Büyük Şirketler, Kültürlerini Nasıl Büyütür ve Yaşatır?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 11:35

Büyük Şirketler, Kültürlerini Nasıl Büyütür ve Yaşatır?
Enes Öksüz admin

Şirket kültürü sadece duvara astığınız bir işaret, internet sitesinde yayınladığınız değerler bildirimi veya yıl sonunda aldığınız bir ödül değildir. Şirket kültürününün, çalışanların kendilerini en iyi şekilde işe adamalarını sağlaması için her gün yaşayan bir şey olması gerekir. Böylelikle çalışanlarında, müşteri ile olan etkileşimleri gerçek bir bağlılık üzerinde gerçekleşir. Günümüzde büyük şirketler bu tarz bağlılık kültürlerini çok farklı şekilde gerçekleştiriyor. İnsanları ön plana koyarak, onları neyin motive ettiğini iyi bir şekilde anlayarak ve çalışanların beklentilerini işyerinin çalışma şekliyle uyumlaştırarak bu tarz kültür oluşturmaya yardımcı olabilir.

İnsan Odaklı

Şirket kültüründe insanların bir organizasyonun en önemli varlığı olduğu fikri gerçekten gereklidir. Bir çalışma ortamı aşırı derecede hiyerarşik ise değişikliklere çok zor adapte olabilir ya da hatayı cezalandırabilir. Çalışma ortamının gelecek neslin liderlerinin yetişebileceği ve herkesin olumlu hissedeceği bir ortam olması gerekir. Büyük şirketler ister 5 çalışanı olsun ister 50.000 kuruluşa katkı veren her bir bireyin katkılarını kutlar.

Görmek İstediğinizi Yansıtın

Harika bir kültür oluşturmak, görmek istediğiniz alışkanlıkları tanımlamak ve kurumsallaşmak bir işletmede en tepeden başlamalıdır. Önemseme, şükran ya da takdir gibi kişisel alışkanlıkları kurumsallaştırabilirsiniz. Çalışanlarınızın hangi şekilde yaşamasını istiyorsanız ilk olarak sizin de öyle yaşamanız gerekir. Bu yaklaşım özel olarak genç ve idealist olan genç çalışanlar üzerinde son derece etkili olur. Şeffaf, insanlara güvenen ve onlara daha alt satırdan bakabilen biri olarak çalışanlarınızla aranızda güven oluşturabilirsiniz. Bu da onların kendilerini daha çok kendilerini işe adamalarını sağlar.

Önerilen İçerik: Yaratıcı Kişileri Projelerle Barıştırmanın 3 Yolu

Nedenleri Öğrenin

İnsanların olumlu ya da olumsuz yaptıkları şeylerin altındaki nedenleri öğrenin. Bu sayede bir sonraki hedefe ulaşacağında sizden neler beklediğini öğrenebilirsiniz. İnsanların sınırlarını keşfetmek ve sınamak için onlara özgürlük ve hareket alanı vermeniz gerekir. Çoğu insan bir girişimci olduğunda kutunun dışında düşünmeyi ister. Bunun zor kısmı ise insanların, işletmeyi geliştirmeye yönelik hareket etmesini sağlamaktır. Bunu ancak özgürlük vererek sağlayabilirsiniz. Çalışanlara hata yapma özgürlüğü verdiğinizde aynı zamanda başarma özgürlüğü de vermiş olursunuz. Bu sayede çalışanların hareketlerinin altında yatan nedenleri öğrenirken, şirketinizi de bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

Çalışan ve Müşteri Deneyimi

İnsanları bir araya getirmek için yalnızca menfaatlerin, tartışmaların ya da doğum günlerinin kullanılması yanlıştır. Bu, çalışanlarınızın maaş denetiminin ötesine geçen fiziksel ve hata duygusal ihtiyaçlarına sahip olduklarını hatırlamak ile ilgilidir. Bunlar karşılanmadığında onların müşteri ile olan deneyimleri de etkilenir.

Çalışanlarınızı bir nevi çekmek ve koruma müşteri deneyimini geliştirmenizi sağlar. Temel değerlerinize kalite güvencesi, performans incelemeleri ve yönetici bonusları sağlayarak değerleriniz çevresinde yaşayan insanları tanıyabilirsiniz. Değerler işletmeleri daha iyi hale getiren işletme kültürlerinin en önemli ayaklarından birisidir. Bunları oluşturduğunu ve koruduğunuz takdirde şirket içerisindeki çalışma ortamı daima üst seviyede olacaktır.

Önerilen İçerik: Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler