Markanızı Tanıtan Viral İçerikler Oluşturmak İçin İpuçları

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:10

Markanızın bilinirliğini viral içeriklerle arttırmayı istiyorsanız, nasıl içerik üretmeniz gerektiği hakkındaki ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Markanızı Tanıtan Viral İçerikler Oluşturmak İçin İpuçları
Enes Öksüz admin

Son dönemde viral video ve viral içerik gibi kavramların adını çok sık duyuyoruz; genel anlamıyla ilgi çeken, özgün, yaratıcı, hızla yayılan ve paylaşılmaya değer anlamına gelen “viral” stratejiler şirketlerin pazarlama stratejilerinde önemli bir yer ediniyor. Daha çok kişiye ulaşmak, marka bilinirliğini arttırmak, müşteri sadakatini kazanmak ve ilgi çekmek için viral içerik ve videoların gücünden yararlanılmak isteniyor. Durum böyle olunca da viral içeriklerin üretimi sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği de daha çok sorgulanıyor. Bu yazımızda viral içeriklerin özelliklerini ve viral içerik üretmek için sahip olunması gereken nitelikleri bulabilirsiniz.

Viral İçeriklerin En Temel 10 Özelliği

  1. İlgi Çekicidir: Sıradan ve sıkıcı içeriklerin viral etki yaratması çok mümkün değildir. Birbiriyle aynı binlerce hatta milyonlarca içerik zaman içerisinde etkisini kaybeder. Hedef kitleyi şaşırtan, farklı olan içerikler ise kısa zamanda yayılır.
  2. Pozitif Duygular Uyandırır: Viral içerikler ilgi çekici olmanın yanı sıra hedef kitlede pozitif duygular uyandırır. Onları şaşırtırken aynı zamanda mutlu eder.
  3. Okuyucu ile Marka Arasında İlişki Kurar: Viral içeriklerin en önemli özelliklerinden biri okuyucularla bağ kurulmasını sağlamasıdır. Böylece firmalarla hedef kitlesi yakınlaşabilir.
  4. Günceldir: Viral içeriklerin haber değeri vardır ve en son gelişmelerin farkında olarak yazılmışlardır.
  5. Kolay Anlaşılabilirdir: Hedef kitlenin okuyup anlayamadığı içeriklerin hızla yayılmasını beklemek gerçekçi bir tutum olmayacaktır. Viral içerikler incelendiğinde hepsinin kolay anlaşılabilir olduğu gözlenebilir.  
  6. Kolay Görüntülenebilir: Viral içeriklerin genel özelliği okuyucuları yormaması ve hızlı bir şekilde görüntülenebilmesidir. Minimum zahmetle maksimum etki yaratırlar.
  7. Kolay Paylaşılabilir: Viral içeriklerin adlarının hakkını verebilmeleri için kolay bir şekilde paylaşılmaları gerekir.
  8. Değer Üretir: Viral içerikler değer üretirler ve paylaşıldıklarında okuyucular üzerinde etki bırakırlar.
  9. Olumsuz Etkisi Olmaz: Viral içerikler okuyucularda pozitif bir his uyandırır, onları rahatsız eden unsurlar içermez.
  10. Evrensel Konulara Değinirler: Tüm insanları etkileyebilen konularda üretilen içerikler yukarıda saydığımız tüm nitelikleri karşıladıklarında viral etki yaratabilirler.

Viral İçerik Üretenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İlgi çeken, özgün ve paylaşılmaya değer viral içeriklerin üretilebilmesi için metin yazarlarında öncelikle merak ve geniş bir ilgi alanının olması gerekir. Farklı firmalarla çalışmak zaman içerisinde tecrübe edinmeyi ve içerik üretimi sırasında özgün bir bakış açısı oluşturmayı gerektirir. Araştırma yapılmadan üretilen içeriklerin ilgi çekmesi oldukça zordur; bu nedenle içerik yazarlarının arama motorlarında ve sosyal medyada araştırma yapıp trendleri doğru takip etmeleri gerekir. Güncel gelişmeleri takip eden ve ince göndermelerle içeriklerini oluşturan yazarlar daha başarılı olacaktır. İçerik yazarlarının viral içerik üretebilmek için sahip olmaları gereken diğer bir özellik de kuşkusuz en karmaşık unsurları dahi etkin bir şekilde yazıya dökebilmektir. Herkes tarafından anlaşılabilen ancak sıradan olmayan içerikler profesyonellik gerektirir.

Pazarlamanın Geleceğinde İçeriklerin Rolü Nedir?

İnternetin etkisinin giderek artması, markalar ve tüketicileri arasındaki ilişkiyi daha demokratik hale getirdi. Müşteri sadakatini kazanmak için uygulanan pazarlama stratejileri çeşitlendi ve müşterilerin takdirini kazanmak daha zorlu bir mücadele haline geldi. Tüketicileri etkilemek için ilgi çekici içerikler üretebilen ve değerlerini yansıtabilen şirketler ürün veya hizmetlerini tanıtarak pazar paylarını çoktan arttırmaya başladı.

İçerik pazarlaması şimdiye kadar hep bir adım geriden gelse de dijital pazarlama stratejileri arasındaki konumunu giderek yükseltiyor ve yükseltmeye de devam edecek gibi görünüyor. Paylaşımları daha çok görüntülenen ve hedef kitlelerine ulaşmanın kendilerine özgü yolunu bulan şirketler de içerik pazarlamanın sunduğu olanaklardan giderek daha çok fayda sağlıyor. Zaman zaman uygulanan ve amaçlananın aksine marka imajlarına zarar veren dijital pazarlama stratejilerinden farklı olarak içerik pazarlamasının sürdürülebilir olması markaların bu yönteme daha sıkı sarılmasına yol açıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler