İşletmenizin Facebook Sayfasını Hareketlendirin!

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:59

İşletmenizin Facebook Sayfasını Hareketlendirin!
Enes Öksüz admin

Sosyal medyanın işinizi geliştirmek ve büyütmek için elinizdeki en büyük kozlardan biri olduğunu; sosyal medya platformlarını doğru kullandığınız takdirde sosyal medyanın işletmenize sağlayacağı faydaları defalarca anlattık. Bu yazımızda ise bu faydaları sağlamak için neler yapmanız gerektiğini Facebook özelinde detaylandıracağız. 

Diğer tüm şirket sahipleri gibi muhtemelen siz de şirketiniz için Facebook platformunda bir sayfa açtınız. Ön plana çıkmak, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsunuz. Peki bunu bunu nasıl başarmayı planlıyorsunuz? Sosyal medyada parmak izlerinizi çoğaltmak ve sosyal medyanın gücünü kullanmak anlatıldığı kadar zor olmayabilir. Kolay ancak etkili stratejilerle siz de sosyal medyanın şirketinize sağladığı avantajları yaşayabilirsiniz. Takipçilerinizle aranızdaki etkileşimi arttırmanın mümkün olduğunu ve takipçilerinizden gelen her bir yorumun, marka bilinirliğinize katkıda bulunduğunu unutmayın. 

Her Gün Paylaşım Yapın

Sosyal medyada başarı elde etmek için zamanlamanın ve sürekliliğin önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Şirketinizin sosyal medya hesabından rutin olarak paylaşımlar yapın, sayfanızı hareketlendirin. Paylaşımları yapmak için sayfanızın en yoğun olarak ziyaret edildiği zaman dilimlerini seçin, böylelikle ziyaretçilerin paylaşımlarınıza yorum yapmasını sağlayarak etkileşiminizi arttırmayı başarabilirsiniz. Üstelik sayfanızı her ziyaret ettiklerinde keşfedilecek yeni paylaşımların olduğunu düşünmelerini de ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz. 

Facebook’ta Reklamınızı Yapın

Şirketinizin Facebook sayfası size uygun reklam verme alternatifini de sunar. Ürün ya da hizmetlerinizi sayfanızda tanıtan postlar yayınlayabilirsiniz. Böylelikle hem şirketinizi tanıtmış olursunuz, hem potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekersiniz, hem de reklam vermek için fazladan bir bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız; her halükarda kârlı çıkan siz olursunuz

Şirketinizin Faaliyet Alanlarıyla İlgili Yaratıcı Paylaşımlar Yapın

Amaç hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve sizi daha yakından tanımaya çalışmalarını sağlamak değil mi? O zaman diğerlerinden farklılaşın; yaratıcı, dikkat çekici ve etkileyici paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu paylaşımlar efektler kullanılarak tasarlanmış fotoğraflar da olabilir, kısa ve etkileyici cümleler de… Paylaşımlarınızın beklediğiniz ilgiyi görmeleri için görsel ağırlıklı olmalarına özen göstermeyi ihmal etmeyin. Uzun metinlerin görmezden gelindiği gerçeğini de yadsımayın. 

Takipçilerinize Sorular Sorun

Takipçileriniz sizinle şirketinizin sosyal medya hesabı üzerinden iletişime geçsin istiyorsanız, onların dikkatini çekecek sorular sorabilirsiniz. Yorum yapmalarına değer sorular bulup, bu soruları sayfanızda paylaşarak ziyaretçilerinizin hem sizinle hem de diğer ziyaretçilerle etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın; etkileşim olmayan bir sosyal medya hesabının size faydası olmasını beklemeniz çok da gerçekçi olmayacaktır. 

Şirketiniz İçin Önemli Olayları Paylaşın 

Şirketinizin elde ettiği başarıları, ticari hayatınızdaki dönüm noktalarını takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Sizi yakından takip eden kişiler bu başarılara kayıtsız kalamazlar ve amaçladığınız gibi sayfanıza yorum bırakırlar. Gönderinizi beğenerek hatta kendi hesaplarında paylaşarak, sayfa görünürlüğünüze de katkıda bulunurlar. 

Facebook Takipçileriniz Arasında Ödüllü Yarışmalar Düzenleyin 

Şirketinizin faaliyet alanı ile ilgili ya da değil, takipçileriniz arasında ödüllü bir yarış başlatın. Etkileşimi arttırmanın en kolay yollarından biri olan bu strateji için seçtiğiniz konu başlığının çok da önemi yok. İster bir cevabı ilk doğru bulanın ödüllendirileceği, ister paylaşım yaptırma üzerine kurulu bir yarış kurgulayın; tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı… Kazanana ise hizmetlerinizde ya da ürünlerinizde indirim yapabilirsiniz. 

Takipçilerinizin Yorumlarına Yanıt Verin

Takipçilerinizden sürekli yorum aldığınızı ancak hiçbir yoruma geri dönüş yapmadığınızı düşünün. Yorumların devamı gelir mi? Muhtemelen gelmeyecektir. İlk olarak takipçiler mesajlarınızı görmediğinizi düşünürler, sonrasında ise önemsenmediklerini. Onların yazdıklarına ne kadar hızlı geri dönüş yaparsanız size yorum yaparak amaçlarına ulaştıklarını düşünürler. Övgü dolu bir yorum gelirse, hızlı bir şekilde teşekkür edin; soru gelirse soruyu yanıtlayın, şikayetlerden ise asla korkmayın. Olumlu dönüşlerin olması kadar eleştirilerin olmasını da doğal karşılayın ve takipçilerinizi yanıtsız bırakmayın. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler