Milyarderlerden Öğrenebileceğiniz Hayat Dersleri

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:45

Sıfırdan milyarder olmaya giden başarılı yoldan çıkarılan tavsiyeler.

Milyarderlerden Öğrenebileceğiniz Hayat Dersleri
Enes Öksüz admin

Üç virgüllüler kulübü, sanayide, sanatta ya da ticarette bir milyar doların üzerinde gelir elde etmeyi başaran kişilerden oluşuyor. Jeff Bezos'tan Bill Gates’e kadar bu kulüpteki bütün insanlar dünyayı gerçekten de değiştirmiş kişiler. Bu başarı seviyesine ulaşmak için sıkı çalışma ve özverinin yanında biraz da şans olması gerekiyor. Bu kişilerin hayat konusundaki önerileri ise ilgi çekici nitelikte.

Önerilen İçerik: Dünyanın En Zengin İş Adamları Onlar!

Başarısızlık Gözlerde

Başarısızlık bu kadar tecrübeye sahip kişilerden beklenilebilecek bir şey değildir. Ancak bütün milyarderler de zamanında başarısız oldu. Hem de bazıları çok büyük başarısızlık örneği sergiledi. Burada milyarderleri ayıran fark onların aynı zamanda daha iyi başarısız olabilmesidir. Bill Gates yaptığı bir röportajda “Başarı kutlamak iyidir ancak başarısızlık derslerini dikkate almak daha önemlidir.” cümlesini, tam da bu konu vurgulamak için söyledi. 1970’li yıllarının sonunda Bill Gates Traf-O-Data şirketi ile büyük bir başarısızlık yaşadı ve hayallerinin parçalanışını izledi. Microsoft’un kurucu ortaklarından milyarder Paul Allen’a göre Microsoft’un bu kadar başarılı olmasının arkasında yatan en büyük etmen Traf-O-Data’nın başarısızlığından çıkarttıkları dersler.

Mükemmellik Konusunda Israr Edin

Başarı için mükemmellik arayışını bir alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Bu süreçte standartlara asla yer ayırmamanız gerekmektedir. Standartları yüksek tutma çabanız her zaman ödüllendirilecektir. Uzun vadeli hedefler yıldırıcı ve soyut gelebilir ancak bununla birlikte her gün uyanmak ve bu standartlara uymak soyut gibi görünen hedefinizin giderek somutlaşmasını sağlmaktadır. En başarılı girişimciler doğru hedefleri oluşturur ve bu hedefleri günlük olarak gerçekleştirirler. Zamanla bunlar doğru alışkanlıklar haline gelir ve en sonunda doğru alışkanlıklar doğru başarıları doğurur.

Vizyon Anahtardır

Ancak doğru hedefleri belirleyerek, milyarder olabilirsiniz. Takip etmeye değer fikirleri bulmak, alışılmışın dışında düşünmek ve başkalarının yapamadığı yerlerde değer görmeniz gerekir. Milyarderleri yaratan fikirler hep sınırları zorlayan fikirler olmuştur. Örneğin, Richard Branson, American Airlines ve TWA gibi devlerle yarışmak için Virgin Airlines’ı kurduğunda herkes onunla dalga geçmişti. Hatta birçok kişi onu, mevcut havayolu şirketlerine medan okumaya çalıştığı için ona kızdı. Ancak Branson, ucuz ama hizmet kalitesi yüksek servisiyle başarılı oldu. Virgin Airlines ilk bir kaç yılında oldukça zorlu zamanlar geçirdi. Ancak 2017 yılında Virgin America’nın %31’lik kısmını KLM-France’a tam 286 milyon dolara satmayı başardı.

Önerilen İçerik: En Karlı Yatırım Fikirleri

Sağlık Önemlidir

Sağlıklı ve istekli bir kişi olmadan milyar dolar kazanmak için bir çaba harcamak bir şey ifade etmiyor. Özellikle 21. Yüzyılda mükemmel olmak için sağlıklı olmak gerekiyor. Under Armour’un kurucusundan 86 yaşındaki George Soros’a kadar bütün milyarderler sağlıklarını ön planda tutuyor. Sağlıklı olmadığınızda ilk başta yapmanız gereken şeyleri yapamazsınız. Stresten uzak kalma, sağlıklı beslenme ve sürekli egzersiz yapma fiziksel olduğu kadar mental kapasitenizi de önemli ölçüde arttıracaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler