KOSGEB Hibeleri ve Destekleri ile İş Kurabileceğiniz Sektörler

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:44

Kosgeb tarafından sağlanan hibe ve krediler ile siz de kendi işinizi kurabilirsiniz. Doğru şartları sağlayarak bu hibe ve desteklerden faydalanın.

KOSGEB Hibeleri ve Destekleri ile İş Kurabileceğiniz Sektörler
Enes Öksüz admin

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” bilinen adı ile KOSGEB; KOBİ ve girişimcilerin desteklenmesini sağlayan ve böylelikle ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlayan bir kurumdur. Türkiye ekonomisine yön veren küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal anlamda desteklenmesinin yanı sıra KOSGEB destekleri kapsamında sunulan danışmanlık ve eğitim gibi imkanlar bu kurumun etkisini arttırmaktadır. Erişilebilir olmak, işletmelerin verimliliğini arttırmak, işbirliği yapıp girişimcilerin başarısızlık olasılıklarını azaltmak ve tarafsız kalmak gibi temel değerleri benimseyen kuruluş; konjonktürün gerektirdiği şekilde kendini yenilemekte ve dinamik yapısını ortaya koyarak ihtiyaçlara yanıt veren çözümler sunmaktadır.

KOSGEB desteklenen sektörler; ülke ekonomisinin kalkınması adına mevcut şartların incelenmesi sonucunda tespit edilmiş ve KOSGEB NACE kodları özelinde destek sunulacak tüm faaliyet alanları net bir şekilde belirlenmiştir. 1990 yılında imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş olsa da zaman içerisinde KOSGEB farklı sektörlerde de etkin rol oynamaya başlamıştır. KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları son olarak 18 Eylül 2009 tarihinde 2009/15431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararlı ile son halini almıştır. KOSGEB tarafından destek alabilecek işletmelerin ve girişimcilerin genişlemesi; ticari faaliyeti devam edenler için sunulan fırsat eşitliğinin günümüzde önem kazanması sebebiyle bu yazımızda KOSGEB destekleri 2018 yılında hangi sektörlere verilecek ile ilgili bilgi aktaracağız.

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nasıl Öğrenilir?

Kosgeb Hibesi Verilen Sektörler

Detaylara geçmeden önce KOSGEB tarafından desteklenen sektörler hakkında detaylı bilginin elde edilebileceği platform ile ilgili bilgi aktarmak istiyoruz. KOSGEB resmi internet sitesi kosgeb.gov.tr linkinde KOSGEB ile ilgili tüm bilgileri edinebilir; desteklerden yararlanma şartlarını öğrenebilir ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı bir işletmeniz varsa ya da girişimciyseniz sistem üzerinden işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili sayfaya girdiğinizde KOSGEB nace kodu ve faaliyet alanının bulunduğu çok kapsamlı bir liste ile karşılaşacaksınız. Bu listede KOSGEB hibe verilen sektörlerin tamamını ve bu sektörlerde yapılan faaliyetlerin tüm ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Sektörler Listesi

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler

KOSGEB destekleri 14 ayrı sektör için sunulmaktadır. Kendi işini kurmak ve sermaye bulmak isteyen girişimciler bu sektörlerden birinde faaliyet gösterdikleri takdirde yola KOSGEB güvencesiyle çıkabilirler. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Maden ve Taş Ocakçılığı Sektörü
 2. İmalat Sektörü
 3. Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı
 4. Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
 5. İnşaat Sektörü
 6. Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı
 7. Ulaştırma ve Depolama
 8. Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 9. Bilgi ve İletişim
 10. Finans ve Sigorta Faaliyetleri
 11. Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
 12. İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 13. Kültür, Sanat, Eğlence, dinlence ve Spor
 14. Diğer Hizmet Faaliyetleri

Yukarıda adı geçen tüm sektörler KOSGEB destekleri ile kalkındırılmak istenmektedir. Her bir sektörün alt faaliyet alanları da destek kapsamında yer almakta; bu faaliyet alanlarına sahip KOBİ’ler ve girişimciler hibe desteklerinden yararlanabilmektedir.

KOSGEB hibe destekleri farklı şekillerde verilmekte; kimi zaman KOSGEB Genel Destek Programı dahilinde; kimi zaman AR-GE ve İnovasyon Destek Programı kapsamında; kimi zaman ise Girişimcilik Destek Programı adı altında hedef kitleyle buluşturulmaktadır.

KOSGEB hibe destekleri dendiğinde akla ilk olarak “geri ödemesiz destekler” gelmelidir. Yeni iş kurmak isteyenlere yol göstermesi amacıyla KOSGEB hibeleri ile iş kurabilmeyi sağlayan Girişimcilik Desteği ile ilgili açıklama yapmak istiyoruz.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Yatırım Maliyetlerini Azaltıyor

Kendi işini kurmak isteyen ancak yatırım için yeterli sermayeye sahip olmayan girişimciler; KOSGEB girişimcilik destek programı başvurusu yaparak HARCADIKLARI maliyetlerin bir kısmını (faaliyet gösterilen bölgeye ve girişimcinin cinsiyeti doğrultusunda %60 ve %80 oranlarında değişen miktarlarda) geri alabiliyor.

İşletme kuruluş desteği; kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği; işletme giderleri desteği olmak üzere 3 ayrı destek programında  toplamda 50 bin TL geri ödemesiz hibe desteği alınabiliyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken temel konu girişimcinin de cebinden bir miktar ücret çıkacak olması. Genel bir açıklama yapmak gerekirse 1. Ve 2. Bölgede kurulan bir işletme için destek oranı %60 olduğu gerçeğinden yola çıkarak; toplamda 50 bin TL destek alabilmek için girişimcinin toplamda 83 -84 bin TL’lik yatırım yapmış olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kendi işini kurmak isteyen birçok girişimci “KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri” takibi yapıp bu ücretsiz eğitimleri tamamlayarak Girişimcilik Desteği almaya hak kazanabilir. Siz de yatırım maliyetlerinizi azaltmak ve ticari hayatınıza KOSGEB hibeleri ile başlamak istiyorsanız; bulduğunuz iş fikri desteklenen sektör faaliyetleri arasındaysa büyük bir avantaj elde edebilirsiniz.

Hibe Destekleri Alınabilecek İş Fikirleri Örnekleri

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin destek almak için seçebilecekleri birçok farklı faaliyet alanı bulunmaktadır. İmalat sektörü KOSGEB tarafından önceliklendirmekte ve birçok alt faaliyet kolu desteğe konu olmaktadır. Ayçiçek yağı imalatı, zeytinyağı imalatı, gıda ürünlerinin imalatı, tekstil ürünlerinin imalatı, kot kumaşı imalatı , battaniye imalatı, iç giyim eşyası imalatı vb. alanlarda imalat sektöründe hibe ile yola çıkılabilir.

Hazır yeri gelmişken KOSGEB’in “Diğer Hizmet Faaliyetleri” destek unsurlarından da bahsetmek istiyoruz. Bu alan “Kosgeb hibe verilen” 13 sektörden ayrı olarak salt hizmet odaklıdır. Güzellik salonları faaliyetleri; termosifon, şofben, banyo kazanı bakım ve onarımı; saatlerin onarımı; kişisel eşyaların onarımı; çilingirlik; bisiklet onarımı; halı ve kilim yıkama hizmetleri; kuru temizleme hizmetleri vb. alanlarda da girişimciler desteklerle rahat bir nefes alabilirler.

KOSGEB Hibe Destekleri ile Bayilik Alınır mı?

Yeni iş kurmak ve bu süreçte mümkün olduğunca az risk almak isteyen girişimciler bayilik veren firmalar tarafından yayınlanan ilanları takip ederler. Her ne kadar bayilik almak garantili bir kazanç sağlama yöntemi olarak düşünülse de girişimcilerin yaşadığı sermaye sorunları yeni başarıları engellemektedir. Bayilik alırken KOSGEB hibe destekleri özellikle de girişimcilik desteği alınıp alınamayacağı büyük bir soru işareti olduğu için bu konuda KOSGEB yetkilileri ile yaptığımız görüşmenin detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle KOSGEB tarafından FRANCHISE İSİM BEDELİ ile ilgili bir destek ALINAMAMAKTADIR. Bayilik almak isteyen girişimcilerin bayilik bedelini kendileri karşılamaları gerekir. Ancak sonrasında; işletme ile ilgili giderler için desteklere başvurulması hibe desteğine giden yolda atılan ilk adımdır.

Girişimcinin yapması gereken işletmesini kurmak ve harcamalarını fatura alarak gerçekleştirmektir. Sonrasında KOSGEB tarafından ücretsiz olarak düzenlenen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” tamamlanmalıdır. Firma açılışı yapıldıktan ve eğitim tamamlandıktan sonra KOSGEB VERİ TABANI kaydı yapılmalıdır. KOSGEB kaydı yapıldığında, isim bedeli hariç işletme için yapılan yatırımların bir kısmının geri alınması için Girişimcilik Destek Programına başvuru yapılır. Sisteme iş planı yüklenir; yapılan harcamalar detaylandırılır ve bu aşamada KOSGEB tarafından girişimciye atanan danışmandan destek alınabilir. Böylelikle girişimciler destek sağlanan sektörlerde bayilik aldıkları takdirde; kira, personel net ücretleri, ofis donanımı, kuruluş dönemi makine ve teçhizat gibi kalemlerde geri ödemesiz destek alabilirler.

Girişimcilik destek programı kapsamında geri ödemesiz 50 bin TL destek sağlanmakta ancak talep dahilinde 100 bin TL geri ödemeli destek de sunulmaktadır. Böylece totalde girişimciler 150 bin TL dolayında destek alabilirler. Girişimcilik Destek Programı hakkında detaylı bilgi almak için buradaki linkiten faydalanabilirsiniz.

Girişimciler için KOSGEB girişimcilik destek programı çok faydalı olsa da; KOSGEB destekleri tek bir kaleme indirgenmemelidir. Başlangıçta alınamayan destekler zaman içerisinde telafi edilebilir. KOSGEB kredi destekleri, nitelikli personel desteği, reklam ve tanıtım desteği, yurt içi ve yurt dışı fuar destekleri gibi farklı alanlarda KOBİ’lerin her zaman yanında bir duruş sergilemektedir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler