Bayilik Arayanlar Nelere Dikkat Ediyor?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:18

Sadece kazanç vadederseniz bir yere kadar başarılı olabilirsiniz, sonrasında sizin de değişime ayak uydurmanız gerekir…

Bayilik Arayanlar Nelere Dikkat Ediyor?
Enes Öksüz admin

Bayilik veren firmalar, bayilik iş modeli ile şirketlerini büyütmek, kazançlarını arttırmak ve köklerini derinleştirerek sektörde lider markalardan biri olmak isterler. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için markalarını nasıl konumlandırdıkları şüphesiz çok önemlidir. Ancak bu tek kriter midir?

“Bayilik alarak kendi işlerinin sahibi olmak isteyen girişimciler, alacakları firmalardan neler beklerler?” bu sorunun yanıtını bulmak için yeterince çaba harcanmadığını deneyimlediğimiz, birçok firmayla karşılaşıyoruz. Halbuki bu sorunun yanıtı hem bayilik veren firmaları hem de bayilik almak isteyen girişimcilerin tercihlerini çok yakından ilgilendirmektedir. Bu yazımızda bayilik almayı düşünen girişimcilerin soru işaretlerine ve beklentilerine odaklanarak, markalar için daha şeffaf bir ortam sağlamaya çalışacağız. 

Markaların Amacı ve Topluma Yararı Olmalı

Bayilik almayı düşünen kişilerin yaş ortalamalarının 20 ve üzerinde olduğu bilinmektedir. Genç kuşak ya da Y kuşağı olarak sınıflandırılan bu gençlerin oldukça azimli ve aynı zamanda parçası oldukları topluma duyarlı oldukları gözden kaçırılmamalıdır. Bayilik almayı düşündükleri zaman, tercih edecekleri markaların amaçlarına ve toplum için yararlarına odaklanma eğilimi gösterirler. Genç girişimciler sadece para kazanmak için değil, değer katmak için de kendi işlerini kurmak isterler. Maddi ve manevi olarak tatmin edici çözüm sunan markalar ise şüphesiz onların ilk tercihleri olacaktır. 

Esneklik 

Genç girişimciler için esneklik çok önemli bir kavramdır. Teknolojiyle iç içe büyümüş, nimetlerinden yararlanmış ve faydalarını gözlemlemiş bir nesil olarak bayilik alacakları firmaların esnekliği onlar için tercih sebeplerinden biri haline gelebilir. Online toplantılar, mobil uygulamalar, 09:00-18:00 mesai algısının terk edilmesi onları cezbeden unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nesil zaman olarak çok fazla çalışmanın değil, verimli olmanın önemini kavramıştır. Bir sürü bürokratik prosedür, onlara anlamsız gelen kurallar kendilerini rahat hissetmelerine engel olacaktır. Bayilik veren firmaların verimlilik için yaptıkları ve onlardan beklentileri, cesaretlerini arttırabildiği gibi bayilik almak için duydukları hevesi de azaltabilir.

Teknolojinin Organizasyon Süreçlerine Dahil Olması

Bayilik almak isteyen genç girişimciler için bayilik veren firmaların, organizasyon süreçlerine teknolojiyi ne kadar entegre ettikleri çok önemli bir kriter olarak ön plana çıkmaktadır. Firmaların müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve iş süreçlerini verimli hale getirmek için teknolojiden yardım almaları onların yıldızını parlatacaktır. Eski yöntemlerin terk edilmesi, işlerin daha hızlı yürütülebilir olması, firmaların vizyonlarının genişliğinin de en büyük göstergeleri olarak kabul edilmektedir. 

İş Birliği ve Paylaşım

Günümüz iş dünyasında açık iletişimin önemi her geçen gün daha da artıyor. İş birliği yapılan işletmelerde fikirler paylaşılıyor ve en doğru stratejilerin belirlenmesinde herkesin söz hakkı oluyor. Bu durum şirketin tüm bireyleri için aidiyet duygusunu arttırırken, yapılan her iş normalden daha çok benimseniyor ve amaçlar için daha çok çaba harcanıyor. Bayilik almak isteyen girişimcilerin bayilik veren firmalardan bekledikleri diğer önemli bir husus da liderlik olarak ön plana çıkıyor. Herkese söz hakkı tanıyan, onların görüşlerini dinleyen, önerilerini dikkate alan ve sinerji ortamı yaratmak için toplantı düzenleyip organizasyonlarla bir araya gelinmesi için çaba harcayan liderlerin varlığı girişimcilerin işbirliği yapma isteğini arttırıyor. 

Etki

Yeni nesil girişimciler için standart çalışma düzeni çok da avantajlı değil, onlar daha cesur hamleler yapıp iş dünyasındaki rekabet ortamında varlıklarını güçlendirmek istiyorlar. Bu aşamada kendi işlerini kurmak yerine bayilik alarak faaliyetlerine devam etmeleri için birçok değişkenden etkilenebiliyorlar. Bayilik veren firmaların uzmanlıklarını paylaşmaları ve onlara yol göstermeleri ise onların tercihleri üzerinde düşünüldüğünden çok daha etkili hale dönüşüyor. Patron işçi ilişkisinin ötesine geçmek ve deneyimli kişiler tarafından yönlendirileceklerini bilmek onların bayilik alma isteklerini arttırıyor. 

Bir önceki haberimizde İşletmenizi Daha İyi Hale Getirmenin 5 Yolu başlığı ile parlak fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler