Fast Food Bayilikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:40

Fast food hizmet sektörünün tartışmasız en hızlı büyüyen alanlarından bir tanesi. Üstelik ülkemizin genç nüfusu göz önünde bulundurulduğunda bu büyümenin daha uzun süre devam etmesi bekleniyor.

Fast Food Bayilikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fatih Bozoğlu user

Türkiye’de hizmet sektörünün en hızlı büyüyen pazarı olan yemek sektörünün daha uzun süreler boyunca bu yükselişine devam edeceği ön görülüyor. Özellikle yabancı sermayenin ülkemizdeki başarısı ve yerli markaların cesareti ile beraber fast food sektörü birçok girişimcinin fırsatları değerlendirmesini sağlıyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra Antalya, Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi turizmin gelişmiş olduğu bölgelerde yeme-içme sektörü oldukça gelişmiş ve talep gören bir sektördür. Yemek sektörü içerisinde hızla büyüyen fast food markaları Türkiye’nin her yerine verdikleri bayilikler ile büyümeyi daha uzun yıllar canlı tutmayı hedefliyor. Özellikle ülkemizde sayıları hızla artan alışveriş merkezleri sundukları food court alanlarıyla fast food bayilerine yeni yerler sunuyorlar.

Hedef Kitle

Fast food sektörünün oldukça geniş bir hedef kitlesi bulunuyor. Özellikle öğrenciler ve beyaz yakalı kesimin tercih ettiği fast food türü ülkemizde çok popüler hale geldi. Yoğun iş ve günlük hayatın içerisinde yemek yemek için kısıtlı zamanı olan kişilerin birçoğu bugün tercihini fast fooddan yana kullanıyor. Öğrenciler ve çalışanların yanı sıra alışveriş merkezlerini tercih eden ziyaretçiler de yemek yeme ihtiyaçlarını yine buralarda bulunan fast food bayiliklerinden gideriyor. Her yaştan kesime hitap eden bu yemek türü geniş bir ürün yelpazesiyle tüketicilerin tercih sebebi haline geliyor. Hamburger ya da pizza gibi ürünlerin yanı sıra tantuni ve döner gibi yerli lezzetlerinde iyi bir şekilde pazarlanması her kesi fast food markalarına ilgi duymasını sağlıyor.

Çok Tercih Edilen Markalar

Türkiye’de hizmet veren fast food markaları arasında en çok tercih edileni Burger King. TAB Gıda bünyesinde ülkemizde hizmet veren Burger King %46 ile lider konumda bulunuyor. Dünya çapında en çok bilinen fast food markalarının başında gelen Burger King’i ise Domino’s Pizza takip ediyor. Özellikle damak zevkimize uygun pizza seçenekleri ile Türkiye’de büyük bir başarı yakalayan Domino’s’un arkasından üçüncü sırada yine bir hamburger markası olan McDonald’s bulunuyor. Türkiye’nin en büyük ve en yaygın restoran zincirlerinden birisi olan Baydöner ise ilk beşte yer alan tek yerli marka. Baydöner’in arkasından ise beşinci sırada yine dünyaca ünlü KFC bulunuyor.

Eve Teslim Seçeneği

Fast foodu diğer yemek çeşitlerinden ayıran bir diğer özelliği ise eve teslimat seçeneği. Bugün ülkemizde hizmet veren neredeyse bütün fast food markaları eve servis özellikleriyle ön plana çıkıyor. Fast food tüketenlerin yaklaşık olarak yarısı eve sipariş veriyor ve yemeklerini evde yemeyi tercih ediyor. Eve siparişlerin sayısı özellikle akşam saatlerinde en üst seviyeye ulaşıyor. Eve teslimat seçeneklerinde markaların sunduğu bazı kampanyalar ve avantajlar da her geçen gün bu seçeneğin daha fazla kişi tarafından daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Bir Önceki Yazımıza Gözatın : Eğitim Kurumlarında Bayilik İçin Modern Fikirler

Fast Food Bayiliği Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler