Franchise Almayı Düşünenlere Dersler

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:21

Başarılı girişimciler ve işletme sahiplerinin en büyük ortak özelliklerinden birisi yaptığı işe hakim olmaları ve bu iş hakkında herşeyi bilmeleridir.

Franchise Almayı Düşünenlere Dersler
Fatih Bozoğlu user

Franchise hakkında iyi bir bilgi alabilmek için internet sitelerinden ya da bu alanda çalışan kişilere danışmanız gerekmektedir. Bu şekilde yatırımınızı yapmadan önce hem işletmeniz he mde hizmet vereceğiniz sektörü yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Bu şekilde hem onların tecrübelerini hem de karşılaşabileceğiniz potansiyel engelleri öğrenebilirsiniz. Çıkabilecek potansiyel engelleri önceden ne kadar iyi şekilde belirlerseniz o kadar az problem yaşarsınız. Bu çalışma aynı zamanda daha doğru hedefler belirlemenize ve bu hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur. Başarılı girişimciler ve işletme sahiplerinin en büyük ortak özelliklerinden birisi yaptığı işe hakim olmaları ve bu iş hakkında herşeyi bilmeleridir.

Önerilen İçerik : Franchise İçin En Doğru Lokasyon Nasıl Bulunur?

Konsepti Değil Marketi Düşünün

Birçok insan yanlış nedenlerden dolayı franchise alıyor. Yemek yemeyi seven insanlar yemek markalarından, kahve içmeyi sevenler kahve markalarından bayilik alıyor. Bazısı ise kendi çevresine hiç benzer bir işletme olmadığı için tercih yapıyor. Ancak yatırımcıların ve girişimcilerin asıl yapması gereken sadece bayiliği değil bayiliğin çevresindekileri de düşünülmesi gerekliliği. Eğer tüm çevresel etmenleri de göz önünde bulundurursanız doğru bir tercih yapabilir ve başarılı olabilirsiniz. Bayilik almadan önce marka politikalarını araştırmalı, potansiyel giderlerinizi hesap etmeli ve özellikle işletmenizin lokasyonunda hitap edeceğiniz kitlenin yoğunluğunu önceden kestirebilmeniz gerekmektedir.

Önerilen İçerik : Franchise Veren Firmalar Girişimcileri Nasıl Destekler? 

Tercihinizi Yapmadan Önce İyi Düşünün

İnsanlar genellikle işlerinden çıkmak, patronlarından kurtulmak amacıyla bayilik alma tercihini yapıyor. Bu şekilde merkeze hesap vermeyeceklerini düşünüyorlar. Ancak bir markanın bayiliğini aldığınızda yapacağınız işi o markanın yolundan yapacaksınız demektir. Eğer bunu istiyorsanız bayilik sizin için  ideal bir çalışma yöntemidir. Eğer bu yol sizin için uygun değilse o zaman başarıyı yakalamanız imkansızdır. Başarılı bir işletmenin aynı zamanda başarılı bir sistemi olması gerekir. Sistemin başarısını doğuran şey markanın izlediği politikadır. Bu politika sonuçta sizin başarınızı ve karınızı etkileyecek olan ana bir çalışma çerçevesi olarak görev görmektedir.

Ellerinizi Kirletmekten Çekinmeyin

İşler kötü gitmeye başladığında bazı adımlar atmaktan çekinmemelisiniz. Başarıya giden yoldan çıktığınızı düşündüğünüz zamanlarda alacağınız önlemler sizi bu yılda tutacaktır. Bunun için işletmenizi ya da hizmetinizi baştan aşağıya denetlemeniz ve ipleri elinize almanız gerekebilir. İşletmenizin ön yüzünde yer almaktan ve sisteminizi mükemmel hale getirmekten çekinmemeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaptıktan sonra bayiliğinizi büyütme seçeneğinizi düşünebilirsiniz.

Önerilen İçerik : Franchise Almak Neden Sıfırdan İş Kurmaktan Daha Avantajlı?

Bayilik Aşaması

Marka ve sektör kararınızı verdikten sonra yapmanız gereken işletmeniz faliyete geçene kadar yapılması gerekenleri düzene sokmaktır. Markanın sunduğu eğitim programını, işletmenin lokasyonunun belirlenmesi, inşaat süreci, gerekli ekipmanların hazırlanması ve işletmenin çalışır hale gelmesi için gereken dekorasyon süreci kabaca bayilik kararınızdan sonra yapmanız gereken şeylerin başında gelmektedir. Bu şekilde büyük gün geldiğinde işletmenizi resmen hizmet verebilecek hale getirebilirsiniz. Bu süreci süresi, giderleri ve çıkabilecek engelleri ile birlikte değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde başlangıç aşamasını en hasarsız bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bu Hafta Bayilik Veren Firmalarda 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler