İş Yerinde Empatiyi Arttırmanın Yolları

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:32

Karşınızdakinin gözlerinden dünyaya bakmak hem onu anlamanız hem de yeni bir perspektif kazanmanız için son derece önemlidir.

İş Yerinde Empatiyi Arttırmanın Yolları
Enes Öksüz admin

Eğer başarıyı yakalamak istiyorsanız sadece teknik bilgiye sahip olamk yeterli değildir. Aynı zamanda kişisel ve sosyal yeteneklerinizin de iyi olması gerekir. Mükemmel teknik detaya sahip ancak sosyal iletişim hakkında hiçbir şey bilmeyen bir yönetici çalışanlarını ya da bir projeyi idare etme konusunda başarısız olacaktır. Bu tarz şeylerden uzak kalmak ve daha iyi bir lider olmak için empatiyi önemsemeniz gerekir. Bir kaç küçük adımla hem çalışanlarınız hem de şirketiniz için daha iyi bir lider haline gelebilirsiniz.

Diğerlerini Dinleyin

Diğerlerinin ne dediğini sadece onları dinlemiş olmak için değil, onları gerçekten anlamak için dinleyin. Sadece kulakla dinlemek yerine kalbiniz ve zihniniz ile çalışanlarınızı dinlemek çalışan, yönetici ilişkisini olumlu yönde etkileyecektir. Sadece bu şekilde size verilmek istenen mesajı anlayabilirisniz.

Önerilen İçerik: İyi Bir Yönetici Olmak İçin Kendinizi Yönetin

Karşınızdakinin ses tonuna ve vücut diline dikkat edin. Onların size ne demek istediğini hissetmeye çalışın. Onlar için ne önemli? Bir dakikalığına geri çekilin ve perspektiflerini anşlamaya çalışın. Bunu yapmak özellikle hararetli giden tartışmalarda çok yararlı olacaktır. Size söylenilen ile tamamen aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Ancak onların bakış açılarını görmek önemlidir.

Diğerlerine İyi Davranın

Başkalarına nasıl davranırsanız siz de öyle bir davranış görürsünüz. İnsanlara karşı nazik olmak, onlara gülümsemek ilişkiler açısından son derece önemlidir. İlişkilerde iyi niyetin ve kibarlığın her zaman kazanacağını aklınızdan çıkarmayın. Çalışanlarınıza iyi davranmaya başladığınızda onlarında kısa süre içerisinde aynı şekilde yaklaşacağını görürsünüz.

Önerilen İçerik: Şirket Yöneticilerinin En Çok Yaptığı 5 Hata

Bu sayede, çalışma arkadaşlarınızla beraber sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz. Örneğin bir çalışanınız doğum gününe sadece bir hediye alıp gitmek yerine beğenebileceği bir şeyler almak bile onlara nasıl davrandığınızın büyük bir göstergesidir.

Diğerlerinin Gözünden Bakın

Birini eleştirmeden önce kendinizi onun yerine koyun. İlk olarak karşınızdakinin neler yaptığını anlamaya çalışın ve öyle karar verin. Bu durum en iyi işe alım mülakatlarında ortaya çıkmaktadır. Biri ile mülakat yaparken kendinizi iş başvurusunu yapanın yerine koyun. Eğer varsa daha önce işe girmek için girdiğiniz mülakatları hatırlayın. O koltukta oturmanın ne kadar heyecanlı ve gergin yaptığını hissedin. Bu durumda karşınızdakinin neler hissetiğini anlayabilmek normaldir. Karşınızdakini sakinleştirmek, işe “kendinizden bahsedin” gibi basit ve beklenen bir soruyla başlamak yararlı olacaktır. Karşınızdakinin rahatladığını gördükten sonra daha zor ve teknik konulara geçiş yapmak karşınızdaki için daha rahat olacaktır.

Davranışlarınızda Tutarlı Olun

Bu tarz davranışları benimseyin ve içselleştirin. Bunun yerine sadece önemli iş görüşmelerinin olduğu ya da önemli projelerin olduğu dönemlerde bu şekilde davranmanız karşı taraftan fark edilecektir ve sizin tutarsız olduğunuz imajını çizecektir. Bu imajın ortaya çıkması çalışanalrınız ile sizin aranızda bazı güven sorunlarını tetikleyebilir. Karşılıklı güven özellikle yeni kurulmuş, büyümeyi hedefleyen işletmelerde son derece önemlidir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler