Müşteri İlişkileri Yönetimi için İpuçları

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:01

Müşteri İlişkileri Yönetimi için İpuçları
Enes Öksüz admin

En kaliteli ürünleri üretin ya da en eşsiz hizmetleri verin. Markanızın adı kaliteyle özdeşleşsin, yaptıklarınız iş dünyasının temellerini değiştirsin. Müşterilerinizin değerini bilip kendilerine doğru şekilde yaklaşamazsanız tüm artılarınız bir anda eksiye dönebilir. Müşteri ilişkileri yönetimi kapsamında gerçekleştirdiğiniz tüm politikalar müşteri memnuniyetini kazanmaya yönelik olmalıdır.

Bu sürecin sonu olmadığını bilmelisiniz, önce müşterilerinizin memnuniyetini kazanmak için çabalarsınız sonra sadakatlerini hak etmek için. Hizmetlerinizle ve müşterilerinize hissettirdiklerinizle akıllarda kalırsınız.  Bu nedenle müşteri ilişkileri yönetimini kendi değerlerinizle harmanlamalı ve ortaya çıkanları hizmet politikanız haline getirmelisiniz. Bu yazımızda müşterilerle aranızdaki bağı güçlendirecek en önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Onlara Kendinize Davranılmasını İstediğiniz Gibi Davranın

Hayatın tüm alanlarına uyarlanabilen bir davranış modelidir. Hem oldukça basit hem de çok etkili olmasıyla bilinir. Zaman zaman göz ardı edilse ve unutulsa da müşterilerinize kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranmayı başarırsanız müşterilerinizle aranızdaki engelleri kolaylıkla aşarsınız. Saygılı bir yaklaşımla, beklentilerini öncelikli hale getirdiğinizi gösterirseniz müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurmanın Yolları

Müşteri İlişkileri Yönetiminizi Dürüstlük İlkesine Dayandırın

Müşterilerinize sunduklarınızla ilgili dürüst olmalısınız. Kısa süreli kazançlara odaklanmak yerine işletmenizin uzun dönemli başarıları için dürüstlükten vazgeçmemelisiniz. Samimiyetiniz ve doğruluğunuz sorgulanmaya başlarsa müşterilerinizin gözünden düşüp onları kaybedebileceğiniz gerçeğini aklınızda bulundurmalısınız. Müşteriler yaklaşımlarınızdaki dürüstlüğü sezerler ve dahası bunu takdir ederler. Bilirler ki size güvenebilirler bu nedenle yeni arayışlara girme riskini göze almayı bile denemezler.

Önerilen İçerik: Müşteri Şikayetlerini Yeni İş Fırsatlarına Çevirin

Sadık Müşterilerinize Özel Hizmetler Sunun

Müşteriler saygıyı ve özel hizmetleri hak ederler; üstelik sadık olanlar için çok daha fazlası yapılabilir. Firmalar yeni müşteriler peşinde koşarken onları hali hazırda tercih edenleri görmezden gelebilirler. Bu nedenle büyük kayıplar yaşayan firmaların olduğunu hepimiz biliyoruz! Sadık müşterilerinize özel indirimler düzenleyin, doğum günlerinde tebrik kartı yazın ve daha fazlası için yaratıcılığınızı kullanın.

Önerilen İçerik: Mevcut Müşterilerinizi Nasıl Korursunuz?

Müşterilerinize Özel Olduklarını Nasıl Hissettirirsiniz?

Müşterilerinizin sadakatini kazanmanın ya da sadakatleri için kendilerine teşekkür etmenin bir çok yaratıcı yolunu bulabilirsiniz. Onlara saygı duyarak, güler yüzlü hizmet vererek ve sadece teşekkür ederek onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Müşterileri özel hissettirmek söz konusu olunca genellikle akıllara sadece onların doğum gününü kutlamak gelir. Artık bunu neredeyse tüm firmalar yapıyor, yaratıcılığını kullananlar ise rakipleri arasından sıyrılarak müşterilerinin vazgeçilmezi oluyor.

Müşterilerinizi özel hissettirmek istiyorsanız şu yolları deneyebilirsiniz;

  • Yaptıkları alışverişler üzerinden puan kazanabilecekleri bir sistem yaratın ve o puanlarla alışveriş yapılmasını sağlayın. Puanlarını kullanmak için alışveriş yapacakları  esnada onlara özel ekstra indirim de uygulayın. Böylece mutlulukları bir kat daha artacaktır.
  • Müşteriler ürün ya da hizmetlerinizle ilgili şikayet araması yaparsa, size mail atarsa ya da sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile sizlerle iletişime geçerse en kısa sürede kendilerine geri dönüş yapın. Kendilerine yanıt verirken kullandığınız üsluba çok önem verin. Öncelikle onları anladığınızdan emin olun, asıl sorunlarının ne olduğunu dinleyin ve onları geçiştirmek için değil sorunlarına çözüm üretebilmek için harekete geçin.
  • Sizi tercih eden müşterilerinizin bilgilerini toplayın, şirketiniz için bir veri tabanı hazırlayın. Veri tabanı oluşturduğunuzda sizden en çok alışveriş yapan müşterilerinizi VIP olarak sınıflandırın ve onlara çeşitli hediyeler gönderin.

Müşteri ilişkileri yönetiminizin başarılı olmasını istiyorsanız müşterilerinize değer verdiğinizi göstermelisiniz. Kimi zaman çalışanlarınızın güler yüzlü hizmet vermesi kimi zaman ise müşterilerinize yolladığınız küçük hediyeler onları memnun etmeye yetecektir. Her zaman dürüst olun, onları oyalamak için değil sorunlarına çözüm üretmek için çabaladığınızı açıkça belirtin. Gerisi kendiliğinden gelecektir…

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler