Başarılı Girişimcilerin Başarısızlık Öyküleri

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:03

Dünyaca ünlü girişimcilerin sayısız başarısızlığa imza attığını biliyor muydunuz? Öğrenmek isterseniz, ayrıntılar yazımızın devamında…

Başarılı Girişimcilerin Başarısızlık Öyküleri
Enes Öksüz admin

Gelecek vadeden fikirlerinizi hayata geçirmeden önce başarılı olacağınıza ve bu fikir sayesinde hayatınızın değişeceğine inanırsınız. Çok çalışırsınız ve her bir hamlenizi kazanç sağlamak üzerine tasarlarsınız. Başarılı girişimcilerin hayat öykülerini okuyup, feyz alır; nasıl başarılı olduklarına dair fikir edinmeye başlarsınız. Genellikle başarı hikayeleri ile dolu yazılar gelir karşınıza, kendinize olan inancınızın sarsıldığını hissedersiniz. Halbuki gerçekler düşündüğünüz gibi olmayabilir; şuan çok başarılı olan girişimciler zamanında birçok başarısızlığa imza atmış olabilirler. Nitekim başarısız olan birçok girişimcinin sonraki denemelerinde turnayı gözünden vurmayı başardıklarını biliyoruz. Motivasyonunuzu yükseltmek değil sadece amacımız; aynı zamanda vazgeçmemenin önemini vurgulamak istiyoruz. 

Henry Ford ve Detroit Otomobil Şirketi

1890’lı yılların sonunda Henry Ford Edison Aydınlatma Şirketi’ndeki işini bıraktı ve Detroit Otomobil Şirketi markası altında yeni bir girişime imza attı. Bu şirkete dair birçok umut besleyen iş adamı William H. Murphy’den yatırım aldıktan sonra bir prototip hazırladı. Fakat hazırladığı prototipte bir çok kusur bulunuyordu ve diğer yatırımcılardan beklediği ilgiyi göremedi. Yaklaşık bir sene daha aynı model üzerinde çalışmalarına devam etti; ancak şirket hissedarı William H. Murphy ortaklıktan ayrılınca şirketi kapanmak zorunda kaldı. 

James Dyson ve Elektrik Süpürgesi Prototipi 

Torbasız elektrik süpürgesi devriminden önce, James Dyson 15 yıl boyunca elektrik süpürgesi ürününü mükemmelleştirmek için uğraştı. Ürün son haline gelene kadar toplamda 5127 elektrikli süpürge prototipi hazırladı. İlk ürünü ortaya çıktıktan sonra Birleşik Krallık ‘ta bulunan hiçbir şirket bu ürünü istemedi. Dyson mecburen büyük emeklerle hazırladığı ürünü Japonya’da satmayı başardı. Kendi firmasını kurdu; fakat beklentilerinin aksine Birleşik Krallık pazarına uzun yıllar boyunca giremedi. 

Walt Disney ve Laugh-O-Gram Stüdyo

Walt Disney markası yaratılmadan önce Walt Disney Laugh-O-Gram Films adlı ilk şirketini hayata geçirdi. Ancak bu firma ilk ve en büyük projesini hayata geçirebilecek sermayeyi toplayamadı. Sözleşme feshedildi, proje iptal oldu ve Disney artan borçları nedeniyle ilk göz ağrısı olan şirketini kapatmak zorunda kaldı. 

Steve Jobs ve Lisa

Teknoloji dünyasının en ünlü simaları arasında yer alan Steve Jobs, adını duyurmadan önce birçok başarısız projeye imza attı. Bu projelerden biri de Apple Lisa idi. 1980’li yıllar boyunca Steve Jobs, bireysel kullanım için ilk kişisel bilgisayarı geliştirmek için uğraştı. Apple’ın en büyük başarıları arasında yer alan Lisa, maalesef satış açısından tam bir hayal kırıklığına yol açtı. Steve Jobs bu başarısızlık sonunda 1985 yılında şirketten uzaklaştırıldı. 

Soichiro Honda ve Tokai Seiki

Soichiro Honda 1937 yılında Toyota için piston üretimi yapan Tokai Seiki firmasını hayata geçirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri Yamashita’da bulunan fabrikayı yok etti. Yeni bir fabrika kurabilecek kadar sermaye biriktiremeyen Honda, firmasını Toyota’ya satmak zorunda kaldı. Satıştan elde ettiği sermayeyi 1946 yılında; daha sonra Honda Motors’a dönüşecek olan Honda Teknik Araştırma Enstitüsü’nü kurmak için harcadı.

Akita Morito ve Pirinç Pişiricisi

Dünyaca ünlü Sony firması, kurulduktan sonraki erken dönemlerde elektronik pirinç pişiricisi üretimi yapıyordu. Bu ürün beklenilen başarıyı elde edemedi ve piyasan çektirildi. Sony’nin ilk ve belki de tek başarısızlığı henüz firma dünyaca ünlü değilken yaşanmıştı. 

Harland Sanders ve Gaz Lambası 

KFC’yi kurmadan diğer bir deyişle kızarmış tavuk kralı olmadan önce Albay Harland Sanders birçok başarısız girişime imza attı. Lastik satmaya çalıştı, benzin istasyonu operatörlüğünü denedi ve gaz lambası üreticiliğe soyundu. Karbon ile gaz lambası çalıştırmayı icat edip bu ürününün patent haklarını satın aldı ancak şirketi çok kısa bir süre içerisinde iflas etti.

 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler