Açık Parfüm Bayiliği

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:17

Her geçen gün büyüyen açık parfüm sektörü son yıllarda yatırımcıların ve girişimcilerin ilgisini üzerine çekmeyi başaran bir sektör haline geldi.

Açık Parfüm Bayiliği
Fatih Bozoğlu user

Açık parfüm bayiliği son iki yıldır büyük bir patlama yaşamaktadır. En çok kazandıran sektörler arasında yer alan açık parfüm bayiliği doğru markalar ile yatırım geri dönüşlerinde yüz güldürüyor. Türkiye pazarında daha büyük hale gelmeyi hedefleyen markalar her geçen gün daha büyük yatırımlar yapıyor. Kendi işinin sahibi olmak istyen yatırımcılar bu markalardan bayilik ve franchising hizmeti satın alarak daha düşük bütçeyle kendinlerine bayilik avantajlarını sağlayabilirler. Özellikle son yıllarda dolar kurunun yükselmesi ve orijinal parfümlerin fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar tüketicilerin tercihlerinin açık parfüm bayilerinden yana yapmalarına neden oluyor.

Önerilen İçerik : Parfüm Sektöründe Yer Alanlar Kazanıyor

Ortalama Bayilik Maliyeti

Yatırım yapmadan önce atılması gereken en önemli adım maliyet hesaplamasıdır. Kurulacak olan işletme için gerekli olan giderler, isim hakkın için ödenecek olan gider, işletme kirası, pazarlama ve reklam giderleri gibi giderler ilk başta akla gelenlerden bazılarıdır. Bazı markalar lokasyon seçimini girişimciye bırakırken bazı markalar lokasyon seçiminde başrolü oynamaktadır. Ayrıca işletmenin içerisinde yer alancak olan raf, dolap ve reyon giderleri işletmenin metrekaresine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 4000 TL civarından başlamaktadır. Bu iç tasarım bayiliğinizi alacağınız marka tarafından gerçekleştirilmektedir. Yine işletmenin tabelası da marka tarafından yaptırıldığı gibi bazı durumlarda girişimciler tarafından yaptırılmaktadır. İsim hakkı ve çeşitli giderler ile ortalama bir açık parfüm bayiliğinin maliyeti 10-15000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bazı markalar bayilerinden royalty ödemesi ve reklam katkısı gibi ücretler talep etmektedir. Bayiliğini yapacağınız marka göre bu giderler farklılık göstermektedir.

Önerilen İçerik : Kozmetik Sektöründe Bayilik Fırsatları

Hedef Kitlesi

Parfüm büyük küçük her kesime hitap etmektedir. Bu nedenle hedef kitle konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Her cinsiyete ve zevke hitap eden parfümlerinizle geniş bir hedef kitlesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca sıfırdan başlamak yerine tanınırlığı olan bir marka ile işe başlamak size hedef kitlenize ulaşma konusunda büyük avantaj sağlamaktadır. Parfüm çeşitlerinin geniş bir yelpaze oluşturması size hitap edilecek geniş bir hedef kitle sunacaktır. Diğer taraftan artık bakımlı olmak toplumun her kesimi tarafından kabul edilen bir davranış biçimi olduğu için açık parfüm bayiliği geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Önerilen İçerik : Kozmetik Sektörü Neden Ölmez?

Marka Avantajları

Açık parfüm bayiliği alarak markanızın size sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Genel olarak açık parfüm markaları lokasyon seçimi, bölge koruması, personel desteği, reklam desteği gibi destekler ile sizi büyük bir maliyetten kurtarmaktadır. Bayilik almak ve markaların bu avantajlarından yararlanmak için öncelikle başvuru yapmanız ve markanın sizden istediği şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonra ise yapılan görüşmeler sonucunda siz de bir açık parfüm bayiliği sahibi olabilirsiniz. Markaların şartlarının yanı sıra işletme açan herkesin yerine getirmesi gereken şartlar yer almaktadır. Belediyeye, SGK’ya ve Maliye’ye yapılacak olan bildirimleri yapıp gelir ve giderinizi tutacak olan bir muhasebeci ile anlaştıktan sonra işletmenizi çalışır hale getirebilirsiniz.

Önerilen İçerik : Marka Olmanın Gücünü Değerlendirin

Parfüm Bayiliği Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler