Niş Pazarlar Size Ne Sunar?

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:24

Niş Pazarlar Size Ne Sunar?
Enes Öksüz admin

Fikirlerini hayata geçiren tüm girişimciler için başarı mutlak hedeftir. Kazançları arttırmak, daha geniş bir hedef kitlesine ulaşmak ve bunun sonucunda da işini sağlamlaştırmak girişimcilerin nihai amaçları olarak değerlendirilir. Kimi zaman öyle bir fikir bulunur ki hedef kitlesinin ucu bucağı yoktur ve herkes potansiyel müşteri olarak kabul edilir. Bazı durumlarda ise hedef kitle kısıtlıdır, girişimcilerin sunduğu ürün ya da hizmet küçük bir gruba hitap eder fakat sonuç yine başarı olabilir. Bu yazımızda niş pazarlamanın faydalarına ve niş pazarlamada nasıl başarılı olacağına odaklanacağız. 

Önerilen İçerik: Niş Sektör Nasıl Seçilir?

Niş Pazarlarda Nasıl Başarılı Olunur?

Niş pazarlarda faaliyet gösterecek girişimcilerin bakış açılarının kısıtlamaları ve hedefe yönelmeleri beklenir. Fakat niş pazarlarda mutlak başarı için bu strateji yeterli gelmeyebilir. Niş pazarlama kitle pazarlamasını da kapsayan fakat ağırlıklı olarak belirli bir hedef kitleye yönlendirilen bir strateji olarak algılanmalıdır. Ürün veya hizmetlerin belli bir hedef kitleye iletilmesi gerekse de bu hedef kitle belirlenirken çok dikkatli olunmalıdır. Genelden özele kurgulanması gereken bu stratejiyi oluşturmak için şu adımlar takip edilmelidir;

Araştırma Yapılmalıdır; Ürün ve hizmetinizi net olarak belirleyin, hedef kitlenizi oluşturan grubun ihtiyaçlarını analiz edin; hedef kitlenizin cinsiyetini, yaşını, sosyal statüsünü, ilgi alanlarını ve değer yargılarını öğrenin. Tüm bu değişkenlere hakim olmadan pazarlama stratejisi oluşturursanız amacınıza ulaşamayabilirsiniz. 

Tekleşin; Hedef kitlenizin dar olduğunu biliyorsunuz, bu nedenle ürününüzü herkese satamayacaksınız. Bu gerçekten yola çıkarak ürün ya da hizmetlerinizi özelleştirmelisiniz. Benzersiz ve size ait olduğu akıllara kazınabilecek bir logo ilk etapta işinize yarayabilir. Ancak bu süreç oldukça uzun sürecektir, hazırlıklı olmalısınız. 

Ürünlerinizi Benzersiz Kılın; Ürünleriniz son haline gelmiş ve benzersiz özelliklerle donatılmış olabilir. Ancak misyonunuz bu noktada sona ermiyor. Hedef kitlenizle iletişime geçtikçe, onlarla sosyal medya kanalları aracılığı ile görüştükçe ihtiyaçlarını analiz etmeyi sürdürmeli ve ürünlerinizle ilgili geri bildirim almalısınız. Aldığınız geri bildirim doğrultusunda ise ürünlerinizi şekillendirmeye devam etmelisiniz. 

Niş Pazarlara Girmenin Avantajları Nelerdir?

Sektörde Öncü Olabilirsiniz. Hedef aldığınız kitle kısıtlı olsa da faaliyetlerinizle pazarda tek olabilirsiniz. Onlara sunduğunuz fayda ne denli fazla olur ve memnuniyetleri artarsa markanıza duydukları sadakat de doğru orantılı olarak artacaktır. Hedef kitleniz sizi tercih ederse sizden sonra davranan girişimcilere karşı daimi bir önyargıya sahip olabilirler. Neticede ilk olmanın avantajını yaşayabilirsiniz. 

Rekabet Azdır; Niş sektörlerin girişimcilere sunduğu en büyük avantajlardan biri rekabetin az olmasıdır. Özellikle faaliyete geçen ilk sizseniz, rakiplerinizin olsa da aralarından kolaylıkla sıyrılabilirsiniz. İşletmenizin geleceği ile ilgili kararlar alırken ve hedef kitlenizle iletişime geçerken karşılaştığınız zorluklar azalır. Hatta bunun etkisini web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasında dahi hissedersiniz. 

Piyasaya Hızlı Bir Şekilde Entegre Olabilirsiniz; Yaptığınız iş ya da sunduğunuz hizmet gereği özel bir kitleye hitap ettiğiniz ve sektörel boşluklardan avantaj sağlama odaklı hareket ettiğiniz için girişimlerinizi sağlam temeller üzerine inşa edebilirsiniz. Hızlı ilerlersiniz, kendinizi geliştirecek daha geniş zaman dilimlerine sahip olup piyasaya entegre olmanızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Kârlılığınızı Arttırabilirsiniz; Rekabetin yüksek olduğu bir sektörde faaliyet göstermeye başladığınızda rakiplerinizin arasından sıyrılmak için zamana; kendinizi ön plana çıkarmak için ciddi bir reklam bütçesine gereksinim duyacaksınız. Ancak niş sektörlerde faaliyet gösterdiğinizde tek ve benzersiz olmanın avantajını daha kısıtlı bir reklam bütçesi ayırarak ya da ispat yükünüzü hafifleterek yaşayabilirsiniz. Hedef kitlenizin alternatifi olmaması sizin onlar için “mükemmel” olarak sınıflandırılmanıza da yol açabilir. Tüm bu artılar bir araya geldiğinde ise kazançlı olan siz olursunuz. 

Niş sektörlerde faaliyete geçmek düşündüğünüzden daha doğru bir karar olabilir. Bu yazımızda niş sektörlerin girişimcilere sunduğu avantajları bulabilirsiniz. 

Girişimcilik odaklı daha fazla içerik için tıklayın!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler