Franchise Almak İçin En Önemli Nedenler

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:53

Franchise sisteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan birçoğu işletmenizin başarısını garantileyen en önemli faktörlerdendir.

Franchise Almak İçin En Önemli Nedenler
Fatih Bozoğlu user

Bir franchise satın almak yaşamı değiştiren bir deneyim olabilir. Franchise sözleşmesi imzalamadan önce gereken özeni göstererek bir adım atmanız gerekmektedir. Uygun şekilde tasarlanmış ve işeyen bir franchise sistemi istisnai bir genişleme yöntemi olabilir ancak iyi tasarlanmamış veya iyi yönetilmeyen franchise sistemlerinden kaçınmanız gerekmektedir. Franchise almak için birçok nedeni göz önünde bulundurarak dikkatli bir seçim yapmak her zaman kazandırır.

Faliyette Olan Bir Franchise Anahtar Teslim İş

Birçok girişimci mevcut bir işletmenin hayatına devam etmesine sağlayacak yeteneklere sahiptir. Ancak bir işletmeyi kurup onu faliyete geçirmek için gerekli yeteneklere sahip olmayabilir. Mevcut bir işletme satın almak lokasyon seçimi, kredi alımı, inşaat işleri, kurulum zamanı ve toptancı ilişkileri gibi bir araya getirilmesi zorlu unsurlardan kurtulmak anlamına gelmektedir.

Önerilen İçerik : Franchise Oluşturmak İsteyenler için 5 İpucu

Kendini Kanıtlamış

Bir franchise satın aldığınızda aynı zamanda bir sistem, bir iş yapma metodu satın almış olursunuz. Franchise satın alarak markanın ürün veya hizmetlerini, yine bu firmanın kendi markasını kullanarak dağıtmak için takip etmeniz gereken yerleşik bir sistem bulunuyor. Hazır kendini kanıtlamış bir sisteme sahip olmak, normalde karşılaşılabilecek olan hataları ortadan kaldırır.

Önerilen İçerik : İyi Bir Yatırım Getirisi Sağlayacak Franchise Nasıl Bulunur?

Kurumsal İmaj ve Marka Bilinirliği

Önceden kurulmuş olan bir franchise sistemine girerseniz, şirket imajı ve marka bilinirliği oluşturulmuş olan bir sisteme adım atarsınız. Müşteriler genellikle tanıdık oldukları ve zaten bildikleri ve güvendikler şirketlerden ürünleri veya hizmetleri daha rahat satın alırlar. Büyük markalar müşterilerinin her alışverişlerinde mağazadan memnun bir şekilde ayrılmalarını isterler. Bu nedenle başarılı mağazaları genellikle ödüllendirirler.

Önerilen İçerik : Franchise Açmadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Daha Yüksek Başarı Şansı

Bir franchise satın almak, yeni bir iş kurmaktan çok farklı bir deneyimdir. Zaten hazır olan bir sistem içerisinde yer almak başarısı şansını oldukça yükseltir. Eğer kendini kanıtlamış bir sisteme yatırım yapar ve bu sistemden yararlanmaya devam ederseniz başarılı bir işletme yöneticisi olmanız çok zor olmayacaktır.

Önerilen İçerik : Franchise Veren Firmalara Yapılan Düzenli Ödemeler

Eğitim

Birçok marka kendi merkezlerinde eğitim vermektedir. Ayrıca bu eğitimler işletme faliyete geçmeden önce hizmet alanında da sürdürülür. Bu durum işletmenizi efektif bir şekilde yönetebilmenize olanak sağlar. Markaların büyük bir çoğunluğu sadece girişimcinin değil aynı zamanda çalışacak olan kişilerinde eğitimlerini sağlamaktadır.

Önerilen İçerik : Franchisor’a Sorulacak Sorular? Nasıl ve Ne Olmalı?

Pazarlama

Markalar genellikle pazarlama yöntemlerini kendileri belirlerler ve kendileri yönetirler. Bu pazarlama stratejilerinin giderlerinin sağlanması için bayilerden pay alırlar. Ancak bunun karşılığında pazarlamada kullanılacak olan materyaller, içerikler ve sloganlar marka tarafından sağlanmaktadır.

Önerilen İçerik : Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular

Bölge Koruması

Bir franchise sahibi olduğunuzda aynı zamanda kendinize özel bir alana da sahip olursunuz. Markalar genellikle belirli bir bölgede belirli sayıda bayilik açarlar. Bu da franchise sahiplerini rekabetten korumak için gerekli bir adımdır.

Birden Fazla İşletme Şansı

Bir franchise sistemi içerisinde yer aldığınızda aynı zamanda bu sistem içerisinde büyüme şansına da sahip olursunuz. İlk bayiliğinizi başarılı bir şekilde sürdürdükten sonra aynı marka çatısı altında başka bayiliklerde açabilirsiniz.

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Online İş Kuracaklara Hayati Öneme Sahip Tavsiyeler

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler