İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:01

İşkur Meslek Eğitim Kursları ile bir meslek alanında uzmanlaşarak, geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular
Enes Öksüz admin

Türkiye’de işsizliğin artması, meslek sahibi olan kişilerin işverenlerin ihtiyaçlarını yeterince karşılayacak uzmanlığa sahip olmaması ve istihdamın arttırılması adına İşkur Mesleki Eğitim Kursları düzenlemektedir. İŞKUR tarafından düzenlenen meslek edindirme kursları ile belirli şartları karşılayan kişiler iş sahibi olurken işverenlerin nitelikli personel ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir. İŞKUR düzenlediği mesleki eğitim kurslarını iş garantili kurslar ve iş garantisi olmayan kurslar olarak açabilmektedir. İşverenlerin talepleri ve İŞKUR yetkililerince yapılan analizler İşkur kurs stratejisinde değişikliğe neden olabilmektedir.

Bu yazımızda İŞKUR meslek edindirme kursları ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz. “İşkur nedir?” “İşkur kurs başvurusu nasıl yapılır?”, “İŞKUR kayıt nasıl yapılır?”, “İŞKUR üyelik için yapılması gerekenler nelerdir?”, ”Kimler İşkur meslek edindirme kurslarına katılabilir?” gibi soruların yanıtları sizleri bekliyor. İlk olarak İŞKUR hakkında kısa bir açıklama yapmak istiyoruz.

İşkur Nedir?

İş ve İşçi Bulma Kurumu

Hepimizin “İş ve İşçi Bulma Kurumu” olarak bildiğimiz işkur; faaliyetlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak sürdüren; özel hukuk hükümlerine tabi olan; mali ve idari olarak özerkliği bulunan; iş ve işçi bulmaya aracılık eden bir kamu kuruluşudur.

İşkur hem işverenlere hem de iş arayanlara olduğu kadar çalışanlara yönelik sunduğu hizmetlerle de Türkiye’nin en faal stratejileri uygulayan kurumlarından biridir. Gerek işveren destekleri, gerek yayımladığı İŞKUR ilanları ve gerekse düzenlediği meslek kursları ile toplumsal çözümler sunmaktadır.

İşkur toplum istatistiklerini yakından takip eden, işsizliğe son vermek için çalışmalar yürüten ve bu alanda düzenlediği projelerle ülke kalkınmasında büyük rol oynayan bir kurum olarak ücretsiz kurslar düzenlemektedir. Kurs katılımcılarına ödeme yapmakta ve kursiyerlerin Genel Sağlık Sigorta ödemelerini üstlenmektedir. Böylece işveren yükünü azaltırken kursiyerlerin mesleki eğitim aldığı dönemler boyunca maddi olarak desteklenmesini de sağlamaktadır.

İşkur kursları, İşkur teşvikleri ve İşkur hizmetleri İşkur’a kayıtlı işverenlere ve vatandaşlara sunulmaktadır. İşkur kayıt yaptırmayan taraflar İşkur hizmetlerinden yararlanamazlar.

İşkur Kayıt Nasıl Yapılır?

İşkur kayıt yaptırma süreci için bağlı bulunulan İşkur merkezlerine gidilmesi ya da işkur e-şube linkine tıklanması gerekir. Kayıt yaptırmak isteyen kişiler işlemlerini online olarak tamamlamak istiyorlarsa ilk olarak iskur.gov.tr adresine girmelidir.

İskur.gov.tr sitesine girildikten sonra “İŞKUR İnternet Şubesi” linki tıklanmalıdır. Bu link hem işverenleri hem de çalışan ya da iş arayanları İŞKUR E-Şube sayfasına yönlendirecektir. Açılan sayfada iki ayrı üyelik seçeneği bulunur.

İş Kur Giriş

Bu sayfada açıkça görüldüğü gibi kayıt yaptırmak isteyen kişinin statüsü neyse o bölümdeki “üye ol” linkini tıklaması ve İŞKUR tarafından istenen bilgileri doldurması gerekir. İşkur üyeliği tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine bağlı oldukları hizmet birimlerinde çalışan bir danışman atanacak ve kişinin tüm soru işaretlerini yanıtlamak üzere görevlendirilecektir. Kolay adımlarla tamamlanabilen İşkur başvurusu; taraflara İŞKUR hizmetlerinden yararlanma hakkı sunacaktır. İşkur kayıt sorgulama yapmak isteyenler de aynı platformu kullanarak üyelik süreçlerinin ve danışman atamasının tamamlandığından emin olabilirler.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Nedir?

Günümüzde iş bulmanın da doğru personel seçimi yapmanın da önündeki en büyük engel mesleki eğitim alanındaki yetersizliktir. Türkiye şartlarını araştıran ve istihdam sorununa çözüm bulurken iş verimliliğini arttırmayı hedefleyen İşkur, bu soruna meslek edindirme kursları ile çözüm bulmaktadır.

İşkur meslek edindirme kursları;

 • Herhangi bir mesleği olmayan,
 • Mevcut mesleğinde ilerlemeyi ve kendini geliştirmeyi isteyen,
 • Mevcut mesleği iş piyasasında geçerli olmayan kişilere yeni meslekler kazandırma amacıyla düzenlenen kurslar olarak tanımlanabilir.

İŞKUR mesleki eğitim kursları iş arayanlara istihdam yaratmak kadar işverenlerin ihtiyaç duyduğu niteliklerde personel yetiştirilmesini de sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. İŞKUR meslekler özelinde düzenliği kursları tek başına ya da işverenlerin talepleri halinde işverenlerle ortaklaşa düzenleyebilir.

Böylece işverenler kendi personellerini İŞKUR güvencesiyle yetiştirme imkanına sahip olurken iş arayanlar için de önemli avantajlar ortaya çıkmaktadır. İşkur kurs düzenlediğinde programı başarıyla bitirenlerin en az %50’sinin istihdam edilmesini de sağlamaktadır!

Kimler İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Katılabilir?

İşkur kurs kayıt yaptırabilmek ve İşkur kursları kursiyeri olabilmek için bazı standartlar belirlemiştir. Bu kapsamda mesleki eğitim kurslarına katılmak için gerekli şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kursa başvuracak kişinin İşkur kaydının olması gerekir.
 • İşkur kurs başvurusu yapacak kişinin 15 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Meslek yetiştirme kursu başvurusu için daha önce benzer bir İşkur kurs sürecine dahil olunmaması gerekir.
 • Kişinin emeklilik hakkını kazanmamış olması gerekir.
 • Kişi mesleki eğitim kursu sürecine dahil olmak için iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmalıdır.

Bu şartları karşılayan kursiyer adayları arasından seçim yaparken İşkur ücretsiz iş ve meslek danışmanlığı hizmeti alınması şartı öne sürer. Kursiyer seçimi için bir mülakat günü belirleniyor ve seçim sırasında adil bir süreç uygulanıyor.

Kursiyer seçimi tamamlandıktan ve işkur kurs başladıktan sonra katılımcıların GSS primleri ve cep harçlıkları yine İŞKUR tarafından ödeniyor. Sanayi sektöründe çalışmak için ilgili mesleklerde açılan kurslara katılacak olan kadınların çocukları varsa ve bu çocuklar 2-5 yaş arasında ise kadınlara 25 ila 45 TL arasında değişen cep harçlıklarına ek olarak 400 TL aylık bakım desteği kurs boyunca veriliyor.

İşkur Kursları Ne Kadar Sürer?

İşkur tarafından düzenlenen Mesleki Eğitim Kursları maksimum 160 iş günü boyunca düzenlenebilir. Günde 5 ila 8 saat süresince devam eden kurslar, haftada maksimum 6 gün düzenlenebilir. Kurs süresi ile ilgili diğer bir kriter ise haftalık maksimum 40 saatlik eğitimin geçilmemesidir.

Mesleki eğitim kurslarına katılanların kurslara mutlaka devam etmesi gerekiyor. Kursun mazeret gösterilmeden bırakılması ya da kurs süresinin onda birinden fazla devamsızlık yapılması halinde kurs ile ilişiği kesilen kişi; 24 ay boyunca farklı İşkur kursları başvurusu yapamıyor.

Kursu tamamlayan ve geçer not alan kursiyerler; işverenlerin de talep etmesiyle İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı sürecine dahil olabiliyorlar. Yeri gelmişken “iep nedir?” kısaca açıklamak istiyoruz.

İEP olarak bilinin İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve/veya imalat sektörlerinde  faaliyet gösteren işyerlerinde 6; diğer sektörlerdekilerde 3 ay boyunca iş arayanların mesleki eğitime tabi tutulduğu, işveren tarafından yetiştirildiği ve işi iş başında öğrenmeye dayandırılan bir programdır. Program boyunca kursiyere; devamsızlık yapmaması halinde net asgari ücret ve GSS primleri işkur tarafından yatırılır.

İşkur Meslek Edindirme Kursları Nelerdir, İşkur kurs Branşları Nelerdir?

İşkur meslek edindirme kursu branşları işveren taleplerine, piyasa koşullarına ve ihtiyaç duyulan mesleklere göre değişiklik gösterebilir.

 • Müşteri Hizmetleri Satış ve Hizmet Yetkilisi
 • Aşçı yardımcısı
 • Kasap
 • Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi
 • Kadın Giysileri Dilim Elemanı
 • Kadın Giyim Modelist Yardımcısı
 • Satın Alma Görevlisi
 • Çocuk Giyim Modelisti
 • Dokuma Konfeksiyon Makineci
 • Trikotajcı / Endüstriyel Örmeci
 • Giysi Tadilatçısı
 • Dekoratif Ahşap Süslemeci
 • Süt Sığırı Yetiştiricisi
 • Hidrolik Pnömatikçi
 • Hasta ve Yaşlı Refakatçisi
 • Seramik ve Cam Teknolojisti
 • At Yetiştiricisi
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Elemanı
 • Deri Konfeksiyon Makineci
 • Hasta Kayıt- Kabul Görevlisi
 • Pastacı Yardımcısı
 • Stilist” gibi meslek elemanları işkur tarafından yetiştiriliyor.

Bunlara ek olarak bilgisayar kursları, dikiş kursu, estetisyenlik kursu, halk eğitim kursları, tıbbi sekreterlik kursu, yazılım kursları, yemek kursları, emlakçılık kursu ve güvenlik kursları gibi farklı eğitim süreçleri de kurum tarafından hayata geçirilebiliyor.

Siz de İşkur Mesleği Eğitim Kursu hakkında detaylı bilgi almak ve hangi kursların açık olduğunu öğrenmek için iskur.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Mesleki Eğitim Kursu Arama butonuna tıklayarak aramalarınızı filtreleyebilir; yeni bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Kurs Arayın

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler