Barış Özcan’dan Ne Öğrenebiliriz?

Son Güncellenme: Wed Dec 2023 11:12

Sıradan bir Youtuber değil; ne paylaşımlarıyla ne de hedefledikleri ile kalabalığın arasına karışmıyor. Kendinden ve amaçlarından emin bir şekilde özgünlüğün rüzgarını zihinlere iletiyor.

Barış Özcan’dan Ne Öğrenebiliriz?
Enes Öksüz admin

İnternetin hayatımıza girmesiyle olaylara yüklediğimiz anlamlar, bakış açımız ve beklentilerimiz değişti. Eskiden bir kişiye televizyonda rastlıyorsak o kişi bizim için ünlü simalar arasında yer alırdı. Şimdi ise bir kişiyi ünlü olarak kabul etmemizi sağlayan farklı platformlar ortaya çıktı.

İnsanların yaratıcılıklarını sergilediği, hatırı sayılı bir takipçi kitlesine sahip olduğu en önemli mecralardan biri de şüphesiz Youtube’tur. Milyonlarca videonun paylaşıldığı, paylaşım yapan kişilerin hem youtube üzerinden para kazanabildikleri hem de kendilerini ifade edebildikleri Youtube kendi ünlülerini bir bir piyasaya sürmeye başladı. Bu kişilerden biri de henüz adı hak ettiği denli duyulmasa da şüphesiz Barış Özcan’dır. Yazımızın başlığında da değindiğimiz gibi; en kaliteli içerikleri üreten Youtuber’lar arasında yer alan Barış Özcan’dan öğreneceğimiz çok şey vardır; işte detaylar…

Barış Özcan Kimdir?

Kesinlikle sıradan içerikler üreten ve sığ bilgiler sunan bir Youtuber değildir. Yıllarca sektörün içerisinde yer alıp kendini sürekli geliştiren Barış Özcan, yaratıcılıkla sentezlediği aktarım gücünü milyonlara sergilemektedir.

1974 yılında doğan ve Marmara Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Özcan, 2015 yılının mayıs ayından beri düzenli olarak Youtube kanalı için video üretiyor. Hukukçu kimliğinin yanı sıra; ve hatta ön plana çıkan özelliğinin ise yaratıcılığı olduğu biliniyor. Ajans başkanı olarak görev alırken Sanat, Tasarım ve Teknoloji Hikayeleri adlı Youtube kanalında hikayeler aktarıyor.

Her bir videosu izlenmeye değer olan ve izleyicilerin kendisini sorgulamasını sağlayan Özcan, eğitici, öğretici, araştırmaya sevk edici paylaşımları ile takipçi kitlesini giderek genişletiyor.

Barış Özcan’dan Öğrenmemiz Gerekenler

Sorgulama Gerekliliği; Barış Özcan’ın Sanat, Tasarım ve Teknoloji Hikayeleri paylaştığı kanalını takip edenlerin ilk dikkatini çekmesi gereken derslerden biri de sorgulama gerekliliğidir. Yıllardır oturmuş düşünceler, kalıplar Özcan ile sorgulanmakta ve sorgulanma demagoji yapmanın çok ötesine geçmektedir. Sabit fikirlerden kurtulmak, bakış açısını genişletmek ve insan zihnini zorlamak Özcan’ı anlamak için atılması gereken ilk adımdır. Yaratıcılığın bilgiyle buluştuğu ve bilimle beslendiği bu videolardan herkesin sentezlediği farklı olsa da ortak nokta sorgulamanın önemini keşfetmek olarak belirmektedir.

Bilgi Güçtür; Diğer Youtuber’lar arasında farklı bir konumda olan Barış Özcan’ın farklı bir yolu ve farklı bir çizgisi var. Diğer Youtuber’lara kıyasla çok daha bilgilendirici video paylaşımları yapıyor ve bu tutumu onun hakkında yapılan olumsuz yorumları da azaltıyor. Genelde Youtuberları seven kadar sevmeyen olması alışılmış bir durum olsa da söz konusu Özcan olunca sevenlerin büyük bir çoğunlukta olduğu yadsınamıyor. Çünkü Özcan bilgi aktarıyor, kişileri değil olayları sorguluyor ve tüm bu süreçte sağlam bir geçmişi olduğunu, sürekli okuduğunu, araştırma yaptığını, dünyadaki gelişmeleri takip edip boş konuşmadığını her fırsatta gözler önüne seriyor. En güçlü silahı bilgiyle yoluna devam etmeyi sürdürüyor.

Profesyonellik Değer Görür; Belgesel tadında videoları, anlattıkları hikayeler, videolarının kalitesi gibi unsurları Barış Özcan’ın profesyonelliğini çarpıcı bir şekilde yansıtıyor. İdealistliğin, bilginin ve profesyonelliğin değer görmeye başlaması bizler için de alınacak daha çok dersin olduğunu ispatlıyor.

Hobi İşe Çevrildiğinde Başarılar da Bu Değişimi Takip Eder; Sitemizde yayımladığımız farklı yazılarda belirttiğimiz gibi kişinin sevdiği işi yapması başarıyı da beraberinde getirir. Toplumsal beklentileri aşıp kendi istediklerini yapabilecek cesarete sahip olanlar mesleklerini icra ederken fark yaratırlar. Özcan bu önermeyi doğrulayan isimlerden birisidir. Kurumsal kariyerinde ilerlemek yerine kendi istediği, hedeflediği şeyler için mücadelesine devam ederek çizdiği yolda hızla ilerliyor.

İdealler Uğruna Verilen Mücadele Başarıyı Getirir; Herkesten farklı bir yolu benimseyen, bu uğurda çaba harcayan ve nihayet yavaş yavaş hak ettiği değeri görmeye başlayan Barış Özcan’dan öğrenmemiz gereken en önemli şey belki de vazgeçmemektir. İnandıklarımız uğruna savaşmayı göze alırsak, kim bilir belki biz de hak ettiğimiz saygıyı görüp başarılara hızla koşabiliriz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler