Dünyanın En Değerli Paraları

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:47

Dünyanın En Değerli Paraları
Enes Öksüz admin

Döviz kurları, küresel ekonomide yaşan en ufak bir gelişmeden, olaydan ya da değişiklikten olumlu ya da olumsuz anında etkilenmektedir. Döviz kuru herhangi bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birine karşı olan değerini gösterir. Türk Lirasının, Amerikan Dolarına değeri TL - Dolar kuru olarak adlandırılmaktadır.

Döviz kurları ticaret ile uğraşan kişilerden normal insanlara kadar herkese hitap etmektedir. Her ülkenin para birimi aynı zamanda o ülkenin ekonomik durumunu göstermektedir. Ülke içerisinde yaşanacak en ufak bir değişiklik para birimine direkt olarak etki eder. Özellikle orta doğu ülkelerinde yaşanan siyasi belirsizlikler para birimlerinin çok kırılgan olmasını sağlamaktadır. Amerikan Doları dünyanın en değerli parası değildir ancak en güçlü parasıdır. Amerikan Merkez Bankası’nın para politikaları üzerine yaptığı açıklamalar tüm dünyanın para birimlerini etkilemektedir. Ancak Amerikan Doları’ndan daha değerli paralarda bulunmaktadır. 

Kuveyt Dinarı

Kulağa biraz şaşırtıcı gelebilir ancak Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimidir. Kuveyt’in resmi para birimi olan Kuveyt Dinarı’nın bu kadar değerli olmasının sebebi ise ülkenin dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olmasından kaynaklanır. Kuveyt yaptığı düzenli petrol satışlarını Kuveyt Dinarı üzerinden gerçekleştirdiği için para sürekli olarak değerlidir. Yazının yazıldığı an itibariyle 1 Kuveyt Dinarı, 3.31 Amerikan Dolarına ve 11.96 Türk Lirasına eşittir. 

Bahreyn Dinarı

Kuveyt Dinarı’ndan sonra dünyanın en pahalı ikinci para birimi Bahreyn’e aittir. Basra Körfezi’nde yer alan küçük bir ada ülkesi olan Bahreyn petrol ve inci üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesidir. Ülkede bankacılık sektörünün hızla gelişmesi ile 2008 yılında dünyanın en hızlı büyüyen finans merkezi seçilmiştir. An itibariyle 1 Bahreyn Dinarı, 2.65 Amerikan Dolarına ve 9.59 Türk Lirasına eşittir. 

Umman Riyali

Arap Yarıması’nın güneydoğusunda yer alan Umman Sultanlığı’nın resmi para birimi Umman Riyali dünyanın en değerli 3. para birimi konumundadır. 1986 yılında Amerikan Dolarını geçen Umman Riyali o günden bu yana değerliliğini sürdürmektedir. Bugün 1 Umman Riyali, 2.60 Amerikan Dolarına ve 9.39 Türk Lirasına eşittir. 

Letonya Latı

Letonya’nın resmi para birimi Letonya Latı 2014 yılında ülkenin Euro’ya geçmesi ile beraber kullanımdan kalktı. Bir ara 2 Amerikan Dolarına yaklaşan Letonya Latı günümüzde 1.61 Amerikan Dolarına ve 5.69 Türk Lirasına eşit. 

İngiliz Sterlini

Dünyada kullanılmakta olan en eski para birimi İngiliz Sterlinidir. Kullanım süresince yaşanan birçok krize rağmen İngiliz Sterlini dünyanın en değerli para birimleri arasında kalmayı başarmıştı. Her ne kadar yakın geçmişte İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ile beraber değer kaybetse bile hala daha dünyanın en değerli beşinci para birimi özelliğini taşımaktadır. 1 İngiliz Sterlini, 1.31 Amerikan Dolarına ve 4.72 Türk Lirasına eşitti.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler