Decathlon Bayilik Yöntemini Benimsemiyor

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:02

%100 müşteri esasına dayalı hizmet anlayışını birden çok unsura dayandıran Decathlon; tüketicilere sunduğu ürünleri kendisi üretiyor ve her bir ürün grubu için markalaşmaya gidiyor.

Decathlon Bayilik Yöntemini Benimsemiyor
Fatih Bozoğlu user

 

Her şey girişimci bir ruhun somut atılım yapmasıyla başlar. Önce girişim ayağa kalkar, sonra hizmet ve ürün kapsamı genişler, akabinde ise marka bilinirliğini arttırıp satışları çoğaltmak adına genişleme stratejileri hayata geçirilir.

Bir markanın ulusal ya da dünya genelinde yayılmasını sağlayan en geçerli iş modeli şüphesiz bayilik vermektir. Dünya genelindeki binlerce firma için imtiyaz haklarını kiralayarak yepyeni pazarlara açılmak büyük fırsatlar sunar. Üstelik zaman ilerledikçe yeni mağazalar hızla açılmaya başlasa da bayilik zinciri sağlam temellere oturtulmuşsa sorunsuz bir büyümenin gerçekleşmesi sağlanabilir.

Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın 26 ülkesinde faaliyet gösteren Decathlon için bayilik vererek ilerlemek tercih edilen bir strateji değildir. Dünya devleri arasında yer alan bu spor mağazası kendi markalarının ürünlerini satmakta ve mağazalarını ise merkezden alınan kararlar neticesinde faaliyete geçirmektedir. Son yıllarda Türkiye pazarına her zamankinden daha fazla önem veren ve büyüme alanı olarak belirleyen Decathlon kaliteli, uygun fiyatlı ve çok çeşitli ürünler sunarak Türkiye’deki pazar payını genişletmektedir.

Decathlon Firması Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

Bayilik veren firmalar tarafından uygulanan genişleme stratejisini benimsemediği halde dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ve cirosuyla dikkat çeken Decathlon firmasının başarısının ardında birçok unsur olduğu biliniyor. Hedef kitlesinin geniş olması, markanın kaliteli ürün sunma mottosu, gelişmiş müşteri hizmetleri, kendi üretimini kendisi yapması ve uygun fiyat politikası spor yapan herkesin alışveriş için öncelikli olarak değerlendirdiği firma haline gelmesini sağladı.

Decathlon Geniş Bir Hedef Kitleye Hitap Eder

Çocuklara, kadınlara ve erkeklere özel spor malzemeleri, spor giysileri, kamp çadırları, şişme yataklar, kamp eşyaları, futbol topları, sporcu besinleri ve çantalar gibi farklı ürün seçenekleri sunan Decathlon firmasının başarısının ardındaki temel unsurun hitap ettiği geniş kitle olduğu düşünülüyor. Spora yeni başlayanlar kadar profesyonellerin de ihtiyaçlarına yanıt veren Decathlon 50 farklı spor dalı ile ilgili gereksinimlerin tamamını karşılıyor. Her seviyeden sporcuyu yenilikçi ürünlerle mağazalarına çeken firma %100 müşteri memnuniyeti kazanmayı hedefliyor.

1976 yılından beri faaliyet gösteren firmanın dünya genelinde 70 bini aşkın çalışanı olduğu bilinmektedir. Türkiye’de ilk olarak 2010 yılında mağaza açan ve 8 yıl içerisinde pazar liderleri arasına girmeyi başaran Decathlon online satış yaparak da mağazaların bulunduğu lokasyonlar dışında kalan hedef kitleye de ulaşabilmektedir.

Decathlon Kendi Markalarının Ürünlerini Uygun Fiyata Sunuyor

%100 müşteri esasına dayalı hizmet anlayışını birden çok unsura dayandıran Decathlon; tüketicilere sunduğu ürünleri kendisi üretiyor ve her bir ürün grubu için markalaşmaya gidiyor. Üretim yaptığı ve markalarının sahibi olduğu için ise hem kaliteli hem de muadil kalitedeki ürünlerden daha düşük bedelli ürün satışı yapabiliyor. Hangi spor dalını seçmiş olurlarsa olsunlar hedef kitlesinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmetlerini sürekli geliştiren marka bu özelliği ile dünyanın sayılı spor ürünleri satışı yapan markaları arasına girmeyi başarıyor.

Decathlon Hem Fiziksel Hem de Online Mağazada Satış Yapıyor

Hedef kitlesinin genişliğinin farkında olarak satış kanallarını genişleten Decathlon çok büyük mağazalarının yanı sıra internet üzerinden de satışlarını gerçekleştiriyor. Girdiği yeni pazarlarda mağazalarını kuran ancak ülkenin her yerine mağaza açmasa da tüm ülkeye online kanaldan satış yapan marka; güvenli ödeme sistemleri ve iade politikalarıyla da hedef kitlesinin memnuniyetini arttırmayı başarıyor.

Spor Ürünleri Mağazalarının Bayilikleri

Decathlon bayilik vermese de bu sektöre yatırım yapmak isteyen girişimcilerin bayilik alabilecekleri farklı markalar olduğu da biliniyor. Siz de spor ürünleri satarak düzenli gelir elde edebileceğiniz prestijli bir işe sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki ilanları inceleyebilirsiniz.

Upaqua ve ABL Spor Bayilik Profili

As Spor Malzemeleri Bayilik Profili

Legea Spor Giyim Malzemeleri Bayilik Profili

 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler