İşletmenizi Büyütmek İçin Gayrimenkul Yatırımları Yapmalı Mısınız?

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:15

Mevcut işinizi büyütmek ve düzenli gelirinizi arttırmak için gayrimenkul yatırımlarını tercih edebilirsiniz. Gayrimenkul yatırımlarının sunduğu güvenceden siz de payınıza düşeni alabilirsiniz.

İşletmenizi Büyütmek İçin Gayrimenkul Yatırımları Yapmalı Mısınız?
Enes Öksüz admin

Bayilik alarak ya da kendi işinizin patronu olmayı tercih ederek bir işletme açtıysanız kısa sürede kâra geçmek ve düzenli gelir elde etmek isteyebilirsiniz. İşiniz iyi gidiyorsa daha iyi gitsin, hacminiz artsın ve işleriniz büyüsün diye alternatif yatırımlar yapmayı düşünebilirsiniz. Bu yazımızda tam olarak bu taleplerinize odaklanacağız ve gayrimenkul yatırımlarının kısa bir değerlendirmesini yapacağız. “Servetinizi arttırmak ve daha güvenli bir gelecek inşa etmek için gayrimenkul yatırımları ne denli önemli ya da tercih edilmeli mi?” gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Gayrimenkul Yatırımları Arkasındaki Temel Motivasyonlar

İşletmenizi ve sermayenizi büyütmek için gayrimenkul yatırımları

  1. Kişisel Tercihler; Toplum olarak gayrimenkul yatırımları söz konusu olduğunda her zaman mantıklı bir tercih yaptığımızı düşünürüz. Çünkü bizim için “ev” kavramı değerlidir ve hayatımızı kurgularken barınacak bir yuvaya sahip olmayı önceliklendiririz. Gayrimenkul yatırımlarının dünya genelinde tercih edilmesinin asıl sebebi de aslında budur. Kişilerin kendilerini güvende hissetme ihtiyacı gayrimenkul yatırımlarına gösterilen talebi arttırmaktadır.
  1. Hızlı Kâr Elde Etme İsteği; Gayrimenkul piyasasının karlılığı son dönemde hızlı bir şekilde artmaktadır. Türkiye’de şişen bir emlak balonu olduğu aşikar ve bazı illerde konutlar çok yüksek rakamlara satılabiliyor. Gayrimenkullerin hızlı bir şekilde kâr getirebileceği gerçeği bu yatırımların kısa vadeli kazanç kapısı olarak görülmesine de yol açıyor. Özellikle emlak sektörüne ilgisi olan yatırımcılar, gelişen bölgelerden uygun fiyatlı konutlar alıp yüksek kârlara satabiliyor.
  1. Düzenli Kira Geliri; Gayrimenkul yatırımlarının diğer bir avantajı da sahiplerine düzenli kira getiri imkanı sağlamasıdır. Doğru yapılmış kira kontratları olduğunda hem kiracının hem de ev sahibinin hakları korunur ve emlak yatırımları avantajlı hale gelebilir. Ancak gayrimenkul yatırımlarının kira getirisinin miktarının binanın yaşına, konumuna, bulunduğu bölgenin gelişmişliğine göre değişebileceği unutulmamalıdır.
  1. Tatil İmkanı; Girişimci ya da iş sahibi olan kişiler genellikle dinlenmeyi ve rahatlamayı gereksiz görüp kendilerine vakit ayıramasalar da tatil onlar için düşündüklerinden çok önemlidir. Daha önceki yazılarımızda vurguladığımız gibi sürekli çalışan, strese giren ve kısır döngüde kalan girişimcilerin hayatları çekilmez hale gelebilir. Gayrimenkul yatırımlarını dinlenebileceğiniz, rahatlayıp kendinizi yenileyebileceğiniz bir yerde yaparsanız kendi sağlığınıza da yatırım yapmış olursunuz. Bu motivasyon doğrudan işinizi büyütmek ya da kârlılık ile ilgili olmasa da genel perspektiften işinize katkı sağlayacağı tartışılmazdır.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmalı Mısınız?

İşletmenizi Büyütmek İçin Gayrimenkul Yatırımları Yapmalı Mısınız?

Gayrimenkul yatırımları yapmak için bir ya da birden çok motivasyonunuz olabilir. Ancak bu yatırımları gerçeğe dönüştürmeden önce dikkatli düşünmelisiniz. Neticede birikimlerinizi harcayacak ya da kendi finansmanınızı sağlamak için kredi seçeceksiniz. Bu nedenle şu soruları kendinize sormanızı öneriyoruz;

  • Gayrimenkul sektörüne ne kadar hakimsiniz? Gayrimenkul alım satımı ile ilgili daha önce bir deneyiminizin bulunması size avantaj sağlayacaktır. Ancak bu konuda hiçbir bilginiz yoksa, yatırımlarınızı aceleye getirmemenizi öneriyoruz. Hangi konumların değerleneceğini, alım satım prosedürlerini ve kira gelirlerini öngöremezseniz yanlış yatırımlar yapabilirsiniz.
  • Başka yatırımlarınız var mı? Gayrimenkul yatırımınızın tek yatırımınız olup olmayacağı önemlidir. Farklı yatırımlarınız varsa, yatırımlarınız arasındaki denge bozulmamalıdır. Yatırımlarınızı şekillendirme gibi bir imkanınız varsa gayrimenkul yatırımları size avantaj sağlayabilir.

Sonuç olarak, gayrimenkul yatırımları eğlenceli, kârlı ve avantajlı bir yatırım olarak düşünülebilir. Hem özel hayatınız için hem de mevcuttaki işletmenizin işlerini büyütmek için doğru konumda uygun fiyatlı gayrimenkul bulursanız karşılayabileceğiniz risklere girebilirsiniz. Fakat bu yatırım için ek finansmanlara gereksinim duyacaksanız tedbiri elden bırakmayıp detaylı düşünmenizi öneriyoruz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler