Patronların En Kötü 10 Alışkanlığı

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:20

Yapılan araştırmalar sonucunda çalışanların patronlarının tutumlarından tahmin edildiğinden daha çok etkilendikleri ortaya çıkarılmıştır. Detaylar yazımızın devamında….

Patronların En Kötü 10 Alışkanlığı
Enes Öksüz admin

Patronunu ya da yetkilisini seven kişi sayısı oldukça azdır; kimileri sevmese bile tahammül edebilir; kimisi patronun davranışlarından o kadar rahatsız olur ki işi bırakmayı bile göz alabilir.

Muhtemelen hepiniz yöneticilerinizle kötü bir olay yaşamışsınızdır, bu olay sonunda işinizden soğuduğunuz ve hatta başka iş bulma çabalarına girdiğiniz anlarla karşılaşmışsınızdır. Yöneticilerinizin hangi davranışı sizi rahatsız ediyor diye sorulsa birçok yanıt verebilirsiniz. Ancak her zaman rahatsızlıklarınızı belli kalıplara sığdıramazsınız. Bu yazımızda çalışanlarla yapılan dikkat çekici bir anketin sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Patronların en kötü 24 davranışı belirlenip 1000 çalışana sorulursa sonuçlar ne olur? Gelin detayları inceleyelim.

Çalışanların %63’ü İçin En Kötü Yönetici Davranışı Ne Olabilir?

Yapılan anket sonucunda yöneticilerin en kötü alışkanlığının övgüyü kendilerine çekme çabaları olduğu ortaya çıktı. Sürekli başarılı işleri kendine mal eden patronların işi bırakma nedeni olduğu konusunda ankete katılan 1000 çalışanın %63’lük bir kesimi hem fikir kaldı.

Erkek ve kadın çalışanlar kıyaslandığında, bu davranış modelinden kadınların daha fazla rahatsız olduğu gerçeği de gözlerden kaçmadı. Ankete katılan kadınların %71’i haksız yere övgü alan patronlara tahammül edemeyeceklerini ifade etti.

Ankette elde edilen ilginç bir bilgi de geçmişe yönelikti. Çalışanların %44’ünün bir önceki işlerini bırakma nedeninin eski patronları olduğu gerçeği patronların çalışanlar üzerindeki etkisini açıkça gözler önüne serdi.

Peki ya patronların haksız yere övgü almaktan başka kötü bir alışkanlıkları yok mu? Elbette var ve ilk 10 alışkanlık şu şekilde sıralanıyor;

  1. Az önce de belirttiğimiz gibi hak etmediği övgüyü sahiplenen patronlar, çalışanların gözünde en kötü alışkanlığa sahip olan patronlar olarak nitelendiriliyor. Üstelik %63’lük yüksek bir oranla!
  2. Patronların çalışanlarına güvenmemesi en çok rahatsız olunan ikinci davranış olarak sıralanıyor. Üstelik yine yüksek bir oran, kıl payı ikinciliği almış desek yeri; %62
  3. Patronların çabalarını görmemesi de çalışanları en çok rahatsız eden davranış modelleri arasında yer alıyor. Çalışanların %58’i bu dertten mustarip!
  4. Patronları kendilerini tazminat alma noktasında desteklemezlerse bu davranış modeli de çalışanlar için büyük bir sorun haline geliyor. Ankete katılan çalışanların %57’si patronların bu huyuna katlanamadıklarını ifade ediyor.
  5. Yanlış kişilerin terfi alması da çalışanları rahatsız ediyor. Patronlar yanlış kişileri destekliyorsa, onlar için bu tercih affedilemiyor. Oran ise %56.
  6. Patronların çalışanların haklı olduğu bir tartışma anında onları desteklememesi kötü patron alışkanlıkları arasında altıncı sırada yer alıyor. Çalışanların %55’i için bu davranışı kabullenemiyor.
  7. Patronların çalışanlara uygun görevler verememesi tahammül edilemeyen patron alışkanlıkları arasında bulunuyor. Çalışanların %54’ü bu alışkanlığa anlam veremiyor.
  8. Patronlarının tüm süreçlere dahil olması ve çalışanları işlerinde özgür bırakmaması tahammül edilemeyen patron alışkanlıkları arasında %53’lük bir oranla yedinci sırada yer alıyor.
  9. Patronların çalışanların pozitif özellikleri yerine negatif özelliklerine yoğunlaşması alışkanlığı %53 ile dokuzuncu sırada bulunuyor.
  10. Patronların gerçek dışı beklentileri, çalışanların işi bırakmasına neden olabiliyor. Ankete katılanların %52’si için bu alışkanlık en kötü patron davranışları arasında yer alıyor.

En Şaşırtıcı Sonuç Ne Mi?

Yapılan anket sonucunda çalışanların görüşleri net bir şekilde açığa çıkarılmıştır. Ancak asıl ilgi çekici olan cinsiyet arası farklılıklardır. Kadınlar haklarının açıkça yendiği durumlara erkeklere oranla daha çok tepki gösteriyor. Övgüleri kendine alan; güçlü yönlerden ziyade sürekli olumsuzluklara odaklanan; çalışmalarının karşılığını vermeyen patronlara kadınlar kesinlikle tahammül edemiyor. Bu davranışlara maruz kalan kadınlar ya işlerinden soğuyor ya da işlerini bırakmak zorunda kalıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler