Girişimci Ruhu Taşıyor Musunuz?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:12

Girişimci Ruhu Taşıyor Musunuz?
Enes Öksüz admin

Girişimci olabilmek için herkesin harcı değildir; cesaret, kararlılık, amaca bağlılık ve kimi zaman fedakarlık gerektirir. Kendi işine sahip olmanın hayalini yıllardır kuran kişiler bile karar vermeleri gereken anlarda, çekimser davranırlar. Girişimcilik için “ağzın laf yapmasından” daha fazlası gerekir. Girişimciler sabırlıdır, kararlıdır ve isteklerini laflarına bakarak değil aldıkları aksiyonlarla belli ederler. Kendi işinizin patronu olmak ve artık bağımsızlığınızı ilan etmek istiyorsanız bunu her hücrenizde hissedersiniz. Girişimcilerin bağımsızlıklarını kazanmaya en yakın oldukları anlarda sergiledikleri ortak davranışları sizler için bir araya getirdik. “Sizde de girişimcilik ruhu var mı?” diye merak ediyorsanız, yazımızın devamında sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hayallerinizi dizginleyebiliyor musunuz?

Hayalleriniz olabilir; ama siz güvenli sularda yüzmek isteyenlerdenseniz çoktan kurumsal bir serüvene yelken açmışsınızdır. Bir şirkette, sabit bir ücretle, belli unvanlarla çalışmak hoşunuza gitmeye başlamıştır. Sabah ne zaman evden çıkacağınız, evinize ne zaman döneceğiniz bellidir. Çok çalışırsanız belki de ikramiye kazanmayı bile başarma ihtimaliniz vardır! Farklı bir şirket bünyesinde çalışmak güvenlidir, sizi kötü sürprizlerden alıkoyar. Haksız mıyız?

Bu şekilde düşünüyorsanız ve saydığımız tüm bu detaylar içinizi rahatlatıyorsa, üzgünüz ama sizde girişim ruhu olduğunu söyleyemeyeceğiz. Ancak, düzen içinde sıkıştığınızı düşünüyorsanız ve artık kendi kanatlarınızla uçmayı daha çok hayal eder olduysanız; içinizde açığa çıkarılmayı bekleyen bir girişimci olduğundan emin olduğumuzu bilmenizi isteriz! Belki güvenli değil, belki daha fazla yorucu, belki beklentilerinizden az kazanacaksınız, ama denemeye değmez mi?

İş fikriniz sürekli aklınızı kurcalıyor mu?

Uzun zamandır hayata geçirmek istediğiniz iş fikriniz, gün boyu aklınızdan çıkmıyor mu? İşyerindeki verimliliğiniz azaldı mı? İşinize olan bağlılığınız eskisine göre düştü mü? Kurduğunuz hayaller giderek daha mı cazip görünüyor? Bu sorulardan birine bile verdiğiniz yanıt “evet” ise, içinizdeki özgür girişimci size göz kırpıyor demektir. Onun sesini dinlemek ya da yakarışını görmezden gelmek sizin tercihiniz!

Destek kuvvetleriniz hazır mı?

Ne kadar iyi bir iş fikrine sahip olursa olsun, girişimcinin başarılı olması için çevresindekilerin desteklerini alması çok önemlidir. Bazı girişimciler kendi işlerini kurmak için kendilerini hazır hissetseler de güvendikleri kişiler tarafından desteklenmedikleri için cesaretlerini bir türlü toplayamazlar. Onlara akıl verecek fikirleriyle işlerine destek olacak kişiler olmazsa, girişimcilerin harekete geçmesi zorlaşır. Girişim fikirlerinizi gerçeğe dönüştürme konusunda destekleneceğinize dair bir endişe yaşamıyorsanız ve içinizi kemiren bir sorun yoksa bu pozitif etkiyi mutlaka hissedersiniz. Kendinizi rüzgara bırakarak özgürleşebilirsiniz!

Kimsenin fark edemediği detaylar aklınızı meşgul ediyor mu?

Girişimcilerin en belirgin özellikleri detayları keşfedebilmeleridir. En büyük iş fikirleri, en çok kazanç sağlayacak fırsatlar basit ama etkili ayrıntılarda gizlidir ve evet, girişimciler bu detayları keşfetme konusunda çok iyidir! Düzenli bir işiniz varsa ve şirket yetkilileri sizdeki bu parıltıyı fark edemiyorsa çok üstelemeyin; kendinizi yıpratırsınız. Detaycılığınızın sağladığı avantajları lehinize döndürmek için kendi iş fikrinize odaklanmalısınız. Yeterince beklemediniz mi?

Bu yazıyı sonuna kadar okudunuz mu?

Girişimcilerin özellikleri, hissiyatları ya da karşılaştıkları sorunlardan bir kısmını bu yazımızda paylaştık. Yazının buraya kadar olan kısmını okuduysanız, saklamaya çalışsanız da sizde girişimcilerin ışığının olduğunu bilmelisiniz. Henüz keşfedememiş olabilirsiniz, keşfetmişsinizdir; harekete geçmek tercihiniz değildir; ama inkar edemezsiniz. Beklentilerinizi yükseltmekte, karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmekte gecikmemelisiniz. İş fikriniz mi var, güvenli sularda yüzerek sermaye biriktirin. Sermayeniz mi var, girişimlerinize hayat verin. Her defasında başarı hikayelerini okumak zorunda kalmak ve dahil olmadığınız başarıların bir parçası gibi hissetmek sizi rahatsız ediyorsa; kendi hikayenizi baştan yazabilirsiniz!

Bir önceki yazımızda Rakipleriniz Varsa Doğru Yoldasınız Demektir! başlığı altında ilham alabileceğiniz bir içerik sizi bekliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler