Stres ve Kaygıları Azaltmaya Yönelik Çeşitli Stratejiler

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:09

Stres ve Kaygıları Azaltmaya Yönelik Çeşitli Stratejiler
Enes Öksüz admin

Hoşumuza gitsin veya gitmesi modern bir topluluk talepler insanlarda stres ve kaygı yaratır. Çalıştığımız işler, değer verdiğimiz maddi zenginlik duygusal durumumuz üzerinde oldukça etkilidir ve zaman ile enerjimiz konusundaki istekleri oldukça yüksektir. Günümüzde çoğu insan stres ve kaygı yaşar ve bu duyguları daha iyi nasıl idare edeceğini öğrenmeye çalışır. Modern dünyada bunlar bilmek hayatta kalmak ve başarılı olmak için son derece önemlidir.

Yaptığınız Şeyi Bırakın ve O Ana Odaklanın

Bazen aradığınız güç tam bulunduğunuz yerde ve zamanda olabilir. Geçmişte yalayamazsınız ve buna bakarak içinde bulunduğunuz zamanlar için karar veremezsiniz. Sadece içerisinde bulunduğunuz zaman dilimine odaklanın ve bu zaman içerisinde anlamlı bir geleceğe yönelik kararlar alın. Bilinçli bir şekilde içerisinde bulunduğunuz ana odaklanın ve gördüğünüz beş şeyin, duyduğunuz dört şeyin, hissettiğiniz üç şeyin farkına varın. Bu kısa mola stresin ve kaygının üzerinizdeki etkisini azaltabilirsiniz.

İşe Yaramaz Düşüncelerden Uzaklaşın

Birçok insan düşüncelerine gerekenden fazla enerji ve anlam katar. Zihninizde yanıp sönen geçici ve kısa sözcüklerin üzerinizde kontrol kurmasına izin vermeyin. Düşüncelerinize kapılmaktan ve onlardan kurtulmak için uğraşmak yerine düşüncenizi izleyerek ve bir adım geri adım atmayı deneyin. Düşüncelerinizin bir akarsu üzerinde aktığını düşünün. Bazılarının akıp giderken diğerlerinin gelmesine izin verin. Bu akarsudaki tek bir yaprağa fazla önem vermenize gerek yoktur.

Duygularınıza Yer Açın

Zamanınızı ve hayatınızı aynı şekilde değerlendirmeye başlayın. Rahatsız edici duyguların ortaya çıktığı zamanlarda onları değiştirmeye çalışmayın. Çünkü bu duygularla savaşmaya çalıştıkça hissettikleriniz daha da rahatsız edici olmaya başlar. Bunun yerine o an için neler olduğunu kabul edin ve gözünüzü büyük resimden ayırmamaya çalışın.

Önerilen İçerik: Bütün Girişimcilerde Bulunan 3 Duygu

Kendi İçinizde İyi Bir Gözlemci Olun

Düşüncelerinizin farkında olduğunuz zaman sizi kontrol edemezler. Onun yerine farkındalık kontrolü sizin elinizde olur. Düşüncelerin kendisi haline gelmek yerine düşünceleri fark eden haline gelmek sizi her zaman stresten uzak tutacaktır. Bu kulağa biraz meta gibi gelebilir ancak kendi içinizde iyi bir gözlemci olduğunuzda deneyiminizi çok daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kendiniz İçin Gerçekten Önemli Olanı Bilin

Değerler, hayatta anlamlı bulduğumuz şeylerdir. Değerler önem verdiğimiz ve önemli olduğunu düşündüğümüz şeylerdir. Bu değerleri birer pusula olarak düşünebilirsiniz. Değerlerinizi elde edilebilecek hedefler yerine bu hedefe yöneltmenizi sağlayacak itici güçler olarak düşünebilirsiniz. Kişisel gelişim, istihdam deneyimi , aile ve arkadaş ilişkileri ve fiziksel olarak sağlıklı olma gibi değerleri önemli bir karar sürecinde sizi doğruya yönlendirecek birer araç olarak kabul edebilirsiniz. Stresten ve kaygından nasıl uzaklaşacağınızı bilmek, kendinizi tanımak ve gerçekten önemli şeyleri odaklanmak başarıyı getiren kavramlardan bazılarıdır. Kendi değerlerinize göre hareket ederek, zorluklardan ve rahatsızlıklardan uzak kalabilirsiniz. Bu mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşamanın en iyi yoludur.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler