Organik tarımın son yıllarda hızla önem kazanması ve tüketicilerin sağlıklı beslenme kaygılarının artmasıyla birlikte solucan gübresi üretimi yapmak isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Solucan gübresi üretimi; sağladığı yüksek verimlilik ile hem tarımla uğraşanların hem de yatırımcıların en çok talep gösterdiği iş fikirleri arasında yer alıyor. Bu yazımızda solucan gübresi ile ilgili en çok merak edilen “Solucan gübresi nedir?”, “Solucan gübresi nasıl üretilir?” ve “Solucan gübresi üretimi tesisi maliyeti ne kadardır?” gibi en önemli soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Solucan Gübresi Nedir?

Vermicompost olarak da adlandırılan solucan gübresi; gıda atıklarının solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen; tarımda verimliliği yüksek ölçüde arttıran bir gübre türüdür. Solucan sindirim sisteminde bulunan ve sölom olarak adlandırılan vücut sıvısı sindirim sırasında tüketilen besinlere geçer. Sölom sıvısının da etkisiyle sindirilen gıdalar gübreye dönüşürken mikroorganizmalar, bitki besin elementleri ve enzimler toprak tarafından emilirler. Böylece solucan gübresi kullanılan toprak, mineral bakımından zenginleşerek ekilen ürünlerin kalitesini ve büyüme hızını arttırır.

Solucan gübresi üretiminde kırmızı Kaliforniya solucanı en sık tercih edilen solucan türüdür. Uygun fiyatlı Kaliforniya solucanı, solucan yetiştiriciliği yapan kişilere yüksek verimlilik sunmakla beraber hızla çoğaldığı için yatırım maliyetlerinin kısa sürede geri kazanılmasını da mümkün hale getirir.

Solucan Gübresi Faydaları

Solucan Gübresi

Gıda atıklarının solucanların sindirim sisteminden geçmesi sonucu elde edilen solucan gübresi birçok faydasıyla tarım sektöründe giderek daha fazla tercih edilmektedir. Solucan gübresi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Solucan gübreleri ekinlerin normalden daha hızlı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlar. Ekinler daha çabuk hasat edilebilir.
  • Solucan gübresinin içerisindeki mineraller ve organik bileşikler toprağa nüfuz eder. Toprak, solucan gübresi sayesinde beslenir ve toprağın verimliliği yükselir.
  • Solucan gübresi bitkilerin köklerini güçlendirir; köklerdeki saçaklanmayı arttırarak bitkinin direncini çoğaltır.
  • Solucanların sindirim sistemindeki sölom maddesi gübre aracılığı ile toprağa geçer; topraktaki zararlı bakterileri etkisiz hale getirir.
  • Solucan gübresi topraktaki PH dengesini düzenler.
  • Solucan gübresi yalnızca doğal gıda atıklarının solucanlar tarafından sindirilmesi sonucunda oluştuğu için herhangi bir kimyasal madde içermez. Bu nedenle organik tarım için olmazsa olmazlar arasında gösterilir.
  • Solucan gübresi ile yetiştirilen ürünler lezzetlidir ve doğal aromasını korur.

Sayılan solucan gübresi faydaları hem solucan üretimi hem de solucan gübresi üretimi yapan girişimcilerin satış gücünü arttırmaktadır. Tarım ile uğraşan çiftçilerin de farkındalığının artmasıyla solucan gübresi fiyatları daha fazla merak edilir olmuştur. Solucan gübresi fiyatları kimyasal barındıran gübrelere nazaran biraz daha pahalıdır ancak sağladığı verimlilik ve ürün hasat sıklığını arttırması gibi faktörler aradaki fiyat farkını tolere etmektedir. Üstelik toprağa sağladığı faydalar da solucan gübresinin avantajlarının uzun vadeli yaşanmasını sağlamaktadır.

Son dönemde solucan gübresinin konsantre formu olan sıvı solucan gübresi satışında büyük bir artış yaşanmaktadır. Sıvı solucan gübresi üretimi mühendislik gerektiren ve ciddi prosedürlere dayandırılması gereken bir üretim sürecidir. Sıvı solucan gübresinin içerisinde fulvik asit, amino asit, vitamin, fitohormon ve mikroorganizmalar gibi bitki gelişimini destekleyen maddeler bulunur. Sulandırılarak bitkilere püskürtülen bu solucan gübresi; bitkilerin büyüme hızını ve yetişen ürünlerin verimliliğini arttırır.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi satışı yapmak isteyenlerin önlerinde iki ayrı alternatif bulunur. Bunlardan ilki solucan gübresi bayilikleri almak ve üretim sürecinden muaf olarak kazanç elde etmektir. Diğer bir alternatif ise solucan gübresi üretimi için gerekli koşulları sağlamaktır. Solucan gübresi üretimi yapmak isteyenlerin solucan gübresi üretim tesisi kurmaları ve solucan satın almaları gerekir.

Solucan seçiminde verimliliği ve yüksek gübre üretim hızıyla kırmızı Kaliforniya solucan türü çok tercih edilmektedir. Solucan fiyatları satın alınacak adet bazında değişiklik gösterse de ortalama olarak 500 adeti 100-200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Toplu alımlarda solucan fiyatları düşmektedir.

Solucan gübresi üretimi yapmak için kapsamlı bir üretim tesisi kurulabileceği gibi daha küçük ölçekli düzenekler de kurulabilir. Dikkat edilmesi gereken solucan gübresinin ve solucanların verimliliğinin arttırılması için bu üretim alanlarının nem oranının ayarlanması gerektiğidir. Açık ya da kapalı alanlarda gerekli şartlar karşılandığında solucan gübresi üretimi yapılabilir.

Solucan gübresi üretimi yapılacak alanlarda su ve elektrik bulunmalıdır. Tesisin ve solucanların düzenli olarak havalandırılması gerekir. Optimum koşullar sağlandığında solucanlar 2-3 aylık gibi bir sürede sayılarını iki katına çıkaracağı için üretim tesisinin geliştirilebilecek özelliklere sahip olması üreticilerin manevra kapasitesini arttırır. Solucan sayısına da bağlı olarak profesyonel üretim için yaklaşık 300 metrekare alana sahip bir yer bulmak gerekir. Tesisin nem oranının iyi ayarlanması üretim verimliliğini doğrudan etkiler.

Solucan gübresi üretimi tesis maliyeti üretim ölçeğine göre değişiklik gösterir. Hobi amacıyla üretim yapılmıyorsa ve en az 10 bin adet solucan ile işe başlanacaksa yaklaşık 5000 TL’yi gözden çıkarmak gerekir.

Solucan üretimi tesisi kurmak ve organik tarıma katkı sağlamak isteyenlere farklı devlet desteklerinin de sunulduğu bilinmektedir. Kırsal kalkınma ve organik tarıma fayda sağlanması için girişimciler KOSGEB desteklerini detaylı olarak inceleyebilirler.