Eticarette Fark Yaratmak ve Online Satıştan Gelir Elde Etmenin 4 Yolu

Son Güncellenme: Tue Mar 2024 01:38

E-ticaret siteniz için fikir bulmak kolay değildir, ancak doğru adımları takip ederek size en çok kâr getirecek ürün gruplarını keşfedebilirsiniz.  

Eticarette Fark Yaratmak ve Online Satıştan Gelir Elde Etmenin 4 Yolu
Enes Öksüz admin

Online satışlar giderek artıyor, e-ticaret sektörü son sürat büyümeye devam ediyor… İnternet üzerinden satış yapan firmalar kârlarını çoğaltırken tüketiciler de evlerinin rahatlığında diledikleri ürünü satın alma şansı elde ediyor. Ödeme sistemlerinin gün geçtikçe daha güvenli hale gelmesi tüketicilerin tedirginliklerini azaltarak internet üzerinden alışveriş yapma ön yargısını yerle bir ediyor. Siz de kendi işinizi kurmak ve e-ticaret sitesi açarak kazançlarınızı çoğaltmak istiyorsanız bu yazımızda aradıklarınızı bulabilirsiniz. E-ticarete olan ilginin artmasıyla birlikte birçok yeni işletmenin ortaya çıktığı bu rekabet ortamında, rakipleriniz arasından sıyrılacak fikri ipuçlarımızı takip ederek keşfedebilirsiniz…

Niş Bir Topluluğu Hedefleyin

Niş Bir Topluluğu Hedefleyin

En çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerini incelediğinizde satılan ürün gruplarının hemen hemen aynı olduğunu görürsünüz. Çok geniş bir hedef kitleye hitap eden bu sitelerle ilk etapta rekabet şansınızın olmayacağını düşünebilirsiniz; nitekim aynı konseptte bir e-ticaret sitesi açarsanız büyük şirketler arasında kaybolma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Fakat onlardan ayrı bir yol çizer ve daha kısıtlı bir hedef kitleye hitap ederseniz rakipleriniz arasında fark edilmeniz kolaylaşacaktır.

Önerilen İçerik: E-Ticarette Nasıl Fark Yaratırsınız?

Belli bir hedef kitleye odaklanabileceğiniz ve onların dikkatini çekebileceğiniz ürün gruplarını düşünün. Örneğin sadece çocuklara hatta çocukların sağlığını koruyan ürünlere odaklanabilirsiniz. El yapımı organik oyuncaklar satabilir ve böylece rakiplerinizden apayrı bir duruş sergilediğinizi ortaya koyabilirsiniz. Üstelik seçtiğiniz ürünler ilgi çekici olursa sosyal medya pazarlama stratejileriyle de tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Niş Pazarlar Size Ne Sunar?

Pazardaki Boşlukları Tespit Edin

Kısıtlı bir topluluğa hitap etmenin yanı sıra pazardaki eksiklikleri belirleyerek de stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu adımı başarıyla tamamlamak için sektörel araştırmaları detaylı bir şekilde yapmalı ve analizlerinizi somut verilere dayandırmalısınız. Örneğin gıda ürünleri satacağınız bir web sitesi açmayı düşünüyorsanız potansiyel rakiplerinizin hedef kitlelerine sunduğu ürünleri incelemelisiniz. Gıda alerjisi olan kişilere hitap eden yoksa, çıkış noktanızı daha kolay belirleyebilirsiniz. Sadece alerjik bünyelere özel yiyecek ve içecekler satarsanız hedef kitlenizi daraltsanız bile satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Etkileyecek Bir Dil Belirleyin

Hedef Kitlenizi Etkileyecek Bir Dil Belirleyin

E-ticaret sitelerinin başarılı olabilmesi için marka değerleri ve hedef kitle arasında bir bağ oluşması gerekir. Bu nedenle fikrinizi oluştururken bu gerçeği de göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Sadece hedef kitlenizin sadakatini kazanmak da yeterli gelmeyecektir, marka reklamlarınızda kullandığınız dilin tepki uyandırmaması gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz. Mümkün olduğunca bütünleştirici söylemlerle yola çıkarsanız hem negatif tepkilerden kurtulursunuz hem de belirlediğiniz hedef kitlenin sempatisini kazanabilirsiniz.

Amazon.com’dan ve Diğer Sektör Öncülerinden Farklılaşın

Amazon.com’dan ve Diğer Sektör Öncülerinden Farklılaşın

Amazon.com dünyanın en çok satış yapan e-ticaret firmaları arasında ilk sırada yer alır ve ürün satın almak isteyen herkesin ilk uğradığı noktadır. Amazon.com dünya devi olsa da ülkemizde de Amazon.com’un dünyada kurduğu baskınlığa yaklaşan e-ticaret siteleri bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren ve neredeyse tüm ürün çeşitlerini barındıran büyük firmalar ilk etapta sizi korkutabilir ancak onları analiz edebilirseniz onlardan farklılaşmanın yolunu bulabilirsiniz. En çok ziyaret edilen ve satış hacmi en yüksek olan siteleri analiz edin ve eksiklerini bulmaya çalışın. Eksikler ürün gamında da olabilir, müşteri hizmetlerinde de, kargo seçeneklerinde de, ödeme alternatiflerinde de… Eksikliği bulduğunuz anda ki emin olun mutlaka bir zayıf noktaları vardır, onların en güçsüz olduğu alanı kendi kaleniz haline getirebilirsiniz.

Sonuç olarak e-ticaret sektörü hızla büyüyor ve her geçen gün internet üzerinden alışveriş yapanların sayısının artmasıyla kârlılığını yükseltiyor. Siz de e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız yazımızdaki ipuçlarından esinlenebilirsiniz. Yapılanı yapmaya çalışarak zaman kaybetmek yerine daha spesifik alanlara yoğunlaşıp hedef kitlenizi kısıtlayarak bulduğunuz iş fikrinin öncüsü haline gelebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler