Yatırım Getirisi Yüksek Bir Bayilik Nasıl Bulunur?

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:24

Yatırım Getirisi Yüksek Bir Bayilik Nasıl Bulunur?
Enes Öksüz admin

Bayilik almayı düşünen kişilerin temel motivasyonları nelerdir? Neden bayilik alarak ticari hayata atılmak isterler? Başkaları adına gece gündüz çalışmaktan sıkılmışlardır; daha çok para kazanmak istiyorlardır ya da yatırımlarının karşılığında bayilik alarak çok daha fazla kazanacaklarını düşünürler. 

Tüm bu nedenler ya da bu nedenlerden herhangi biri bayilik almak için yeterli bir neden olarak görülmektedir. Bayilik almanın emlak, borsa, bono gibi diğer yatırım araçlarından temel farkı, yatırımcılarının bu süreçte etkili olabilmeleridir. İşletmeleri için gecelerini gündüzlerini ayırabilir, bozulan işlerini düzeltmek için çaba harcayabilir; kısacası sürece etki edebilirler. Üstelik bayilik veren firmalar tarafından desteklendikleri için, kendi işlerini açtıklarında kazanabileceklerinden çok daha fazla kazanç elde edebilirler. 

Bayilik Yatırımlarının Riskini Öngörebilir ve Azaltabilirsiniz

Bayilik alarak yatırım yaptığınızda genellikle sermayenin büyük bir kısmını temin edebilmek için kredi çekmeyi deneyeceksiniz. Kredi başvurusu yaptığınızda, başvurunuzun incelenme sürecinde avantajlı olacağınızı hatırlatmak istiyoruz. Kendi işiniz için kredi başvurusu yaptığınızda banka yetkilileri sizi başlı başına bir risk olarak değerlendirirken, bayilik alacağınızda; arkanızda güçlü bir referansınızın olduğunu bilecekler. Böylelikle kredi almanız ve yatırımlarınızı finansa etmeniz daha kolay hale gelecek. Bu kısma kadar muhtemelen sorun yok. Fakat;

Yatırımlarınızın karşılığını almak söz konusu olduğunda ise araştırmalarınızı bir nebze derinleştirmelisiniz. Tamam; kredi alabiliyorsunuz ancak bu kredilerin aylık ödemesinin ne kadar olduğu kadar bayilik alarak aylık elde edebileceğiniz kazancı da dikkate almalısınız. Bayilik yatırımlarında riskleri ön görebilirsiniz, sürece etki edebilirsiniz. Bayilik yatırımlarını diğer yatırım araçlarından ayıran temel özelliğin “yatırımcıların davranışları” olduğunu bilmelisiniz. Körü körüne değil, düşünerek adım atıp sonucun kâr eden olabilirsiniz.

Bayilik Yatırımlarının Getirisini Hesaplamak İçin Araştırma Yapmalısınız

Bayiliğin potansiyel getirisini belirlemek için detaylı bir araştırma sürecine girmelisiniz. Bayilik almayı düşündüğünüz markanın hali hazırda bayiliklerini yapan bireylerle iletişime girmeli ve kazançları ile ilgili spesifik bilgi edinmeye çalışmalısınız. Tek bir bayi ile görüşerek bayiliğin getireceği kazancı doğru tespit etmeniz mümkün olmayacaktır. Bunun için farklı lokasyonlarda görev yapan birden fazla bayi ile iletişime geçmelisiniz. Marka yetkilileri ile yapacağınız görüşmeler kadar bayilerden alacağınız geri bildirimlerin de çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Elde ettiğiniz bilgileri finansal danışmanlarla paylaşıp karar vermeden önce uzmanların görüşlerini alırsanız, büyük avantaj elde edersiniz. Sadece getirisi yüksek olacağını düşünüyorsunuz diye yatırım yapmayın; araştırın, netleştirin ve emin olun. Sonrasında ise daha kararlı adımlar atmanın güveniyle iş hayatında var olmanın faydalarını yaşayabilirsiniz. 

Daha önce bu konuda sizlerle paylaştığımız “Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular” makalemizi okuyarak, bayiliğin potansiyel gelirini öğrenmek ile ilgili ipuçları alabilirsiniz.


Bayilik Yatırımlarının Getirisini Arttırabilirsiniz 

İş dünyasında garanti hiçbir şeyin bulunmadığını bilin. Faaliyet göstereceğiniz pazarın özelliklerinin, hedef kitlenizin muhtemel tercihlerinin, bayilik aldığınız markaların yöneticilerinin stratejilerinin ve hatta sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin maliyetlerinin değişebileceğini unutmamalısınız. Yapacağınız araştırmalar sonucunda elde edeceğiniz bilgilere güvenin ancak tek dayanağınızın bu veriler olmamasına özen gösterin.
Bayilik aldığınız markanın bilinirliği bir anda olumsuz çağrışımlara neden olabilir, sektörünüz de değişimler oluşabilir ya da hedef kitleniz beklediğinizden çok daha fazla genişleyebilir.  Bayilik alacağınız zaman karşılaşacağınız tüm değişimlere hazırlıklı olmalısınız. Gözünüz korkmasın, bu söylemlerimiz iş hayatının tüm dinamikleri için geçerlidir. Ancak başarılı bir girişime imza atmak istiyorsanız, bayilik alacağınız firmayı ve değerlerini de dikkate almanız gerektiğini göz ardı etmemelisiniz. Size uygun bir marka ile bu yola çıkmak başarılarınızın önündeki engelleri kaldıracaktır. En önemlisi ise sizsiniz, sizin istekleriniz ve çalışma arzunuz. Gerçekten başarmak istediğinizde fark yaratacak tek unsur siz olabilirsiniz…

 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler