Yeni Bir İşletme Kuranların Yaşayabileceği Endişeler

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:16

Yeni bir iş kurmak her zaman riskleri de beraberinde taşır. Riskler girişimcileri endişeye yöneltebilir.

Yeni Bir İşletme Kuranların Yaşayabileceği Endişeler
Enes Öksüz admin

Yeni bir işletme kurmak veya girişimci olmak önceden görülemeyen çok şey barındırır. Alacağınız risklerin her zaman olumlu bir şekilde geri döneceğini garanti edemezsiniz. Tutkunuzu takip etmenizi engelleyecek bir korkuya izin verirseniz sürekli olarak bir şeylerin eksik olduğunu hissedersiniz. Başarılı bir girişimci olmak için korkularınızın üstesinden gelmelisiniz ve kendinizden emin adımlarla ilerlemelisiniz. 

1. Henüz Kendinizi Hazır Hissetmiyor Olabilirsiniz

Muhtemelen kendinizi hiçbir zaman hazır hissetmeyeceksiniz. Ancak rüyalarınızı takip etmenin zamanı geldiğinde yıldızlar, gezegenler aniden bir hizaya dizilip size kozmik bir dürtü göndermeyecekler. Bu yüzden hazır hissetmeyi beklemek yerine sadece harekete geçmelisiniz. Harekete geçmek için doğru zamanın gelmediğini hissetmeniz gayet doğal ancak mükemmel zaman hiçbir gelmeyecek. Doğru olmayan bir anda harekete geçip onu doğru hale getirmek sizin elinizde. Başarı düşüncenin değil eylemin bir ürünüdür. Bir adım atıp hata yaparsanız bunda problem yok çünkü bir hatadan öğrenecekleriniz bir rüyadan öğreneceklerinizden çok daha fazladır. 

2. Farklı Bir Şey Yaptığınız İçin Eleştirilebilirsiniz

Başkalarının sizin hakkınızda neler düşündüğü sizi ilgilendiren bir şey değil. Şunu anlayın, herkes sizi sevmek zorunda değil ve sevmeyecekte. Herkesin sizi sevmesini çabalasanız bile bu olmayacak. Bu yüzden kimseniz o olmaya devam edin. İnandığınız şeyleri savunurken, insanların görüşleri önemsizleşir. Martin Luther King Jr., Abraham Lincoln, Rahibe Teresa ve tarihteki birçok kişi aşırı muhalefete karşın kendi vizyonlarına bağlı kalarak başarılı oldu. 

3. Daha Önce Yapılmış Olabilir

Sizin iş fikriniz daha önce başka birisi tarafından hayata geçirilmiş olabilir. Ancak bu fikir hiçbir zaman sizin tarafınızdan hayata geçirilmedi. Gerçek liderleri kalabalığın geri kalanından ayıran şey orijinallik değil gerçekliktir. Başarılı liderlerin orijinalliği olmamasına rağmen kendilerine has bir değer verme yetenekleri vardır. Günümüzde artık hemen hemen her şey bir başkasından öğrendiğimiz bir bilgi ile bir diğerinden öğrendiğimiz bilginin meyvesidir. Birçok şey daha önce yapılmış olabilir ancak dünyayla paylaştığınız değerin arkasına kendi perspektifinizi, tutkunuzu ve kişiliğinizi koyduktan sonra bu sizin için orijinal olur. 

4. Henüz Başlamak İçin Yeterince Bilgi Sahibi Olmayabilirsiniz

Birçok kişi rüyalarını takip etmeye hazır olduklarını kendilerine inandırmak için kişisel gelişim kitaplarına, çeşitli sertifikalara ya da derslere başvurur. Öğrenmek sizin için iyidir ancak bu şeyler öğrenmeniz gereken şeyler değildir. Zaten bildiklerinizi ve etrafınızdan gördüklerinizi uygularsanız işletmenin ilk günlerini güçlü bir şekilde geçirebilirsiniz. 

5. Başarısız Olmaktan Korkabilirsiniz

Hayallerinizi takip etmek için yerinizden kalkıp harekete geçebilirsiniz. Bu durumda bazı hatalar yapmanızda son derece doğaldır. Başarısızlığı sizi ve ürününüzü daha da geliştirmek için kullanmanız gereken bir geribildirim olarak kullanabilirsiniz. Her geri adım aslında daha büyük bir geri dönüş için güzel bir fırsat olabilir. Hatalardan ve başarısızlıktan büyük dersler çıkarıp bunu kendiniz için bir hediye olarak kabul etmeniz her zaman hem sizin hem de işletmeniz için büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler