Franchising Sektörünün 2023 Yılındaki Hedefi Büyük

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:38

Franchise sektröründe 2023 hedefleri çok büyük. Yıldan yıla büyüyen sektör artık milyar dolarlar ile ifade edilebiliyor.

Franchising Sektörünün 2023 Yılındaki Hedefi Büyük
Enes Öksüz admin

Franchising sektörü uzun zamandır emin adımlarla büyürken bu büyüme son yıllarda giderek hızını arttırmaya başladı. Üstelik Türkiye, Dünyada franchising sektörünün en hızlı büyüdüğü ülkeler arasında yer alıyor. Franchising Derneği UFRAD tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl içerisinde franchising sektörü 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Ülkemizde bulunan 3.000 zincir işletme ve 60.000 şube sayısı da artacak. Türkiye %180 büyüyen franchising sektörü ile zincir sayısında Avupa’nın bir numarası haline geldi.

Önerilen İçerik: RAKAMLARLA FRANCHİSE SEKTÖRÜ

Ülkemizde yaşanan bu büyüme aynı zamanda 200.000 bin kişiye de iş olanağı sağladı. Ülkemizde zincir mağazası bulunan markaların sayısı ise 150’nin üzerine çıktı. Yakın bir zaman içerisinde dünyaya açılmayı bekleyen 700 yerli marka yer alıyor. Bu tablo franchising sisteminin ülkemize katkısını ve franchising sektörünün büyümeye devam edeceğini açık bir şekilde gösteriyor.

Sektörün Geleceği

Türkiye’de bu sene 50 milyar doları geçen franchising sektörünün 2013 yılına geldiğinde 100 milyar dolar barajına ulaşması bekleniyor. Sektörün 5 yılda ikiye katlanmasının beklenmesi aynı zamanda franchising sektörüne olan güvenin de bir işaretçisi. Bu sektörün hızla gelişmesi ile beraber yeni yatırımlar ve iş birlikleri de kendini gösteriyor. Bu işbirlikleri aynı zamanda yeni çalışma alanları ve istihdamlar yaratıyor. Franchising sektörü büyürken yanında diğer bazı sektörülerin büyümesini de sağlıyor. Ülkemizde özellikle hazır gıda ve yemek sektörü franchising sisteminin avantajlarından yararlanmak isteyen girişimciler ve bu pastadan pay almak isteye yerel markalar ile beraber önemli ölçüde büyüme gösteriyor.

Franchising’in Avantajları

Franchising sistemi bayilik almak isteyen girişimcilere büyük avantajlar sunuyor. Sıfırdan bir işletme kurmak yerine oturmuş ve bilinirliği yüksek markaları kullanarak yeni bir işletme açmak başta giderler olmak üzere birçok avantaj içermektedir. Ayrıca markanın yaptığı büyük çapta reklamların hedef kitle üzerinde başarılı etki etmiş olması herhangi bir tanıtım gideri kullanmadan ya da çok az bir gider ile çok sayıda müşteri yeni kurulmuş bir işletmeye kazandırılabilir. Marka tarafından hem kuruluş sürecinde hem de faaliyet süresince verilen eğitimler ile bölge koruması gibi avantajlar yeni işletmelerin daha uzun süreler ayakta kalabilmesini sağlıyor. Bu sayede işletmeler faaliyet hayatlarında daha sağlıklı bir ekonomik duruma sahip oluyor.

Önerilen İçerik: Franchise Veren Firmalar Girişimcileri Nasıl Destekler? 

Büyük Fuar

Ülkemizde bu yıl UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan fuarda Avrupa Franchise Federasyonu toplantısı da gerçekleştirilecek. Bu federasyon içerisinde yer alan birçok Avrupa ülkesi Türk markaları ile bir araya gelecek. Avrupa’ya genişleme hedefi olan yerel markalar için önemli olan bu toplantıda Türkiye’de ki franchise sektörü de masaya yatırılacak. Dünyada en hızlı büyüyen franchising sektörüne sahip ülkelerden birisi olan Türkiye’de bu yatırımların büyüyerek devam etmesi aynı zamanda daha fazla istihdam ve daha güçlü ekonomi anlamına geliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler