Jeff Bezos’un Başarısında 9 Kritik Süreç

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:03

Dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri şüphesiz Jeff Bezos. Bu yazımızda Jeff Bezos’un hayatı ve alışkanlıkları ile ilgili ilginç bilgiler sizleri bekliyor.

Jeff Bezos’un Başarısında 9 Kritik Süreç
Enes Öksüz admin

Amazon.com’un kurucusu olan, dünyanın en zengin adamları listesinde yer alan ve başarılarıyla dikkat çeken bir isim Jeff Bezos. Giderek büyüyen serveti ve e-ticaret sektörüne sağladığı faydalarla gündemden bir türlü düşmeyen Bezos başarılarıyla adını dünya genelinde duyurmayı başardı. Bu yazımızda Bezos’un başarısının ardındaki 9 kritik seçimi sizlerle paylaşacağız. Hayatımız tercihlerimizle değişebilir diye boşuna denmiyormuş, bu gerçeği bir kez daha vurgulayacağız…

Gençken de aynıydı, yapacağım dediklerini yapardı

Bu bir seçim midir bilinmez ama Jeff Bezos henüz okurken de yapacağım dediği şeyleri gerçekleştirirdi. Henüz o dönemde parlak bir öğrenci olan Bezos, Ulusal Merit ve Gümüş Şövalye ödülünü almaya hak kazandı. Uzay araştırmalarına her zaman meraklıydı ve bu merakından hiç vazgeçmedi. 2000 yılında Blue Origin adlı bir şirket kurup uzay araştırmaları yapmaya başladı. Şirket evrildi ve şu an uzay turizmi alanında çalışmalar yapıyor…

İnternetin sunduğu fırsatı gördü ve hayatını değiştirdi

30 yaşında Wall Street’te çalışırken internet kullanımının hızla yükseldiğini fark etti. Bu farkındalık üzerine işini bıraktı ve tüm hayatını değiştirerek Seattle’a taşındı. Seattle’da e-ticaret üzerine yoğunlaşmaya başladı. Bu kararı ile hayatının dönüm noktası olan Amazon.com’un da temelleri atılmış oldu.

Önerilen İçerik: Türkiye'de E-ticaret Büyümek Zorunda

Eşini seçerken bile hedef odaklıydı

Akıllı, ufkunu açan ve zeki bir kadınla evlenmek istediğini biliyordu; bu doğrultuda eşi Mackenzie ile tanıştı ve evlendi. Karısını tanımadan önce CV’sini bile bildiğini söyleyen Bezos, hedef odaklı özelliğinden hiçbir zaman taviz vermedi.

Başlangıçta kitap satışlarına odaklandı

E-ticaret yatırımlarına odaklandığı sırada farklı alternatifler üzerine detaylıca düşündü. Kullanıcılara en çok alternatif sunabileceği ve sitesini zenginleştirebileceği seçeneğin kitaplar olduğunu fark etti. Seattle’da kitaplara erişiminin de kolay olduğunu düşününce 1995 yılında Amazon.com’u kurdu. 1 milyondan fazla kitap alternatifi sunarak ticari hayatına başladı. Sadece 1 yıl içerisinde 5 çalışan sayısını 100 kişiye çıkarmayı başaran Bezos, kitap satışında özelleşip faaliyet alanını genişletmeye başladı.

“Önce müşteri memnuniyeti sağlanmalı.” mottosunu benimsedi

Şirketini büyütmek ve müşteri sadakatini arttırmak için müşteri memnuniyetine önem veren Bezos, Amazon.com’un toplantılarında bir sandalyeyi müşterilerine ayırdı. Müşterilerine söz hakkı tanıyan ve onların geri bildirimine başvuran girişimci, bu alışkanlığını günümüzde de dijital platformlardan sürdürüyor. Müşterilerinin fikirlerini alıyor, onlara danışıyor ve sağlam adımlarla yoluna devam ediyor.

İş ve özel hayat dengesi hayranlık uyandırıcı

Jeff Bezos oldukça işkolik bir şahsiyet olmakla beraber özel hayatı ile iş hayatı arasında denge kurmayı başarabiliyor. 4 çocuğu ve eşi Mackenzie ile birlikte zaman geçirmeyi ihmal etmeyen Bezos aile kahvaltılarını asla kaçırmıyor. Geceleri bulaşık yıkayan ve bunu en özel lükslerinden biri olarak tanımlayan Bezos, ailesine düşkünlüğü ile de biliniyor.

Girişimleri Amazon.com’dan ibaret değil

Amazon.com’un faaliyet alanını geliştirmek Bezos’un girişimci perspektifinin sadece bir kısmını gözler önünde seriyor. Uzay turizmi şirketi Blue Origin’in de sahibi olan Bezos, 2013 yılında satın aldığı The Washington Post’un işleri ile de ilgileniyor.

Sağlığını ihmal etmiyor

Her gece 8 saat uyumaya özen gösteren Bezos, sağlığına da oldukça dikkat ediyor. Hayatının yüksek temposuna ayak uydurabilmek için beslenmesine dikkat ediyor ve düzenli olarak spor yapıyor. Fit görünümü de kendine ne kadar özen gösterdiğinin somut kanıtı olarak kabul ediliyor.

Yaptığı bağışlar dikkat çekiyor

Dünyanın en zenginlerinin yürüttüğü hayır işlerinin yanında Bezos’un yaptıkları biraz hafif kalsa da kendisi eğitime katkı sağlamayı sürdürüyor. 33 milyon USD tutarında bağışı eğitim sektörüne yapan Bezos, evsizlere de sığınma tesisleri yaptırıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler