Bayiliğin Artan Yatırım Değerinin Farkına Varın

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:11

Bayilik satın almaya karar verirken hangi avantajları elde edeceğinizi bilmelisiniz. Satın aldığınız bayiliğin bir marka değeri olduğunu ve bu değerin size kazandıracaklarını aklınızdan çıkarmayın

Bayiliğin Artan Yatırım Değerinin Farkına Varın
Enes Öksüz admin

Her ürünün, hizmetin ya da fikrin bir yatırım değeri vardır. İş kurma üzerine yapılan yatırımları göz önünde bulundurduğunuzda bir sektöre benzer yatırımların o sektörün yatırımcılar için cazibesini yok ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Yüzlerce kafenin bulunduğu bir alana yeni bir fikir ile yeni bir kafe açmak işletme sahibi olmak isteyenler için zorlu bir süreç olur. Yeni fikrin benimsenmesini sağlamak için çok ciddi yatırımları göze almanız gerektiğini bilmelisiniz. Sıfırdan bir işletme kurmak istediğiniz zaman bu işletme için attığınız her adımda zaman, para ve enerji harcayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Daha öncesinde binlerce işletme ziyaret etmiş olsanız bile gerçek anlamda işin mutfağına girdiğinizde sizi nelerin beklediğini hayal bile edemezsiniz. Hem operasyonel süreçte hem de pazarlama ve tanıtım sürecinde sıfırdan başlayan bir markanın kendini konumlandırması yoğun rekabet ortamında oldukça zorludur. Bu demek değildir ki yeni açılan her işletme başarısız olacak. Aslında burada dikkatinizi vermeniz gereken nokta bir işletme fikrinin sonunda başarılı olup olmayacağı değil nasıl başarıya ulaşacağı olursa daha net karar verebilirsiniz. 

Bayiliğin Gücünü Hafife Almayın 

Bayilik sistemleri genişledikçe ya da büyüdükçe değer kazanır. İnsanların bir markayı gittikleri farklı lokasyonlarda gördüklerinde bu markaya karşı bir fikir sahibi olmaya başlarlar. Markaya karşı göz aşinalığının oluşması bir süre sonra bilinçaltında “her yerde var olduğuna göre kaliteli/tercih edilen bir işletme” düşüncesi anlamına gelir. Bu herhangi bir marka için kolay elde edilemeyen ancak bayilik sistemlerinde kendiliğinden oluşan bir değer olduğundan önemlidir. Bir bayilik sistemine dahil olduğunuzda insanların yaygın bir sistem için bu düşüncelere sahip olduğunu daha yakından görürsünüz. Hedef kitlenizin tercihlerini sadece yaygın olan bir isim olarak değiştirebilmeniz pek çok süreçte rahatlamanızı sağlar. Yayıldıkça güçlenen ve değerlenen bayilik sistemlerinde birlikte olmanın gücünü işinizi geliştirmek ve kazancınızı arttırmak için kullanabilirsiniz. 

Pazarlamayı Düşünmeyin

Bayilik sistemleri yaygınlaştıkça değer kazanan sistemler olduğundan dolayı bu sistemlerin pazarlama dinamiklerinin de bilinen dinamiklerden farklı olduğunuz bilmelisiniz. Bir bayilik sisteminde yer aldığınız zaman marka konumlandırma ya da marka bilinirliği yaratma gibi çalışmalar yapmak zorunda olmazsınız. Bu çalışmalar markanın kurucuları tarafından yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar başarılı olduğundan dolayı siz de bu sisteme dahil olma fikrine sahip olduğunuz için pazarlama süreci ile ilgili yoğun uğraş içerisinde olmanıza gerek olmayacağını bilmelisiniz. Pazarlama için büyük çalışmalar yapmanıza gerek kalmayan bir sistemde elde edeceğiniz enerji, zaman ve parayı çok daha farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Lokal pazarlama için mutlaka ufak çalışmalar yapmanız gerekir ama bu çalışmalar için ihtiyacınız olan bilgileri ve materyallerin tasarımlarını da bayilik sistemi sayesinde bir dosya içerisinde hazır olarak alabilirsiniz. Sonuçta tek tip bir marka konumlandırma çalışması için farklı lokasyonlarda varlık gösteren bir markanın kurumsal kimlik tasarımı, pazarlama materyalleri ve işletme prosedürleri hazır olur. Bu kadar önemli unsurları bayilik sistemine dahil olmanız size her zaman kazandırır. 

Sistemin Enerjisinden Yönlendirin

Bayilik sistemine dahil olduğunuzda sahip olduğunuz en önemli fırsat elinizde bir yol haritanızın olmasıdır. Bir sisteme girerken mekanı hangi lokasyonda kiralamanın daha doğru olacağından kapasitesine kadar fikir alabilirsiniz. Mevcut bayilerin bulunduğu konumları görerek kararınızı verebilirsiniz. Aksi bir durumda tercih ettiğiniz bölgenin iş fikrinize ne kadar doygun olduğunu araştırmak zorunda kalırsınız. Bayilik sistemleri mekandan tasarıma tedarikten satın almaya kadar her alanda enerjinizi doğru bir şekilde yönetmenizi sağlar. Yeni bir dünya keşfetmek yerine mevcut adımları izlediğinizde bayilik sisteminde kazandığınız ya da tasarruf ettiğiniz enerjiyi yönlendirebilirsiniz. Başarılı bir sistemin bir parçası olmak yeni bir sistem yaratmaktan çok daha kolay ve verimlidir. Siz de böyle bir sistemin parçası olarak hem kendi işinize sahip olabilirsiniz hem de işinizi geliştirmek için çalışacak zamanı rahatlıkla elde edebilirsiniz.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler