Amazon Türkiye’ye Gelince Ne Olacak?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:20

Amazon.com Türkiye pazarına giriyor! Uzun süredir benzer söylemler yayılsa da bu sefer resmi adımlar atılmış durumda. Peki ya mevcut e-ticaret sitelerinin durumları ne olacak? İşte detaylar!

Amazon Türkiye’ye Gelince Ne Olacak?
Enes Öksüz admin

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olarak nam salan Amazon.com’un Türkiye pazarına gireceği, girmek üzere olduğu ve hatta girdiği haberleriyle sık sık karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz senelerde de benzer haberler çıkıp e-ticaret piyasasında sular kaynamaya başlasa da bu sefer haberler söylentilerin ötesine geçmiş durumda. Temmuz ayı itibariyle Amazon.com yetkilileri ve Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri arasında görüşme trafiğinin arttığı; Amazon’un Türkiye pazarını yakından takip edip ülkemizde yapılanmaya başladığı ve bu amaçla Amazon Turkey Services Yönetim ve Destek Hizmetleri Limited Şirketi’ni kurduğu biliniyor.

Türkiye pazarını yakından tanımak için tüm araştırmalarını tamamlayan ve tüketici alışkanlıklarını öğrenip strateji belirleyen Amazon.com’un perakende sektörüne girmesiyle birlikte sektörel rekabetin kızışacağını ön görmek çok da zor değil. Mevcutta Türkiye’de faaliyet gösteren E-ticaret sitelerinden daha köklü ve daha bilindik bir markanın pazara girmesi rekabetin artmasına ve Türkiye’nin e-ticaret pazarının büyümesine sebep olacak. N11, Hepsiburada gibi Türkiye’de e-ticaret sektörünün devleri arasında yer alan firmaların akıbetinin de tartışıldığı şu günlerde henüz Amazon.com’un sıfırdan bir yatırım mı yapacağı ya da mevcut e-ticaret sitelerinden birini mi satın alacağı konuları belirsizliğini sürdürüyor.

Amazon.com ile Birlikte Rekabet Doruklara Çıkacak

Amazon.com çok çeşitli ürün gruplarını tüketiciyle buluşturan; marka bilinirliği çok yüksek ve güven duyulan bir marka olarak dikkat çekmektedir. Dünya genelindeki başarısı da tüm bu söylemlerimizi haklı çıkarmaktadır. Türkiye’de mevcutta faaliyet gösteren e-ticaret siteleri Pazar paylarını kaybetmemek adına elbette boş durmayacaklardır. Amazon.com’da satılacak ürünlerin Türkiye’den temin edilecek olması da rekabetin daha adil şartlarda yaşanacağı yönünde önemli sinyaller vermektedir. Amazon.com’un büyük bir yatırım yapması ya da mevcuttaki bir şirketi satın alıp faaliyetlerine başlaması halinde e-ticaret sektörü canlanacak ve her halükarda kazanan Türkiye ekonomisi olacaktır.

E-ticaret sitelerinin faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte AVM’lerin zarar edeceği yönündeki söylemlerle; Amazon’un Türkiye’ye girmesi halinde yapılan öngörüler arasında benzer nitelikler vardır. Her değişim ilk etapta soru işaretleriyle karşılanmakta ancak zaman içerisinde tüketicilerin lehine gelişmeler olmaktadır. Amazon.com’un Türkiye pazarındaki en büyük avantajı tüketicilerin gözündeki imajı olabilir. Her ne kadar tüketicilerin alışkanlıkları çoktan oluşmuş olsa da Amazon.com’un pazara çok hızlı bir şekilde girebileceği gerçeğini yadsımak çok akılcı bir yaklaşım olmayacaktır.

Önerilen İçerik: Amazon Alışveriş Mağazalarını Nasıl Etkiliyor?

E-Ticaret Siteleri Farklılaşmaya Mecburdur

Pazar payını arttıran ve lider konuma yükselen e-ticaret sitelerinin tedirginleri olması genel anlamda normal karşılanıyor. Amazon.com gibi elit bir rakiple birlikte tüm sitelerin hizmet ve sunulan ürün bazında daha kaliteli işler yapması bekleniyor. Dev bir marka ile başa çıkmak kolay olmasa da imkansız da olmadığı gerçeğinin altı çiziliyor. Amazon.com tekelinde bir e-ticaret sektörünün oluşması ihtimali şu an için yok. “E-ticaret pazarındaki liderlik sıralaması değişebilir mi?” sorusunun yanıtı ise tamamen Türkiye’de faaliyet gösteren firmaların tutumlarına bağlı olarak değişebilir. Daha kaliteli, daha hızlı, daha bol alternatifli satış politikası benimsenirse kemikleşmiş müşteri kitlelerini kalıcı olarak kaybetme ihtimalleri çok düşecektir.

Önerilen İçerik: Amazon Neden Hala Yeni Kurulmuş Bir Şirket Gibi Yönetiliyor?

Elbette belli oranlarda kayıplar yaşanacak, liderlik sıralamasının değiştiği zamanlar da olacaktır. Uzun vadede atılan adımlar ise yarışın galibini belirleyecek temel unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Amazon’un agresif bir politikayla girmesi sert rüzgarlar estireceğe benzese de son kararı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler verecektir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler