Satışlarınızı Arttıracak 6 Etkili Yöntem

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:59

İşletmenizin satışlarında durgunluk varsa ve yeni müşteri kazanma süreciniz hayalinizdeki gibi işlemiyorsa; mevcut müşterilerinize odaklanma zamanınız gelmiştir. “Nasıl?” sorusunun yanıtları yazımızda…

Satışlarınızı Arttıracak 6 Etkili Yöntem
Fatih Bozoğlu user

Satışlarınızı fark edilir ölçüde arttırmak istiyorsanız yeni müşteriler bulmaya çalışmaya gereğinden fazla odaklanıp mevcut müşterilerinizi görmezden gelmemelisiniz. Mevcut müşterilerinizin sadakatini arttırmaya yönelik satış stratejileri benimseyerek gelirlerinizi sürekli kılarken satış rakamlarınızı da yükseltebilirsiniz. Özellikle nüfusu kısıtlı olan bir bölgede ticari faaliyetlerinizi sürdürüyorsanız satışlarınızın sürekliliğini sağlamak için az sonra paylaşacağımız yöntemlerin birini ya da birden fazlasını eş zamanlı olarak uygulayabilirsiniz.

Satış Teşvik Programını Hayata Sokun

Satışlarınızı yaparken satış personellerinizin etkisini asla hafife almamalısınız. Müşterilerinizle aranızdaki bağı kuran ve diyalogları satışa döndüren ekibinizi teşvik edecek bir program başlatmalısınız. Onlara ulaşılabilir hedefler koymalı ve hedeflere erişilmesi halinde de onları motive edecek ödüller sunmalısınız. Faaliyet gösterdiğiniz sektör ve personellerinizin talepleri doğrultusunda teşviklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Zaman zaman prim, zaman zaman tatil ya da farklı aktivitelerle satış personellerinizin motivasyonunu yükseltebilirsiniz.

Önerilen İçerik : Satış Dinamikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çapraz Satış Stratejilerinizi Gözden Geçirin

Bir müşteriye daha fazla ürün satmanın en kolay yolu çapraz satış yapmaktır. Müşterinin hali hazırda satın alacağı ürünle ilgili destekleyici işlevlere sahip diğer ürünleri müşteriye sunmak onun satın alma kararı vermesini sağlayabilir. Ancak çapraz satış salt ürünleri raflara dizip görünür kılmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Çapraz satış sırasında müşteriler ikna edilmeli ve ek ürünleri neden almaları gerektiği kendilerine anlatılmalıdır. Çapraz satış yapabileceğiniz bir ürün ya da hizmet çeşitliliğiniz varsa bu şansınızı iyi değerlendirmelisiniz.

Önerilen İçerik : B2C Firmalarına Özel Pazarlama Stratejileri

Müşterilerinizi İndirim Zamanlarınızla İlgili Bilgilendirin

Müşterileriniz mağazanıza gelip ürün bakıyorlarsa ve ürünlerle ilgilenip son kararı vermekte zorlanıyorlarsa elinize büyük bir fırsat geçer. Özellikle indirim zamanlarına yakın bir dönemdeyseniz müşterilerinizin kendilerini hem özel hem de ayrıcalıklı hissetmesini sağlayabilirsiniz. İndirim zamanlarını onlara söyleyin, bakıp da almakta tereddüt ettikleri bir ürünün bir hafta sonra indirime gireceğini söylemek onların yanlarında yeni müşterilerle mağazanıza geri gelmesine yol açacaktır. Bu bilgilendirme için sosyal medyayı ve e-mail pazarlamayı da kullanabilirsiniz!

Önerilen İçerik : Müşteri İlişkileri Yönetimi için İpuçları

Müşteri Sadakatine Yoğunlaşın

Mağazanızdan bir kere alışveriş yapan müşteriyle düzenli müşterileriniz arasında bir fark yaratmaya çalışın. Böylelikle mevcut müşterilerinizin sadakatini kazanabilir ve işletmenizi onların gözünde vazgeçilmez hale getirebilirsiniz. Müşteri sadakati kazanmak için düzenli müşterilerinize özel indirimler düzenleyebilir, kampanyalar yaratabilir ve neticesinde onlara değer verdiğinizi göstermenin yollarını bulabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Müşteri Sadakatini Lehinize Çevirin

Müşteri Ödül Programları Oluşturun

Her şey müşteri sadakati kazanmak içindir, müşteri ödül programı ise bu sürecin yalnızca bir adımıdır. Müşterilerinizin ürün ya da hizmetlerinizi satın almasını istiyorsanız özel günlerde onlara özel indirimler hazırlayabilir, kendilerine mesaj atabilir ve sizi hatırlamalarını sağlarken satışlarınızı arttırma şansı yakalayabilirsiniz. Bu tarz programlar düzenlemek için şirketinizin büyük olması ve köklü bir geçmişi bulunması gibi şartların etkisi olmayacağını unutmamalısınız. İşletmenizin ölçeğinden bağımsız olarak müşteri ödül programlarından yararlanabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Mevcut Müşterilerinizi Nasıl Korursunuz?

Ücretsiz Numuneler Dağıtın

Bir ürün satın alındığında firma müşterilere diğer ürünlerin numunelerini dağıtırsa numunelerini dağıttığı ürünlerin satışlarını arttırma imkanı yakalar. Bunun temel sebebi müşterilerin bilmedikleri bir ürünü almak istemeyeceği gerçeğidir. Numune dağıtımıyla firmalar ürünleri ile ilgili farkındalığı arttırabilir. Böylelikle hem müşterilerini özel hissettirir hem de ürünlerinin en etkili tanıtım yöntemine başvurmuş olur. Müşteri sadakati yolunda bir adım atılmış olması da sürecin artılarından biri haline gelir.

Sonuç olarak, yeni müşteriler çekmek satışları arttırmanın etkili bir yoludur. Fakat mevcut müşterilerin gücü de göz ardı edilmemelidir. Mevcut müşterilerin takdiri kazanılırsa satışların ivmesi de doğru orantılı olarak yükselecektir.

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Kanvas İş Modeli Nedir? Neler İçerir?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler