Bayilik Açıklaması

BAYDÖNER Türkiye’nin en büyük ve en yaygın restoran zinciri olarak Türkiye’nin heryerinde ve başta komşu ülkeler olmak üzere yurtdışında da büyümeye devam ederken franchise adaylarıyla işbirliği yapmaya hazırdır. 

Hedef lokasyonlar: Alışveriş Merkezleri, Şehirlerin kalabalık ve prestijli caddeleri 

Hedef şehir ve ülkeler: -Türkiye'de nüfüsu 150.000 i geçen tüm şehirler -Komşu ülkeler, ortadoğu ülkeleri, türki cumhuriyetler IRAN,IRAK,SURIYE,MISIR,LIBYA,AZERBEYCAN,GURCISTAN,KAZAKISTAN,RUSYA,BULGARISTAN,ALMANYAFranchise

Adaylarında Aranacak Temel Özellikler : Baydöner yatırımının gerektirdiği finansal olanaklara sahip, Baydöner kurum kültürüne, etik değerlerine uyum gösterebilecek yatırımcı adayları tercih edilecektir.

 BayDöner Neden BAYDÖNER ? Güçlü menü : Çünkü menüsünde türk mutfağının en güzel yemeği var, hemde baydöner kalite standartıyla, makul fiyata ve hızlı servisle. Kategorisinde lider : Fast food müşterisinden, restoran müşterisine kadar çok geniş tüketici kitlesine hitap eden baydöner, döner dendiginde ilk akla gelen en fazla şubesi olan en yaygın marka En iyi sistemler : Dönerin üretiminden müşteriden sipariş almaya, ürünlerin mutfaktaki projesinden restoranlarda kullanılan ekipmana kadar işimizin kalitesini, verimini artırmak için en son teknolojiyi, en yeni sistemleri kullanıyoruz. Müşteri odaklılık : “Baydönerde her müşteri bir yıldiıdir.” felsefesiyle çalışanlarımızın odağına mutlak müşteri memnuniyetini koyduk. Eğitim, Denetim : Çalışanlarımızı Iso 22000 standartlarına uygun bir üretim ve servis kalitesini sağlamak amacıyla düzenli olarak eğitiyoruz ve ayrıca etkin kontroller yapmak suretiyle denetliyoruz. 

Bay Döner Bayilik - Franchise Verme Koşulları ve Süreçleri -Baydöner 10 yıl için lisans ( franchise ) vermektedir. -Restorant yatırım bedeli yaklaşık 400.000 tl dir. -Restoranın yer seçimi franchise adayının önerileri doğrultusunda Baydöner tarafından yapılmaktadır. Yer seçiminde şehrin ana ve işlek caddeleri veya meydanlara bakan hareketli yerler daha uygundur. Restorant büyüklüğü 150-200 m2 ve dış oturumu olan yerler tercih edilir. Karar verilen emlak Baydöner tarafından kiralanır ve mimari projeleri Baydöner tarafından hazırlanır. Tüm inşaat, dekorasyon, tesisat, ekipman ve mekanik işleri Baydöner standartlarına uygun olarak yetkili mimar ve mühendislerimiz nezaretinde gerçekleştirilir. -Seçilen işletmeci adayı Baydöner tarafından verilen bir eğitim programına katılarak işletmeci olabilmeye hak kazanır. Restoran sahibi kendisi işletmeci olabildiği gibi bir başka kişi aracılığı ile de işletmeyi yürütebilir. 

Bayilik Verdiği Bölgeler

İlçe bilgilerini görmek için şehir seçin.
BAŞVUR