İyi Bir Yatırım Getirisi Sağlayacak Franchise Nasıl Bulunur?

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:59

İyi Bir Yatırım Getirisi Sağlayacak Franchise Nasıl Bulunur?
Enes Öksüz admin

Genel olarak girişimciler üç temel nedenden dolayı franchise sahibi olmayı isterler. Bunlara kısaca başkasının yanında çalışmak yerine kendi işinde çalışmak, gelir şeklini değiştirmek ya da gelirini arttırmak ve yatırımlarından daha iyi gelir sağlayabilecekleri bir yol aramak diyebiliriz. Hisse, gayrimenkul, tahvil ve diğer pasif yatırımlardan farklı olarak franchise sahibi olmak yatırımın işleyişine önemli olarak etki etmek anlamına gelir. Franchise sahibi olmak aktif bir yatırımdır ve diğer yatarım şekillerine göre yatırım yapan kişilerin kendilerini ve zamanlarını tamamen işletmelerine adamaları gerekir. Bu yatırım şeklinde ilk yapılması gereken harcadığınız zamanı baz aldığınızda diğer yöntemlerden daha çok gelir elde etmek olmalıdır. İyi bir performansa sahip franchise sisteminde, çıkışta elde edeceğiniz değer, bağımsız bir işletmeden daha yüksek olabilir. Çünkü franchise sahibinin bağlantılı markalar ile olan ilişkileri, satılacak olan işletmenin değerine değer katacaktır.

Franchise Yatırımına Nasıl Bakmak Gerekir?

Herhangi bir franchise yatırımı yaptığınızda, genellikle bankadan talep edilen toplam yatırımın büyük bir çoğunluğunu finanse etmeniz gerekir ve bu konuda kredi kullanabilirsiniz. Herhangi bir franchise yatırımı için kredi almayı düşündüğünüzde öncelikli olarak işletmenizin bu riski tek başına karşılayabilir olacağından emin olmanız gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak yatırım getirisini hesaplayarak yapacağınız yatırımın olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağına karar verebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Bayiliğin Artan Yatırım Değerinin Farkına Varın

Yatırımınız diğer yatırım araçlarına göre daha fazla gelir getirecekse bir sonraki adıma geçerek bu işin sizi nasıl etkileyeceğini düşünebilirsiniz. Pasif yatırım araçlarına sahip olduğunuzda çok fazla bir şey yapmanız gerekmez ancak bir franchise yatırımı yaptığınızda bu yatırım hayatınızın önemli bir bölümünde yer alır. Franchise yatırımını yönetmek pasif yatırım araçlarını yönetmekten daha zor olabilir ancak sonunda elde edeceğiniz yatırım getirisi, orta ve uzun vadeli pasif yatırım getirilerinden daha fazla olacaktır.

Potansiyel Getirinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

İş dünyasında hiçbir şey garanti edilemez. Getiriniz, pazarın tarzı, gayrimenkulün ve emeğin maliyeti, franchise tedarik zincirinin kuruluşuna bağlı olarak değişebilir. Malların maliyeti yüksek veya düşük olabilir ancak markanız piyasada iyi bilinen bir markaysa bu sayede yeni müşteriler elde etmek için pazarlamaya çok fazla önem vermeniz gerekmez. Markanızın gücünü arkanıza aldığınızda tek yapmanız gereken güler yüzlü ve kaliteli hizmet sunmaktır. Arkanızda güçlü bir marka olsa dahi franchise sistemine girerken rakiplerinizden daha başarılı olacağınızın bir garantisi yoktur. O yüzden bölgenizde aynı sektörde yer alan bir yıldan daha eski işletmeleri incelemeniz son derece önemlidir.

Önerilen İçerik: Rakipleriniz Varsa Doğru Yoldasınız Demektir!

Sizin markanızın yer aldığı sektör bulunduğunuz bölgede olgunlaşmış bir sektör ise başarılı olmanız bir nebze daha zor olacaktır. Araştırmanızı yaptıktan sonra planınızı yazın. İyi bir alan seçerek ve düzgün bir finansal plan oluşturarak, franchise yatırımlarınızdan diğer yatırım araçlarından elde edemeyeceğiniz yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

Bayilik veren firmalar tarafından girilmiş bayilik ilanlarını görüntülemek için tıklayın!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler