En Ölümcül Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:06

En Ölümcül Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
Enes Öksüz admin

Bir şirketiniz varsa ürün ya da hizmetlerinizin reklamını ve marka tanıtımınızı sosyal medya platformlarında yapmanız size büyük avantajlar sağlar. Normalde sizden haberi dahi olmayan binlerce kişiye bu platformlardan ulaşabilir ve markanızla ilgili farkındalıklarını arttırabilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmanız için altın değerinde fırsat sunan sosyal medya platformlarını yanlış kullanmanız halinde ise beklentilerinizin tam tersi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu ihtimali de göz önünde bulundurarak bu yazımızda “en ölümcül sosyal medya stratejileri” hakkında detaylı bilgi aktaracağız. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz stratejik hatalardan mutlaka kaçınmanız gerektiğini hatırlatarak, hataları saymaya başlıyoruz. 

Tüm Sosyal Medya Platformlarında Yer Almayın!

Facebook, Google Plus, Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn ve Snapchat firmalara farklı avantajlar sunabilir; kabul ediyoruz. Ancak sosyal medya pazarlamanızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız bir anda tüm platformlarda var olmaya çalışmayın. Amaçlarınıza en uygun hizmet edeceğiniz kanalı belirleyin ve bu kanaldaki pazarlama faaliyetlerinizi yönetebilecek kadar uzmanlaşın. Her yerde parmak izi bırakıp sonucunda başarı elde edememektense, tercihlerinizi azaltın ve enerjinizi tek bir kanala odaklayın. 

Önerilen İçerik: Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

Sadık Takipçilerinizi Görmezden Gelmeyin!

Sosyal medya pazarlamanızın temel amacı daha fazla potansiyel müşteriye ulaşıp satışlarınızı arttırmak olabilir, ancak sizi sürekli takip eden, paylaşımlarınızı paylaşan ve size sadakat besleyen müşterilerinizi görmezden gelirseniz büyük bir yanlışın altına imza atmış olursunuz. Size bağlılığını belli eden takipçilerinize özel ilgi göstermeli, gerekirse onlarla ilgili paylaşım yapmalı ya da şahıslarına özel teşekkür mesajları yollamalısınız. Böylelikle değer bilen bir marka olduğunuzu ispatlamış olursunuz.

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural

Önerilen İçerik: Müşteri Sadakatini Lehinize Çevirin

Başka Markaları Taklit Etmeyin!

Neredeyse her yazımızda başarılı olmak için diğer firmalardan farklı olmak gerektiğinden bahsediyoruz. Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi diğer firmaları taklit etme esasına dayandırırsanız takipçilerinizin gözündeki değeriniz düşer. Sosyal medya pazarlamada başarının özü özgünlüğe, ilgi çekiciliğe ve paylaşmaya değer işler üretmeye bağlıdır. Daha önce yapılanı, paylaşılanı ya da verilen mesajı verirseniz nasıl bir başarı elde etmeyi bekleyebilirsiniz?

Hedef Kitleyi Anlayamamak Büyük Sorun!

Firmaların sattıkları ürünleri ya da sundukları hizmetleri doğru kişilere tanıtmaları gerekir. Sosyal medya pazarlama stratejilerini oluştururken hedef kitlelerine en kolay ulaşabilecekleri yolları bulmaları beklenir. Kimi zaman yüzlerce beğeni alan postları olabilir ancak bu beğeniler içerisinde potansiyel müşterilerinin oranı doğrudan başarılarını etkiler. Elbette ilgi çekici paylaşımlarla marka bilinirliğini arttırırlar ve uzun vadede amaçları için önemli bir atmış sayılırlar; fakat kısa vadede işletmelerinin ihtiyaçları olan satışları yapamayabilirler. Bu nedenle hedef kitlelerini tanımaları ve onlara yönelik sosyal medya stratejisi belirlemeleri oldukça önemlidir. 

Toplanan Verileri Önemseyin!

Sosyal medya pazarlamasında yeni tekniklerin devreye girmesi ve artık sistemlerin daha akıllı hale gelmesi firmaların veri akışını arttırmıştır. Web sitesini iyileştirmek ve sosyal medyada varlığını güçlendirmek isteyen firmalar analizlerini yapmalı ve tüm stratejilerini bu datalar dahilinde oluşturmalıdır. Paylaşımları ne zaman reaksiyon alıyor, hangi paylaşımları etki yaratıyor, günün hangi saatlerinde daha verimli sonuç alınıyor, kullanıcılar hangi paylaşımlardan sonra web sitelerini ziyaret ediyor gibi soruların yanıtları bulunursa tüm sosyal medya pazarlama stratejileri daha işlevsel hale gelecektir. 

Önerilen İçerik: Ödül Programlarının Pazarlamaya Etkisinden Yararlanın

Tüm Sosyal Medya Platformlarının Ayrı Dinamikleri Vardır!

Tüm sosyal platformların aynı anda kullanılmasının markanın imajına zarar verebileceğinden az önce bahsetmiştik. Şimdi bir adım öteye geçiyoruz ve her sosyal medya platformunun dinamiklerinin farklı olduğunu söylüyoruz. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarının her birinin kullanıcı kitlesi; kullanıcılarının beğenileri, amaçları ve tercihleri farklıdır. Bu nedenle varlık gösterilen sosyal medyanın kullanıcı kitlesinin tanınması gerekir. Şirketler tanıtımlarını yaparken sosyal medya kanallarının kendine has dinamiklerini fark etmek ve bu kurallara uygun paylaşımlar yapmak zorundadır. 

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmalı Mısınız?

Önerilen İçerik: İşletmenizin Facebook Sayfasını Hareketlendirin!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler