Borsa Yatırımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:18

Borsa Yatırımı Nedir ve Nasıl Yapılır?
Enes Öksüz admin

Borsada yatırım yapmak bazı kişilerin hayalini süslerken bazı kişilerin korkulu rüyası. Borsada yaptığı yatırımlar ile gelirini artıran kişiler olduğu gibi borsanın bir şey kazandırmadığını ya da güvenilmez olduğunu düşünen kişiler de bulunur. Halbuki borsalar son derece güvenli piyasalardır ve doğru bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Ancak bu her yatırım aracında olduğu gibi borsa da riskin olmadığı anlamına gelmez. Borsa yatırımlarınızın başarılı olabilmesi için bu yatırım aracına diğer bütün yatırım araçlarından daha hakim olmalı ve deneyime sahip olmalısınız. 

Önerilen İçerik: En Karlı Yatırım Araçları

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımcılığı nasıl yapılır?

Borsada yatırım yapacaksanız ilk olarak piyasayı tanımalısınız. Piyasayı tanımayan yatırımcıların yaptığı yatırımlar borsada batmaya mahkumdur. Bunun için borsa hakkında eğitim almak ya da bu işi danışmanlar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek ve yatırımlarınızın karşılığını almak için eğitimlere önem vermeli ve piyasa hakkında gerçekten bilgi sahibi olmalısınız. Borsada yatırım yapmadan önce kendinizi ve bilginizi test etmek amacı ile demo hesaplarda deneyim kazanabilirsiniz. Bu demo hesaplar sayesinde borsaya girmeden önce piyasanın nasıl işlediğine hakim olabilir, yatırım araçlarını tanıyabilir, alım satım emirlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenebilir ve fiyat dalgalanmalarını yorumlayabilirsiniz. 

Borsa yatırımı yapmak için ise ilk olarak kendinize bir portföy oluşturmanız gerekir. Bu portföyü oluşturacağınız sırada para kazanabileceğiniz yatırım araçlarının neler olduğunu belirlemeniz ve bu araçlara al emri vermelisiniz. Gerçekleştireceğiniz al emri ile değer kazanacak yatırım araçlarına sahip olursunuz ve bir vade belirlersiniz. Bu vadenin sonuna gelindiğinde ise alım ve satım arasındaki farktan para kazanmış olursunuz. Borsada vereceğiniz her al emri için bir de sat emri bulunmalıdır. Bu iki emir ile siz portföyünüze yatırım aracını eklerken diğer bir yatırımcı da kendi portföyünden bu aracı çıkarmış olur. Borsada gerçekleştirilen işlemler ve ortaya çıkan fiyatlar piyasanın arz talep dengesine göre gerçekleşmektedir. Bu nedenden dolayı da verdiğiniz her emri karşılayan bir emir bulunmalıdır. Sizin emrinizi karşılayacak bir emir olmadığında ise sizin emrinize karşılık gelecek olan emir gelene kadar emriniz bekletilir. 

Borsada Ne Alınır, Ne Satılır?

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa denildiğinde akla ilk olarak hisse senetleri gelir. Ancak hisse senetlerinin yanı sıra, çeşitli kıymetli evraklar, opsiyon sözleşmeler, emtialar, türev araçlar da borsada işlem görür. Bu araçları borsada size para kazandıracak fırsatlar yakaladığınızda alıp, satarak yatırımınızı değerlendirebilirsiniz. Sadece yapmanız gereken iyi bir portföy oluşturmak. Çünkü tek bir yatırım aracına yönelmek yerine portföy oluşturarak alacağınız riski düşürebilirsiniz. Tek bir yatırım aracı ile işlem yaptığınızda ve beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda bütün yatırımınızı kaybedebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Hisse senedi yatırımı düşünenler için kısa, orta ve uzun vadeli strateji önerileri

Borsa Yatırımları Nerede Gerçekleştirilir?

Borsada Ne Alınır, Ne Satılır?

Eskiden borsa yatırımları gürültülü ve stresli borsa seans salonlarında gerçekleştirilirdi. Bu ortamlar insanların kolay bir şekilde hata yapmasını sağlayabilecek ortamlar. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile beraber istenilen her yerde borsa yatırımı yapabilmek mümkün. İnternete bağlı bir bilgisayar üzerinden tıpkı internet bankacılığı işlemlerinde olduğu gibi borsada bulunan portföyünüzü yönetebilir ve fırsat gördüğünüz araçları değerlendirebilirsiniz. Bilgisayarınızdan hesabınızın bulunduğu aracı kurum veya bankanın internet sitesinden size ait olan kullanıcı bilgileri ile giriş yaparak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Gün içerisinde çok vakit kaybetmeden haberleri takip edebilir ve yatırım yaptığınız araçlar hakkında piyasa takibi yapabilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler