Türkiyede En Çok Kazandıran Otomobil Bayilikleri

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 08:30

Otomobil bayilikleri yatırımcılarına oldukça önemli kazançlar sağlıyor. Özellikle bünyesinde hafif ticari araç segmentinden araç bulunduran markaların gelirleri diğer markalara göre daha yüksek oluyor.

Türkiyede En Çok Kazandıran Otomobil Bayilikleri
Fatih Bozoğlu user

2017 yılında ülkemizde tam 956.194 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirildi. Özellikle hafif ticari araçların satışı 2016 yılına göre %2.93 artarak 233.435’e yükseldi. Giderek artan bu pazar aynı zamanda girişimcilere de yeni fırsatlar sunuyor. Otomobil bayilikleri yatırımcılarına oldukça önemli kazançlar sağlıyor. Özellikle bünyesinde hafif ticari araç segmentinden araç bulunduran markaların gelirleri diğer markalara göre daha yüksek oluyor.

Otomobil bayilikleri, bireysel müşterilerin yanı sıra kurumsal müşterilere de hitap ettiğinden dolayı geniş bir müşteri profiline sahip. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin filo ihtiyaçlarında otomobil bayilikleri büyük rol oynuyor. Araç kiralama servisleri ile birlikte otomobil pazarının büyümesinden önemli pay alıyor. Otomobil pazarının 2023 yılına kadar gelecek olan elektrikli ve hibrid araçlar ile beraber büyümesini devam ettireceği ön görülüyor. Büyük bayilikler verdikleri satış sonrası hizmetler ve yetkili servis hizmetleriyle, müşterileriyle uzun dönemli ilişkiler kuruyor.

Ford

Ülkemizde Ford marka araç satışları sabit bir çizgide ilerliyor. Ancak bu çizgi o kadar yüksekte ki Ford her yıl Türkiye’de en çok satılan markalar arasına girmeyi başarıyor. Özellikle Transit ve Tourneo serisi gibi başarılı hafif ticari modellere ve Ranger gibi pick up modellerine sahip olan Ford bayiliği yatırımcıları memnun ediyor.

Fiat

Ülkemizde uzun yıllardır bulunan Fiat çok sayıdaki binek ve ticari modeli ile ülkemizde en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor. Fiat Ducato, Fiorino ve Doblo gibi ticari modelleri her yıl birçok işletme tarafından satın alınıyor. Ayrıca Fiat’ın geniş yedek parça yelpazesi satın alma kararında önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Fiat markası ülkemizde Ford ile beraber Koç Holding’in otomotiv ayağı olan Otokoç Otomotiv çatısı altında yer alıyor.

Renault

Ünlü Fransız markalarından birisi olan Renault, uzun yıllardır ülkemizde stabil satışlara sahip ve belirli bir çizginin altına inmiyor. Şirketin geniş servis ağı ve uygun fiyatlı yedek parça temini tercih sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Çok sayıda aile ve binek otomobil modelinin yanı sıra Master ve Kangoo tipi ticari modelleriyle de büyük bir başarı yakalamış durumda. 1971 yılından beri ülkemizde olan Renault binek otomobil ve hafif ticari araç modellerinde en fazla ürün çeşidine sahip marka olarak öne çıkıyor.Renault’nun bir diğer özelliği ise ülkemizde ard arda 11 yıl boyunca en çok satan binek otomobil özelliği göstermiş olması.

Volkswagen

Almanya’nın en büyük üreticilerinden birisi olan Volkswagen’ın modelleri ülkemizde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Volkswagen orta ve üst segment binek araçları, Transporter, Crafter ve Caravelle gibi panel van modelleri ve sınıfının lider markalarından birisi olan Caddy hafif ticari aracı ile her geçen yıl ülkemizdeki satış adetini arttırıyor. Türkiye’de Doğuş Grubu açtısı altında bulunana Volkswagen’ın ülkemizde toplamda 41 ilinde 66 yetkili satıcısı ve 71 yetkili servisi bulunuyor.

Honda

Honda, Türkiye’de en çok satış yapan ve en geniş ürün yelpazesine sahip Asyalı bir otomobil firması olarak öne çıkıyor. 1992 yılından beri ülkemizde olan Honda’nın müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran şirket felsefesi her daim tüketiciler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Firmanın İnsana Saygı ve Üç Memnuniyet adı verilen temel ilkelerinin bir ayağını da bayilikleri oluşturuyor.

Suzuki

 Türkiye pazarında 2012 yılına hızlı giren Suzuki yakaladığı satış grafiği ile kısa sürede adından bahsettirmeyi başardı. Bir önceki yıla göre %30 oranında büyüme sağlayan marka bu başarısını sunduğu hizmetlerden taviz vermeden devam ediyor. Türkiye pazarındaki payını büyümeyi hedefleyen marka bu alanda yeni yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlardan en çok yararlanan unsurların başında ise Suzuki bayilikleri yer alıyor.

Otomobil Bayilliği Veren Diğer Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler