Franchise Oluşturmak İsteyenler için 5 İpucu

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:08

Franchise Oluşturmak İsteyenler için 5 İpucu
Enes Öksüz admin

İş fikrinizi hayata geçirdiniz, başarılı olduğunu gördünüz ve aklınızda işi büyütme fikri var. Bu fikri geliştirmek için yapmanız gerekenler uzun vadede iyi bir iş sahibi olmanıza ve daha fazlasını elde etmenizi sağlar. Lisanslı bir iş modeli oluşturmak başlangıç aşamasında kolay gözükse de detayları ve özel işlemleri ile sizin için daha zorlayıcı ve yorucu olabilir. Hukuki düzenlemeler, kalite kontrol, anlaşmalar ve ilk yatırım sürücünde yapılması gereken değerlendirmeler sizin için olmazsa olmazlar arasında yer alır. 

Muhasebe Standartları Oluşturun

Muhasebe sisteminde standart oluşturmak sürecin mali açıdan takibinin kolaylaşmasını sağlar. İnsanların tek tip bir düzene alışmalarının bütün operasyon için sağlıklı olacağını düşünmek garip olmaz. Bu konuda yetkin olan kişilerde franchiseların muhasebecilik öğrenmek yerine işine odaklanmasının daha faydalı olacağını dile getiriyor. Bununla birlikte mali raporlamaların tutarlı olması ve operasyon yapısının standartlarının sağlanması için de standartların oturtulması öneriliyor. 

Merkezden Kontrolü Unutmayın

Franchise sistemlerinde elbette bağımsız girişimciler yer alır ancak markanın ve iş fikrinin standartlarının korunması önemlidir. Muhasebe kayıtları, mali işlem dokümanları ve bu tür evrak işleri için bir merkez oluşturun. Merkez oluşturma fikri işlerin hem kontrolünün hem de düzeninin kolay sağlanmasını sağlar. Başarılı bir franchise sisteminde dijital bir kaynak merkezi kurmanın, dosya dizini tutmanın, marka yönergeleri sağlamanın, onaylanmış tedarikçi listesi ya da şirket promosyonları gibi verilerin erişilebilir olmasının uzun vadede çok değerli olacağını bilmeniz gerekir. İleriye dönük bir yatırım olarak da bakabileceğiniz bu veritabanı her sorunun cevabını kısa sürede verir ve evraklar arasında boğulmanıza mani olur.

Günün Her Saatinde Çalışmanın Getirileri 

Kendi işinizin sahibi olmakla bir franchise sistemi kurmanın arasında bariz farklar vardır. Kendi işinizde sadece tek bir iş ile ilgilenirken bir sistemde size ait olmayan ama aynı zamanda sizin olan işlerle ilgilenmeniz gerekir. Başarılı bir sistem kurmanın en temelinde sistemi kurucusunun işletmesi yer alır. Eğer günlük operasyonları işletmek istemiyorsanız başka bir iş geliştirme yöntemi tercih edin.

Yasal Yükümlükler

Bir franchise sistemi kuruyorsanız hukuksal danışmanlık almak en doğrusu olacaktır. Bu noktada uygulanması gereken prosedürler, alınması gereken belgeler ve yapılması gereken sözleşmeler sizin boyunuzu aşabilir. Hata yapmak ve uzun vadede sizi zor durumda bırakacak belgeler oluşturmak yerine danışmanlık alarak kendini ve işinizi güvene alabilirsiniz.

Alternatiflerinizi Gözden Geçirin 

Franchise sistemi oluşturmak isteyip istemediğiniz ile ilgili soru işaretlerinizin olması beklemeniz için oldukça yeterli bir nedendir. Bu noktada yapmanız gereken yatırımınızın ve sürecin sizin için ne anlam ifade ettiğini belirlemek olmalı. Çünkü yapacağınız yatırım ve yeni sistemin size sağlayacağı geri dönüş süresi bir girişimci olarak ilk dikkat etmeniz gereken veri olarak karşınıza çıkar. Eğer süreç sizin için uzun, zorlu ya da yeterinde karlı değilse farklı alternatifler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Franchise yapmak istediğiniz iş bunun için uygun olmayabilir ya da fazla maliyetli olabilir bunları göz önünde bulundurarak alternatif yaratmaya çalışın.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler