Emlak Sektöründe Franchise Sisteminin İşleyişi

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:51

Emlak sektörü ülkemizde en çok büyüyen sektörlerin başında yer alan sektörlerden bir tanesi. Franchise sisteminin sağladığı avantajlar ile emlak sektöründe başarılı olmak son derece kolay.

Emlak Sektöründe Franchise Sisteminin İşleyişi
Enes Öksüz admin

Ülkemizde emlak ve inşaat sektörünün giderek büyümesi yabancı gayrimenkul devlerinin, ülkemize olan ilgisini giderek arttırıyor. Dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketleri Türkiye’deki franchise girişimlerini sürekli büyüterek devam ettiriyor. Dünyanın önde gelen gayrimenkul devlerinden Coldwell Banker, RE/MAX ve Realty Plus gibi şirketler ülkemizdeki şubelerini arttırmayı hedefliyor. Emlak sektöründe franchise sistemi sunduğu avantajlardan dolayı giderek daha fazla ilgi görüyor. Özellikle işletmecilerin işini kolaylaştırması ve daha az risk içermesi, emlak sektöründe franchise sisteminin büyümesini sağlıyor. Sürekli büyüyen gayrimenkul ve emlak sektörü, franchise sisteminin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini gösteriyor.

Franchise Almanın Kuruluş Aşamasındaki Faydaları

Birçok sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de franchise sisteminin büyük avantajları bulunur. Bunların başında ise emlak sektörü hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmasanız bile yanınızda size yardımcı olacak birilerinin olması gelir. Emlak sektöründe franchising modeli ile kendisini kanıtlamış ve marka bilinirliği oluşturmuş büyük bir markanın arkanızda olmasının verdiği güven, ilk başta birçok avantaj sağlar. Franchise ile işletmenizin kurulum aşamasında, ofisinizin bulunması gereken yerden dekorasyonuna kadar her adımda yardım alabilirsiniz.

Önerilen İçerik: İşletmeniz İçin Lokasyon Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Ofisiniz için en verimli olacak yer belirlendikten sonra uzmanlarla beraber iç tasarımın müşteriye nasıl bir mesaj vereceği, nasıl kaliteli bir imaj oluşturulacağı üzerine çalışmaya başlayabilirsiniz. Franchising yerine, tek başınıza böyle bir şeye giriştiğinde ise başarısız olma riskiniz daha yüksektir.

Franchising Sisteminin Avantajları

Emlak sektöründe franchising sistemi ile alacağınız yardım sadece kuruluş aşamasında değildir. Ofisinizin işleri bittikten sonra detaylı bir eğitim alarak hem piyasa hem de emlak tipleri konusunda geniş çaplı bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Bu sayede içerisinde yer aldığınız markanın diğer temsilcilerinin seviyesine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Franchising alacağınız markanın bünyesinde yer alan diğer temsilciler ile sürekli bir iletişim içerisinde olarak sektörde ve marka gerçekleşen değişikliklerden haberdar olabilirsiniz. Hem işinizin kurulum aşamasında hem de çalışma aşamasında alacağınız bütün yardımlar sayesinde kısa sürede önemli miktarda kazanç elde ederken alacağınız riskleri de önemli ölçüde düşürürsünüz.

Türkiye’de Gayrimenkul ve Franchising

Ülkemizdeki gayrimenkul sektöründe franchising anlayışı giderek büyüyor. Ülkemizde Era Türkiye’nin 37 şubesi, Coldwell Banker’ın 125 şubesi RE/MAX’ın ise 300’den fazla şubesi bulunuyor.

Türkiye Franchising Derneği UFRAD tarafından yayınlanan verilere göre ülkemizde %24’ü yabancı, %74’ü yerli olmak üzere 1850’den fazla zincir işletme bulunuyor. Bu işletmelerden 1471 tanesi franchise ya da bayilik veriyor.

Avrupa Franchise Federasyonu tarafından açıklanan verilere göre ise ülkemiz franchise zinciri sayısında Avrupa’da lider konumda. Türkiye’de franchising pazarı 35 milyar dolar’ın üzerine bir hacme sahip ve bu durum giderek artıyor. Franchise sistemi ile gayrimenkul sektörü giderek büyürken işletmecilerin de kısa sürede ve risksiz bir şekilde büyümelerini sağlıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler