İşletmenizi Daha İyi Hale Getirmenin 5 Yolu

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:35

İşletmenizi Daha İyi Hale Getirmenin 5 Yolu
Enes Öksüz admin

Her girişimcinin başarılı bulduğu bir marka, şirket ya da kuruluş vardır. Bu isimleri düşündüğünüz zaman onları başarılı saymanıza neden olan artılarını rahatlıkla görebilirsiniz. Heyecan verici ürün ya da hizmetler, devrimsel güncellemeler bu isimlerin ortak özellikleri arasında yer alır. Attıkları özel adımlarla diğerlerinin arasından sıyrılan bu isimlerin yaptıklarının basit olmadığını kısa bir değerlendirme ile görebilirsiniz. Heyecan vermek ve olmayanı sunmak herhangi bir sektörde sahip olunabilecek en zorlu hedefler arasında bulunur. Rekabetin arttığı, kalabalık sektörlerde ise bunu yapabilmek hem zor hem de korkutucu olabilir.  Korkmamak ve başarılı olmak için yapabileceğiniz tek şey satış yapmaktan daha fazlasını göz önünde bulundurmak ve girmiş olduğunuz rekabette iyi, farklı ve heyecan verici olmak için neler yapabileceğiniz gözlemlemektir.


1. Sizin Okyanusunuz Farklı Olsun

Her sektörde farklı yoğunlukta bir kalabalık vardır ve bu her girişimci neredeyse kaçınılmaz durumlar arasında yer alır. Oyuncuların birbirlerinden pay çalmaya çalışması rekabetin gelebileceği en zorlu ve kötü noktalar arasında olduğundan dolayı bunu gerçekten yapmak istemezsiniz. Bu yüzden sektörünüzde kendiniz için özel bir alan arayın. Gerçek potansiyeli keşfedilmemiş ürün ya da hizmetler odağınız olabilir. Farklı bir bakış açısı ile yenilenen ve insanlara “Evet, bu ürüne gerçekten ihtiyacım var.” dedirtebilen fikirler ile kendinizi farklılaştırabilirsiniz. 

2. Cesur Olun

Bir adım atmayı sadece bir hareket olarak algılamamalısınız. Bunu ancak bir yere doğru ilerlemek, birilerinin üzerine doğru gitmek, hedefe yaklaşmak ya da risk almak olarak tanımladığınız zaman gerçek anlamını verebilirsiniz. AR-GE yapmaktan , satış ve pazarlama dinamiklerinde yeni yöntemler denemekten ya da müşteri deneyimini arttıracak adımlar atmaktan korkmayın. Ekibinizi kurarken alanında uzman kişilerden ve destekçilerden yardım almayı tercih edin. Yetenekli ancak tecrübesiz insanlarla çalışmak başarısızlık getirmez daha çok kazanmanızı sağlar. Bu adımı atmak için cesur olmanız gerekir. 

3. Kazanımı Detaylarda Arayın

Kalabalık olan pazarları incelediğiniz zaman bu pazarlarda yer alan işletmelerin ayak izlerinin benzerlik gösterdiği sonucuna kolayca varabilirsiniz. Bu varsayımla birlikte kendinize sormanız gereken bazı temel sorular vardır. Tüketicinin ihtiyaçları mevcut mu? Yenilikçi bir teknoloji ya da devrimsel bir tasarım sunmak mümkün mü? Bu soruların cevabını aradığınız zaman hedef kitlenize daha fazla şey sunabilir, ilgilerini daha çok çekebilirsiniz. Farkındalık yaratan bir işletme olduğunuz zaman bu başarı çizginizi ve ivmenizi yukarı yönlü olarak değiştirir. 


4. Uzmanlık 

Bir markanın harika olmasının temelinde bir ürün çeşidini ya da hizmeti yaşam tarzı ile çevreleyebilmesidir. Marka bağımlılığı ya da sadakati yaratmak için büyük şirketler arasında iyi örnekler bulabilirsiniz. Kendine ait ekosistemi ile farkındalık yaratan Apple oldukça uç, başarılı ve büyük bir örnek olsa da size marka sadakatinin ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla gösterebilir. Hedef kitlenizle ürün ya da hizmetlerinizin birlikte olduğu fikirleri hayata geçirmelisiniz. Yaşam tarzı blogları ya da dikkat çeken video içerikler ile farkındalık yaratabilirsiniz. Sertifikalı uzmanlarla ve profesyoneller ile çalışarak marka ile tüketici arasında daha güçlü bir bağ kurabilirsiniz. 


5. İlham için diğer başarılı sanayilere bakın

Kalabalık sektörlerde rekabetin varabileceği son nokta fiyat rekabetidir ve bu hiçbir zaman tercih edilmek istenmeyen bir rekabet türü olarak karşımıza çıkar. Rakiplerinizden fiyatla öne geçerseniz bu geçici bir durumdur ve farklı bir fiyat politikasına karşı yenik düşebilirsiniz. Yapmanız gereken şey yeniliği ve farkındalığı aramak olmalıdır. Yani farklı sektörleri incelemek, onların dinamiklerini veya fikirlerini değerlendirmek, pazarlama çözümlerini öğrenmek ve günün sonunda bunu kendi sektörünüze uyarlamak size kazandırır. İlham aldıktan sonra kendinize uygun bir şekilde gelişmesini sağlarsanız her zaman daha çok kazanırsınız. Yaratıcı olmak bitmeyen rekabetle başa çıkmanın ve kalabalık pazarlarda varlık göstermenin en temel gereksinimleri arasında yer alır. Pazara göre şekillenmek yerine pazara şekil vermek kazanmanın ve başarının kesin yöntemi olarak tanımlanabilir.

Satış Görüşmeleriniz Neden Başarısız Oluyor? Hiç merak ettiniz mi? Özellikle telefonda gerçekleşen başarısız satış görüşmeleri üzerine fikirler ve çözümler barındıran bir önceki haberimizi okuyun.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler