İşletmenizden Kazandığınız Sermayeyi Borsada Değerlendirmek

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:46

İşletmenizden Kazandığınız Sermayeyi Borsada Değerlendirmek
Enes Öksüz admin

Küçük veya büyük, başarılı birçok işletmeci, işletme para kazanmaya başladıktan sonra kazandıkları bu parayı değerlendirmenin yollarını arar. Bu özünde doğru ve mantıklı bir harakettir ancak yanlış yapılan yatırımlar işletmeden elde edilen gelirin ve hatta işletmenin kendisinin kaybedilmesine neden olabilir. Yapılan yanlış yatırımlar sonucunda birçok yatırımcının atıldığı macera kötü bir sonla bitebiliyor. Yatırımcıların, işletmelerinden elde edecekleri gelirler ile yapacakları yatırımlar doğru olduğu takdir de ise işletmenin hızlı ve kolay bir şekilde büyümesini sağlıyor. Doğru yatırımlar genel olarak işletmeler için kar topu etkisi gösterebiliyor.

Yatırımı Nerelere Yönlendirmemelisiniz

Küçük bir işletmeci olarak gelir elde etmeye başladığınızda önemli bir adımı geride bırakmış sayılırsınız. Ancak bu sizi bir diğer önemli adıma yöneltecektir. Günümüzde arsa, ev ya da ofis tarzı gayrimenkul yatırımları uzun vadede önemli getiriler sağlayabiliyor. Borsa ya da forex piyasası gibi yatırımlar ile daha kısa sürede daha fazla getiri sağlayabilen yatırım çeşitleri de tercih edilebiliyor. Ancak bu yatırım çeşidi gayrimenkul yatırımlarına göre biraz daha riskli olarak görülüyor.

Önerilen İçerik: İşletmenizi Büyütmek İçin Gayrimenkul Yatırımları Yapmalı Mısınız?

Bunlar ve bunların dışındaki çeşitli yatırım çeşitleri her yatırımcının hedefi ve yatırım stratejisine göre mantıklı ve doğru olabilir. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmeciler için bu tarz yatırımlar yapmak son derece yanlış olabilir. Mantıklı ve doğru gözükmesine rağmen birçok işletme, işletme için son derece önemli olan dönemlerde yapılan akla yatkın yatırımlar ile yok olabiliyor.

Önce İşletme

Yeni bir işletmeci olarak öncelikle düşünmeniz gereken her zaman kendi işletmeniz olmalıdır. Günümüzde küçük bir işletme açmak bile bazı sektörler için riskli olabiliyor. Bu adımı atıp işletmeyi kurduktan sonra gelen adım ise işletmenin para ve müşteri kazanmaya başlaması olarak kabul edilebilir.

Önerilen İçerik: Yeni Bir İşletme Kuranların Yaşayabileceği Endişeler

Ancak bunu da başardıktan sonra yapılması gerekenlerin başında yatırım yapmak değil büyümeyi hedeflemek geliyor. Fakat bazı yatırımcılar gelir elde etmeye başladıktan sonra işletmenin doğru yolda olduğu yanılgısına kapılıp bunun yerine başka yatırımlar yapmaya başlayabiliyor. Bu yatırımlar başarısız olduğunda ise doğru yönlendirilen işletmeler bile derin yaralar alabiliyor.

Ne Yapmalısınız?

İşletmeniz para kazanmaya başladıktan sonra yatırım yapmak yanlış değil. Ancak bu yatırımı başka yerler yerine kendi işletmenize yapmalısınız. Özellikle günümüzde internetin gücü ile beraber en küçük işletmelerin bile büyük kitlelere ulaşabilmesi işten bile değil. Siz de işletmenizin elde ettiği getiriler ile adınızı daha geniş bir kitleyeye duyurarak işletmenizin temelini sağlamlaştırabilirsiniz. İşletmenizden elde ettiğiniz geliri doğru ve başarılı büyüme stratejilerine kaynak olarak kullanarak işletmenizin ekonomik yönden daha güçlü olmasını sağlayarak gelecek krizlere hazır olabilirsiniz. Ancak bunu başardıktan sonra buradan elde edeceğiniz gelirler ile diğer yatırım seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Yatırım hedeflerinizi biraz geciktirerek hem daha büyük bir işletmeye hem de daha kazançlı yatırımlara yönelmek başarı yakalama şansınızı oldukça yükseltecektir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler