E-Postalara Eklenmemesi Gereken 5 Konu

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:36

E-Postalara Eklenmemesi Gereken 5 Konu
Enes Öksüz admin

E-posta kullanımı her geçen gün artarken bu artış yapılan hataların da artmasına neden oluyor. Şirket işi iletişimin bel kemiği olan, projelerin takip edilmesi ile ilgili gereksinimleri başarılı bir şekilde karşılayan e-posta servisleri sayesinde işletmeler pek çok yükten kurtuluyor. Bu durum elbette avantajları ile dikkat çekerken e-posta kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Mail atarken bahsetmemeniz gereken konular ve özen göstermeniz gereken noktalar sizin kariyerinizde daha başarılı olmanızın yolunu açarken ekibinizle olan iletişiminizin de güçlenmesini sağlıyor. 

Performans Değerlendirmesi

Performans bildirimi yaparken e-posta göndermek oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta e-postanın gönderildiği zamandır. Eğer yüz yüze görüşmeden hemen önce bu e-postayı gönderirseniz doğru adımı atmış olursunuz ancak aksi bir davranışta bulunursanız “korkak yönetici” unvanı bir anda üzerinize yapışabilir. Böyle bir unvana sahip olmamak için toplantının hemen öncesinde e-posta göndermek gerekir. Eğer yüz yüze iletişim kurabileceğiniz bir durum söz konusu değilse raporu sunduğunuz kişi ile video konferans ya da benzer bir yol ile iletişim kurabilirsiniz. 

Toplu Postalarda Eleştiri Yapmak

Ekibinizde eleştirmek istediğiniz kişiler olabilir. Performans incelemeleri ve geri bildirimler takım olmanın gereklilikleri arasında yer alır. E-posta içeriği ne olursa olsun birini eleştireceğiniz zaman bunu çoklu e-postaların içerisinde yapmayın. Cc alanında birisi varken birini eleştirmek çalışma arkadaşlarının arasında eleştirmekten farksızdı. Bu kişi için onur kırıcı olabilir ve sizi çalışanlara kötü gösterir. Amacınız insanların hatalarını göstermek ve düzeltmeleri için yardımcı olmak olmalı. Hatalarını herkesin içinde yüzlerine vurduğunuz zaman kaybeden ne yazık ki siz olursunuz.

Bcc ile Yapılan Gönderilerde Eleştiri Yapmak 

Cc’li e-postalarda birini eleştirmek kötü ancak bcc’ye aldığınızda eleştirdiğiniz kişi e-postanın toplu şekilde gönderildiği bilmez. Fakat bu durumu değiştirmez. Ayrıca bazı riskler de taşır. Bcc’de yer alan bir kullanıcı e-postayı toplu şekilde cevaplandırırsa bu cevap eleştirdiğiniz kişiye de gidecektir ve kendinde gözükmese bile e-postanın başka kişilere de gönderildiğini görecektir.

E-posta Geçmişi

E-postalara cevap verirken uzun posta geçmişini eklemeyin. Bir noktadan sonra farklı tarihler, alakasız içerikler ve görseller maillerinizin dağınık durmasına neden olur. Aralıksız cevaplanan ve konuşma anından yönlendirilen e-postalar konuşma geçmişinizin başkalarına gönderilmesine neden olabilir. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için en baştan önlem almak gerekir. 

Kötü Haberler

Kötü haberleri e-posta üzerinden vermek oldukça can yakıcıdır. İşten çıkarılmadan tutunda kişinin bir yakını ile ilgili kötü bir haberi e-posta ile vermek kalp kırar. İnsanlar kötü haberler aldıkların zaman yalnız kalmak istemezler. İşten çıkardığınız personeliniz ile yüz yüze konuşmanız, bir yakınını kaybeden çalışma arkadaşınızın sırtını sıvazlamanız sizi hassas birisi yapmaz. İnsanların yanında olmayı seçerseniz sadece düşünceli ve anlayışlı olursunuz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler