Herkesin Aklındaki İş Fikri: Kahve Dükkanı Açmak

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:45

Siz de işinden istifa edip küçük bir kahve dükkanı açmayı hayal edenlerden misiniz? İstifa mektubunuzu vermeden yazımıza göz atın

Herkesin Aklındaki İş Fikri: Kahve Dükkanı Açmak
Enes Öksüz admin

En çok hayata geçirilmek istenen iş fikirleri arasında yer alan kahve dükkanı açma fikri; girişimcilerden yoğun ilgi görse de bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Kahve dükkanı sayısının giderek çoğalması ve hedef kitlenin alternatiflerinin artması kahve dükkanı açmak isteyenlerin en büyük endişesi haline geliyor.

Bu yazımızda kahve dükkanı açmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenlere ve kahve dükkanı açmanın avantajlarına yoğunlaşacağız. Siz de girişimcilik ruhunuzu zengin kahve çeşitleri sunarak değerlendirmek istiyorsanız önerilerimizi dikkate alarak başarılı olma şansınızı arttırabilirsiniz.

Kahve Dükkanı Açmadan Önce…

Kahve dükkanı açmadan önce girişimcilerin kendi markalarıyla mı yola devam edeceklerini yoksa kahve dükkanı bayilikleri arasından seçim mi yapacaklarını belirlemeleri gerekir. Kahve dükkanı açmanın da kahve dükkanı bayilik almanın da kendine has avantaj ve dezavantajlarının olacağı unutulmamalıdır. Sıfırdan bir marka oluşturmak genellikle kahve dükkanı bayilik almaya göre daha fazla özen, daha fazla sermaye ve daha fazla risk barındırır.

Hedef kitle analizinin, rakip analizinin ve menü kapsamının detaylı bir şekilde çalışılması; filtre kahve ve Türk kahvesi çeşitlerinin yanı sıra kahvenin yanında sunulacak atıştırmalıkların da özenle belirlenmesi gerekir. Ülkemizde kahvenin çok sevilen bir içecek olması ve kahve kültürü olgusunun baskınlığı girişimcilerin en büyük avantajı olarak düşünülse de piyasaya yeni girenlerin tutunması ilk etapta çok da kolay olmayacaktır.

Girişimcinin belirli bir sermayesi varsa kahve dükkanı bayilikleri almak daha az risk barındırabilir. Tanındık bir markanın desteğini almak, tercih edilen ve beğenilen bir menüye kavuşmak; oturmuş bir organizasyonel sürece dahil olmak girişimcilerin ilk etaptaki belirsizliklerden kurtulmaları adına avantaj olarak yorumlanabilir.

Butik Kahve Dükkanı Açma Trendi Yükseliyor

Kahve Dükkanı

Her sektörde olduğu gibi kahve dükkanları da tüketicilerin tercihleri doğrultusunda sürekli değişim yaşıyor. Son dönemde butik kahve dükkanları hem girişimciler hem de tüketiciler tarafından büyük rağbet görüyor. Kahve çekirdeklerinin kalitesi, kahvenin aroması, işletmenin sunum tercihleri kahve dükkanlarına yeni bir soluk getiriyor.

Özenle yetiştirilen ve yetiştirildiği andan itibaren özgün aromalarla lezzetlenen kahveler “kahve kültürü” eşliğinde sentezleniyor; tüketiciler şehirlerin genellikle en elit bölgelerinde açılan butik kahve dükkanları ile yepyeni bir deneyimle tanışıyor.

Butik kahve dükkanları bayilik alarak ya da sıfırdan açılabiliyor. Bu aşamada tercih girişimcinin izlemek istediği yöntem ile ilişkilendirilebiliyor. Kahve dükkanı açmak için gereken maliyet, kahve dükkanı lokasyonu ve bölgedeki diğer firmalar hesaba katıldığında girişimciler seçimlerinin karlılığını yaşayabiliyor.

Kahve Dükkanı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Kahve dükkanı açmak köklü bir kahve kültürü geçmişinin bir parçası haline gelmektedir. Oldukça kolay prosedürler takip edilerek kahve dükkanı açılabilir ve bu iş fikri, girişimcilere saygınlık getirir. Kahve dükkanı açan ve işletmesinin reklamını sosyal medya gibi önemli bir platformda düzenli olarak yapan firmalar kısa sürede marka bilinirliklerini arttırabilirler.

Kahve dükkanı için nezih bir konum seçilirse ve hedef kitle analizi lokasyon bazında yapılırsa çok yüksek kazançlar elde edilebilir. Aromalı filtre kahveler, Türk kahvesi, kahvenin yanına yakışan kurabiyeler, pastalar ya da atıştırmalıklarla çapraz satış yapılabilir.

Girişimciler kahve dükkanı açtıktan sonra tüm gün işletmelerinin başında durmak zorunda kalmazlar. Güvenilir ve çalışkan personeller bulunduktan sonra günün belli saatlerinde girişimcilere kendilerine ayıracakları zaman dilimleri kalır. Girişimciler işlerinin başında olduklarını hissettirecek ve en yoğun zamanlarda müşterileriyle ilgilenecek denli kahve dükkanında bulunursa gün verimli bir şekilde değerlendirilebilir.

Kahve Dükkanı Açma Maliyetleri

Kahve dükkanı açma maliyetleri birçok girişimci tarafından merak edilmektedir; ancak bu konuda kesin bir rakam vermek çok da mümkün değildir. Sıfırdan bir dükkan açılacaksa girişimcinin tüm harcama kalemlerini detaylı bir şekilde belirlemesi gerekir. Bayilik veren firmalar arasında tercih aşamasında da aynı hassasiyetle davranılmalıdır. Kahve dükkanı bayilik ücretleri bayilik alınacak firmanın bilinirliğine ve ücret politikasına göre değişiklik gösterebilir. Genel bir söylemde bulunmak gerekirse; kahve dükkanı açma maliyetlerinin 15 bin ila 100 bin TL aralığında olduğu kabul edilmektedir.

Bayilik Veren Kahve Markaları Tarafından Girilen Bayilik İlanlarını buradaki linkten ineleyebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler