar verme sürecinde en önemli rollerden birini oynamaktadır.

Önerilen İçerik: Büyük Şirketler, Kültürlerini Nasıl Büyütür ve Yaşatır?

Şirket kültürü iş verenler için de son derece önemlidir. Çünkü şirket kültürü ile uyumlu bir şekilde çalışanlar sadece mutlu olmakla kalmaz aynı zamanda daha üretken de olur. Şirket kültürü ile uyum içerisinde olan çalışanlar o şirkette daha uzun süre çalışmak isteyeceklerdir. Bu sayede iş verenler güçlü bir ofis kültürü kullanarak hem sürekliliği hem de üretkenliği arttırabilir.

Şirket Kültürünü Nasıl Öğrenirsiniz?

İş ararken şirket kültürüne uyacağınız işleri aramak son derece önemlidir. Bununla beraber bir şirketin kültürünü anlamak her zaman kolay olmayabilir. İş arama sırasında bir şirketin kültürünü değerlendirmek için bazı ipuçları kullanabilirsiniz. Örneğin şirketlerin internet sitelerinde yer alan Hakkımızda sayfası şirket ile ilgili önemli bilgiler içermektedir. Bu kısımda genellikle şirketin misyon ve değerleri hakkında bilgiler yer alır. Başvuru yapacağınız şirkette çalışan arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınız varsa onlardan da bu konuda yardım alabilir ya da varsa şirketin LinkedIn sayfasına bir göz gezdirebilirsiniz. Katıldığınız mülakatlarda işe alım yapan kişiler şirket kültürüne uyup uymadığınıza da bakacaktır. Bu görüşmelerde siz de bazı sorular yöneltebilirsiniz. Bu sorular ile şirket ve iş çevresi hakkında bilgiler almak son derece kolay oabilir.

Size Uyduğundan Emin Olun

Çalışma sadece ücret karşılığı yapılan bir şey değildir. Çalışma süresinin uzunluğu göz önüne alındığında hem çalışanın hem de iş verenin iyi bir uyum yakalaması gerekir. Bir işte çalışmaktan mutluluk duymayacaksanız o işi kabul etmeniz pek akıllıca değildir. Emin olmadığınız bir işi kabul etmeden önce yetenekleriniz, deneyiminiz, kişiliğiniz ve geleceğe yönelik hedefleriniz için iyi bir uyum sağlamanız gerekir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler