İstediğiniz Saygıya Ulaşmanın Yolları

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:33

İstediğiniz Saygıya Ulaşmanın Yolları
Enes Öksüz admin

Saygı ve liderlik el ele ilerleyen iki şeydir. Başkalarına liderlik etmek için ilk olarak onların saygısını kazanmanız gerekir. Ancak asıl durum bundan çok daha derindir. Büyük liderler, yüksek standartlar belirleyen ve herkesi elinden geleni yapmaya destekleyen bir çevre yaratabilen kişilerdir. Ne yazık çevrenizdeki kişilerin saygısını kazanmanın kısa ve kolay bir yolu yok. Elde edeceğiniz saygı kazanılmış, beslenmiş ve özenilmiş olmalıdır. Bu süreçte doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Bir Örnek Oluşturun

Saygı yuvarlak birşeydir. Onu kazanmak için başkalarına göstermek zorundasınızdır. Başkalarına göstermiş olduğunuz saygı, sadece kendinize ve birbirinize nasıl davranacağınızla ilgili modeller değil aynı zamanda karşılıklı olarak kendi öz saygınızı da yansıtmaktadır. Bu yüzden saygı ilkesi eylemlerinize her gün rehberlik etmelidir.

Egonuzu Geride Bırakın

Ego çoğu zaman rol oynamak zorunda olduğumuz zaman giydiğimiz sosyal bir maskedir. Ego, korkudan beslendiği için onay, kontrol ve güç kazandırır. Hak ettiğiniz krediyi alıp almadığınızın konusunda endişelenmek yerine göreve ve ekibinize odaklanın.

Karakter Tutarlılığı Gösterin

Tutarlı olduğunuzda ve insanlar sizden ne bekleyebileceğini bildikleri ölçüde, size ve liderliğinize gösterecekleri saygıda eşit  derecede tutarlı ve beklenir olacaktır. Hesap verebilir olmanız, sorumlu olmanız ve sözleriniz ile davranışlarınızın tutarlı olması son derece etkilidir. Tutarlı olmak bir taahhüttür ancak taklit etmekten çok daha kolay ve daha etkilidir.

Karmaşıklığı Basitleştirin

Bazı şeyleri olması gerekenden daha karışık hale getirirseniz şeffaflığı feda etmiş olursunuz ve saygınızı kaybedersiniz. Bir sorun gerçekten karmaşık bir hale geldiğinde bunu mümkün olduğunca basit hale getirmeye ya da daha küçük parçalara bölmeye çalışın. Basit durumları ise gereksiz yere daha kompleks bir şey haline gelmesine izin vermeyin. Sadelik, şeffaf olmayı çok daha kolaylaştırır ve iş yerinde şeffaflık sağlayan kişilere güven duyulur ve saygı gösterilir.

Güvenilir Olun

Güvenilirliğin iki bileşini bulunuyor. Bunlar doğru şeyleri yapma ve işleri doğru yapmak olarak düşünülebilir. Etkili bir liderliğin temelinde saygınlık yatar. Doğruyu söyleyin, açık ve düşünceli olun,  doğru olanı kolay olmadığında bile yapmak için cesaret gösterin. Bunlar diğerlerinin gözünde kredinizin artmasını sağlar.

İletişim Şeklinize Dikkat Edin

Birisiyle konuşurken kullandığınız ses tonu ve kendinizi ifade etme şeklinizin en az söylediğiniz kelimeler kadar önemlidir. İletişimde kullandığınız her unsur ister sözlü ister yazılı iletişimde olsun, ister herkese açık ister özel olsun son derece önemlidir. Ses tonunuzun özellikle pozitif ve saygılı olmasına dikkat edin. Karşınızdaki ile saygı çerçevesinde iletişim kurun. Zamanla başkalarının da sizin için aynı şeyi yapmaya başladığını görebileceksiniz. Saygı kazanmak bir yapılacaklar listesini kontrol etmekten daha fazlasıdır. Diğerlerine saygı duymak ve onlardan aynı karşılığı almak liderlik konusunda en önemli şeylerin başında gelmektedir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler