Evlatlık Olmasından Yazları Çalıştığı Çiftliğe Kadar Jeff Bezos Hakkındaki İlginç Gerçekler

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 07:09

Üvey babası tarafından evlat edinmiş bir Star Trek hayranı şimdilerde dünyanın en zengin adamı olmak üzere

Evlatlık Olmasından Yazları Çalıştığı Çiftliğe Kadar Jeff Bezos Hakkındaki İlginç Gerçekler
Enes Öksüz admin

1994 yılında 30 yaşında olan Jeff Bezos, Seattle’da Amazon’u kurabilmek için yatırım bankacılığı firması D.E. Shaw & Co’daki başkan yardımcılığı görevini bıraktı. O günlerde Jeff Bezos, Wall Street’de bu kadar önemli bir pozisyona gelmiş en genç kişiydi.

Önerilen İçerik: Jeff Bezos’un Başarısında 9 Kritik Süreç

Günümüzde ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile dünyanın en zengin insanı olmak için yarışıyor. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Amazon’un hisseleri yükseldiğinde Jeff Bezos kısa bir süreliğine de olsa Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin insanı olmuştu ancak hisselerdeki değişiklik ile yine ikinci sıraya geriledi. Bezos aynı zamanda yaptığı ilginç şeylerle de tanınıyor.

Önerilen İçerik: Amazon Neden Hala Yeni Kurulmuş Bir Şirket Gibi Yönetiliyor?

Star Trek Hayranı

Jeff Bezos çok büyük bir Star Trek hayranı ve Alexa’nın gelişim sürecinde Star Trek evreninden çok ilham aldıklarını açıklamıştı. Bezos aynı zamanda 2016 yılında çıkar Star Trek Beyond filminde de bir uzaylıyı oynadı.

The Simpsons’da Oynadı

The Simpsons’ın 2008 yılında yayınlanan bir bölümünde Jeff Bezos karakteri de yer aldı. Bu bölümde bir diğer ünlü zengin Mark Cuban ile beraber Mr. Burns karakterinin Zenginler Kampı’na katıldı. Bezos karakterinin seslendirmesini de kendisi gerçekleştirdi.

Uzay Girişimciliği Hayali

Jeff Bezos ilkokuldaki arkadaşlarına ve öğretmenlerine büyünce uzay girişimcisi olacağını söylüyordu ve 2000 yılında bu hayalini gerçeğe dönüştürdü. Uzay turizmi üzerine çalışamalar yapan Blue Origin firmasını kuran Bezos’un Blue Origin roketleri, SpaceX’in Falcon roketleri gibi dünyaya geri dönüyor ve tekrar kullanılabiliyor.

Sürekli Olarak Geleceğe Bakıyor

Jeff Bezos daha çocukken de geleceğe bakan birisiydi. Brad Stone’un The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon isimli Jeff Bezos biyografisine göre ünlü milyarder daha çocukken bir an önce büyümek ve yatakta yatabilmek için tornavida ile beşiğini sökerek yatak haline getirmiş.

Evlatlık

Jeff Bezos daha çok küçük yaştayken üvey babası Miguel Bezos tarafından evlat edinilmiş. Bugün Bezos’un eşi Mackenzier ile üç oğlu ve bir kızı bulunuyor. Çift kızlarını Çin’den evlat edindi.

Çiftlikte Çalışıyor

Besoz yaz aylarını, çocukluğunun geçtiği Texas’ta bulunan büyükbabasının çiftliğinde çalışarak geçiriyor. Bezos burada bozulan yel değirmenlerini tamir ediyor. Bezos’un büyükbabası 1950’de Darpa’da uzay teknolojileri üzerine çalışmış ve Atomik Enerji Komisyonu’nun Albuquerque’de bulunan ofisinde yöneticilik yapmış.

İlişkilere Farklı Yaklaşıyor

Jeff Bezos görüştüğü kadınların güçlü bir profile sahip olmasını istiyordu. Hatta kendisi hakkında çıkan haberlere göre Bezos’un görüştüğü kadınlarda aradığı ilk kriter onu Üçüncü Dünya ülkelerinden birinin hapisenise düşerse kurtarıp, kurtaramayacağıydı.

Bağış Yapıyor

Albuquerque doğumlu Jeff Bezos, üniversiteyi dünyanın önde gelen üniversitelerinden birisi olan Princeton da okudur. Bezos burada elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümlerini bitirdi. 2011 yılında ise Princeton’ın nörolojik bozukluklar üzerine araştırma yapmak için kurduğu merkezine 15 milyon dolar bağış yaptı.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler