Sağlık Sektörü Bayilikleri İçin En Doğru Zaman Olabilir

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:12

Sağlık sektörü bayilikleri son yeni nesil medikal ürünlerin ortaya çıkması ile beraber bir kez daha popüler hale geldi.

Sağlık Sektörü Bayilikleri İçin En Doğru Zaman Olabilir
Fatih Bozoğlu user

Sağlık sektörü bayilikleri son yeni nesil medikal ürünlerin ortaya çıkması ile beraber bir kez daha popüler hale geldi. Yatırımcılar tarafından bu alandaki fırsatların değerlendirilmesi ilginin tekrardan sağlık sektörü bayilikleri üzerinde toplanması aynı zamanda Türkiye’de sağlık sektörünün ne kadar büyük bir pazar olduğunu gösteriyor. Özellikle 1980’li yıllarda yapılan sağlık reformu ve özel hastanelerin ortaya çıkması ile beraber sağlık sektörü 20 yıl gibi bir sürede 3 kat büyüme sağladı. Bugün başta plastik cerrahi ve estetik operasyonlar olmak üzere birçok alanda sağlık turizminin de arttığı ülkemizde sağlık sektörü ile dirsek temasında bulunan alanlarda giderek daha da ön plana çıkıyor.

Medikal Ürünler

Tıbbı cihazlar ve medikal sektörü dünya çapında hızlı bir değişim yaşıyor. Artık bilgiye dayalı ve sermaye yoğun bir alan olan medikal sektöründe Türkiye’nin dünyadaki üretim değeri yaklaşık olarak 1.2 milyar dolar. Türkiye’nin medikal sektörü sadece iç pazarda değil aynı zamanda global pazarda da büyüyor. 2013 yılında 484 milyon dolar civarında olan medikal ürün ihracatı 2016 yılında 516 milyon dolar seviyesine yükseldi. Medikal ürünlerin gelişen teknoloji ile beraber hastaların tedavilerinde önemli rol oynaması ve artık tedavinin vazgeçilmez parçalarından biri olması bu alandaki yatırımları ve teşvikleri önemli ölçüde etkiliyor. Medikal ürün bayiliği alan yatırımcılar kısa sürede yatırımlarını geri kazanma fırsatını değerlendiriyor.

Medikal Ürün Bayilikleri Veren Firmalar

Gıda Takviyesi 

Türkiye’de sağlık sektörü ile yaratılan farkındalık sayesinde welness ve spor salonu alışkanlığı da hızla yayılıyor. Özellikle son yıllarda kendini gösteren wellness sektörü ile beraber destekleyici gıdalar ve supplementler de ortaya çıktı. Günümüzde Türkiye’de 500 binden fazla kişi spor salonlarına gidiyor. Özellikle yabancı markaların piyasaya girmesi ile bir anda patlama yaşanan bu alanın toplam değeri ise 500 milyon dolar civarına yaklaşıyor. Spor alanı içerisinde sporcu gıdaları ve ek gıda pazar 12 yıl içerisinde tam 7 kat büyüyerek 8 milyon dolardan 55 milyon dolar seviyesine geldi. Yapılan araştırmalara göre bu pazarın 2020 yılında yaklaşık 80 milyon dolar civarlarına gelmesi bekleniyor. Bu alanda başta alışveriş merkezlerinde yer alan sporcu gıdası bayilikleri yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

Gıda Takviyesi Bayiliği Veren Firmalar

OTC Ürünler

Genellikle otc ya da over the counter olarak bilinen gıda takviyeleri eczane tezgahlarından büyük bir kitleye ulaşıyor. Çalışanlar yorucu bir günün altından kalkabilmek, gençler öğrenimi ve beyin aktivitelerini güçlendirmek, yaşılar ise yaşadıkları zorlukların üzerinden gelebilmek için bu takviye gıdaları tercih ediyor. Oldukça geniş bir kitleye hitap eden bu gıdaların toplam satış rakamı 4 yıl içerisinde 367 milyon TL’den 628 milyon TL’ye çıktı. 2020 yılı itibariyle bu rakamın 885 milyon TL civarına ulaşması bekleniyor. Takviye gıda sektörünün bu hızlı yükselişi aynı zamanda marka çeşitliliği ile beraber büyük bir rekabet ortamı yaratıyor. Ortaya çıkan bu rekabet ortamından ise kendilerine sağlanan avantajlar sayesinde bayiler karlı çıkıyor.

OTC Ürün Bayiliği Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler