Altın’a Geri Dönüş

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 06:56

Altın bir emtia oluşuyla kendisini diğerlerinden ayıran ham bir metal. Altın aslında hem bir emtia, hem bir para birimi ve hem de bir değişim aracı olarak kullanılmaktadır. Altının bu durumu yeni değildir.

Altın’a Geri Dönüş
Enes Öksüz admin

Altın bir emtia oluşuyla kendisini diğerlerinden ayıran ham bir metal. Altın aslında hem bir emtia, hem bir para birimi ve hem de bir değişim aracı olarak kullanılmaktadır. Altının bu durumu yeni değildir. Bu değerli metalin tarihi de kendisi kadar zengin. Altın değerli çünkü sınırlı ve sonu var. İnsanlık tarihinde üretilmiş olan her bir gram altın günümüzde varlığını hala sürdürüyor. Bu nedenle altın her insanın ötesine geçmiş bir değer olarak görülür ve bu özelliğini binlerce yıl korur. Modern zamanlarda altın genel olarak enflasyona karşı çelişkili bir şekilde hareket etmiştir. Aynı zamanda altın yatırımcıların korku ve belirsizlik yaşandığı dönemlerde sıklıkla başvurduğu bir kaynaktır. Amerikan Doları dünyanın rezerv para birimi ve bu nedenle dünya genelindeki emtia fiyatılarının referans noktası olarak kullanılmaktadır. Altında bir istisna değildir. Doların ve emtia fiyatlarının arasında ters bir tarihsel ilişki bulunuyor. Altın uluslararası bir değişim aracıdır. Bu nedenle ülkelerde altın değerli bir görev üstlenir. 

Yıllar İçerisindeki Değişimi

Altın, ABD’de enflasyon korkusu olduğu 1979 - 1980 yıllarında yükselmeye başlayarak neredeyse ons başına 800 dolara kadar yükseldi. Bu dönemde doların değeri geriledi. Ancak enflasyon korkusu ortadan kalkınca yaklaşık iki yıldan fazla bir süre altının değeri ons başına 500 doların altında seyretti. Bu durum 1999 yılına kadar sürdü. 1999 yılında ons başına 252.50 dolardan işlem gören altın tüm zamanların en düşük seviyesine inmiş oldu. 2006 yılında tekrar çıkış yakalayan altın 2011 yılının ortasında COMEX vadeli aktif kontrat sözleşmesinde ons başına 1920.70 dolara kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek fiyatına erişmiş oldu. Global finans krizi ve doların kırılgan oluşu altını bir numaralı yatırım aracı haline geldi. Ancak bu tepe noktasından sonra 2015 yılına kadar düştü ve 4 yılda %45 gerileyerek 1060.20 dolara indi. 

Önerilen İçerik: Gelir Sağlamak İçin Yatırım Yapmaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Altının Piyasadaki Yeri

Altının fiyatı 2015 yılında dolar bazında %10.46’dan daha düşük seviyelerde geriledi. Ancak altın değer kaybederken diğer emtialar daha büyük kayıplar yaşadı. Petrol, bakır, gümüş ve platin fiyatları altından çok daha fazla düştü. Altın 2015 yılında düşük seviyelere inerken bile diğer değerli metallerden daha iyi performans gösterdi. Küresel ekonomik ortam hem resmi hem de özel sektörün altına yönelmesine olanak sağladı. Avrupa, Çin ve dünyanın diğer bölgelerindeki kırılgan ekonomik aktiviteler merkez bankalarının faiz oranlarını düşük tutmasına sebebiyet verdi. Belirsizlik korkuyu doğurur ve bu altın için mükemmel bir ortam anlamına gelmektedir. Altın zaman içerisinde değer bakımından kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. 4 yıl ardından 2016 yılı itibariyle altın bir kez daha herkes tarafından tercih edilen bir yatırım aracına dönüşmeye başladı. Son aylarda altın diğer bütün para birimlerine karşı değer kazanmayı başardı. Belirsizlik ve korkunun sürmesinden dolayı yatırımcılar altının daha çok değer kazanacağına inanıyor ve yatırımlarını buna göre şekillendiriyor. 

Önerilen İçerik: En Karlı Yatırım Araçları 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler