Ortalama Franchise Maliyetleri

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:14

Franchise sistemi maliyet de dahil olmak üzere birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Diğer tüm işletmelerde olduğu gibi franchise da almadan önce maliyet araştırması yapmanız gerekmektedir.

Ortalama Franchise Maliyetleri
Fatih Bozoğlu user

Bir franchise ne kadara mal olur sorusunun cevabını vermek o kadar kolay bir şey değildir. Çünkü her bir franchise kendi finansal gereksinimlerine sahiptir. Bu nedenle her franchise şirketi için farklı bir maliyet bulunmaktadır. Çoğu durumda bir franchise ücret, bulunduğunuz yer için bütün inşaat masrafları, profesyonel ücretler, yüklenici ücretleri, tabela ve envanter ödemeleri gibi sabit ücretlerden oluşur. Ayrıca sadece işinizi açmak için değil işin kendi kendini destekleyene kadar faaliyette kalmak için yeterli işletme sermayesine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Önerilen İÇerik : Franchise Oluşturmak İsteyenler için 5 İpucu

Franchise Ücreti

Markaların geneline franchise için ilk ücret ödemeniz gerekmektedir. Birçok marka için bu ücret 20000 ile 50000 TL arasında değişebilmektedir. Bazı markalarda daha ucuz ücretler görebilirsiniz, bu markalar genellikle ev tabanlı ya da mobil tabanlı franchiselardır. Franchise ücreti genellikle eğitim masraflarını da kapsamaktadır. Franchise ücretine dahil olan kalemlerler ya da faydalar her marka için farklıdır. Bazı durumlarda sadece marka adını kullanma hakları için sadece bir ücrettir. Franchise ücreti karşılığında tam olarak ne aldığınızı araştırdığınızdan emin olun.

Önerilen İçerik : Bir Franchise Kuruluşunun Temelleri

Yasal ve Muhasebe Ücretleri

Bir franchise almayı düşünen herkesin nitelikli bir franchise avukatına danışması gerekmektedir. Franchise avukatı sözleşmenin yanı sıra ilgili kanunları da anlamanıza yardımcı olur. Bu avukat için çalıştığınız süre ye göre ödeyeceğiniz ücret değişebilir. Kayıt tutmayı ilk baştan itibaren yapmanız gerekir bu nedenle nitelikli bir muhasebeci ile de çalışmalısınız. Marka size bir yazılım ya da bir hesap tablosu sağlayabilir ve muhasebeciniz  kayıtlarınızı tutmanıza yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik : Franchise Veren Firmalar Girişimcileri Nasıl Destekler? 

Çalışma Sermayesi

İşletme sermayesi, bir işletmeye ait günlük nakit tutarıdır. İşletme türüne bağlı olarak işletme sermayesinin belirli bir süreyi kapsaması önemlidir. İki ya da üç aydan, iki ya da üç yıla kadar yani kısacası işletme tam hızla ilerleyene kadar lazım olacak nakit çalışma sermayesidir. Marka genellikle gerekli olan miktarın ne kadar olabileceğine dair bir tahmin verebilir ancak hesaplamanızın sistem ortalaması sizin konumunuz için doğru olmayabilir. Pazara dayalı bir çalışma sermayesi planı yapabilmek için kendiniz kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir.

Önerilen İçerik : Franchise Almak Neden Sıfırdan İş Kurmaktan Daha Avantajlı?

İnşa Maliyetleri

İnşaat maliyeti ortalama bir franchise maliyetinde en fazla değişiklik gösteren kalemdir. Lokasyon konusunda karar verildikten sonra genel kurulum maliyeti marka tarafından sağlanacaktır. Bu kaleme tüm mobilya, fikstür, ekipman ve tabela giderlerinin eklenmesi gerekir. Diğer  konularda sivil ve mimari çizimler için gerekli profesyonel ücretler, dekor paketleri, güvenlik ve sigorta gibi giderlerde düşünülmesi gereken giderlerdir.

Önerilen İçerik : İyi Bir Yatırım Getirisi Sağlayacak Franchise Nasıl Bulunur?

Envanter Giderleri

Belirli bir ürünü sattığınız bir perakende franchise ya da başka bir franchise alıyorsanız işletmenizde yer alacak olan envanteri de işletmenize koymanız gerekir. Bu tutar markalara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle önceden araştırma yaparken bu maliyeti de genel maliyet tablosuna koymanız gerekmektedir. Bu konuda bayiliği alacağınız markadan bilgi alabilirsiniz.

20000 - 50000 TL arası Bayilik Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler