Franchise Sistemlerine Dahil Olurken Neden Danışman Bulmalısınız?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:20

Franchise Sistemlerine Dahil Olurken Neden Danışman Bulmalısınız?
Enes Öksüz admin

Franchise almak isteyenler için hazırlanan bazı içeriklerde bu konuda danışman desteğinin ne kadar önemli olduğu vurgulanır. Her ülkenin hatta ülkelerde yer alan eyaletlerin franchise sistemleri kendilerine göre farklılaşabilir.

Önerilen İçerik: Bayilik İle İş Kurmak

Önerilen İçerik: Franchise Oluşturmak İsteyenler için 5 İpucu

Bir franchise sistemi başlatmak istediğiniz zaman yasal süreçlerde etkili bir şekilde ilerleyebilmek ve son anda ortaya çıkan can sıkıcı durumları yaşamamak için danışmanlık hizmeti almak gerekir. Pek doğru danışman nasıl bulunur? Franchise kurma ya da satın alma sürecinde nelere ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?

Önerilen İçerik: 4 Adımda Başarılı Bir Franchise Sistemi Kurabilirsiniz!

Her Sistemin Kendine Özel 

Franchise kurmak isteyen kişilerin en büyük hatası her anlaşmanın birbirine benzeyeceğini düşünmeleri oluyor. Her sektörün ve her işletmenin kendine has dinamikleri olduğunu bilincindeyseniz eğer franchise kurma süreçlerinin de işletmelere özel olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Eğer her franchise kurarken her anlaşmanın aynı olduğunu düşünürseniz hem sistem kurarken hem de sisteme dahil olurken sorun yaşayabilirsiniz. Sistemlerde yer alan yükümlülükler, anlaşma süreleri, yenilenme şartları, telif ve ödeme seçenekleri sisteme göre değişir. Franchise değeri bu sözleşmelerin en büyük belirleyicisi olarak ele alınır. McDonald’s ile Happy’s Burger adında iki zincir hamburger restoranı düşünün. Bir tanesi dünyada adını herkesin bildiği bir marka iken diğeri ise daha yerel bir işletme. Bu iki firmanın franchise sisteminin ya da imtiyaz seçeneklerinin aynı olmasını bekleyemezsiniz. 

Önerilen İçerik: Franchise Veren Firmalara Yapılan Düzenli Ödemeler 

Nitelikli Avukat ve Danışmanlar ile Çalışın

Bir franchise anlaşması imzalamadan önce sözleşmenin avukata okutulması gerekir. Sözleşme şartlarının bu alanda uzman bir avukat tarafından incelenmesi ilerleyen süreçlerde ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçer. Bir franchise anlaşması hazırlamak istediğiniz zaman bu anlaşmayı bir avukata hazırlatmanız gerektiği ise kuşku bile edilmeyecek bir öneridir.

Önerilen İçerik: Bir Bayilik Sözleşmesinde Olması Gerekenler 

Alanında uzman kişiler sözleşmelerle ilgili her detayı kolayca anlayabilirler. Hukuk dili olarak da bilinen sözleşme dili günlük hayat ile çok farklı olduğundan dolayı sözleşmelerin bir avukat tarafından incelenmesi duruma farklı bir şekilde bakabilmenizi sağlar. Nitelikli bir franchise avukatı ile çalışmadan franchise kurmak ya da satın almak yapılacak en büyük hatalardan birisidir. Avukatınız ya da danışmanınız olmadan bir sözleşme imzaladığınız zaman beklediklerinizi alamazsanız sorumlu tutacağınız tek insan kendiniz olursunuz. 

Franchise Nedir? Öğrenin

Bir profesyonel ile çalışmak elbette atılması gereken bir adım. Ancak bir profesyonelle çalışsanız da sistemi anlamanız, franchise satın almanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sayede size danışmanlık yapan kişinin işini daha iyi yapmasını sağlarsınız. Mevcut süreçten anlamayan, iş ile ilgili sadece marka adını bilen bir müşteri avukatına zor anlar yaşatabilir.

Önerilen İçerik: Bir Firmaya Bayilik Almadan Sorulması Gereken 10 Soru

Eğer siz işinize sahip çıkarsanız avukatınızla çok daha etkili bir çalışma gerçekleştirirsiniz. Avukatınızla olan çalışmanız tamamlandıktan sonra da sürece hakim olduğunuz için daha rahat hareket edebilir hatta sözleşme yenileme dönemlerini rahatlıkla atlatabilirsiniz. Eğer satın alma sürecinde daha etkin rol oynarsanız işinizle ilgili fikirleriniz ve gelecek planlarınız da olumlu yönde etkilenir.

İş planı yaparken mevcut yapının nasıl işlediğine daha hakim olmak, hedeflerinizi belirlerken sözleşmenize göre belirlemeler yapmak daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlar. Bazı franchise anlaşmalarında sözleşme yenileme şartı ciro, müşteri ya da pazarlama hedefi gibi çeşitli hedefler içerebilir. Bu şartları bildiğiniz zaman yol haritanızı daha kolay çizersiniz.

Önerilen İçerik: İş Planınızın Her Zaman Yol Göstersin

Franchising dinamikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak şirketlerin ilerlemesi açısından önem arz eder. Franchise geliştirme sürecinde de benzer bilgi birikimlerine ihtiyaç duyarsınız. Bir işi geliştirmenin en etkili yöntemlerinden birisi olan franchise kurma bireysel olarak ele alındığı zaman zorlu bir süreç olabilir. İşinizi genişletmek için çıktığınız bir yolda hayallerinizden daha azıyla yetinmek istemezsiniz. Franchise sistemler hakkında bulabildiğiniz kaynakları okumak, bu süreçleri deneyimlemiş kişilerin fikirlerini almak başlangıç seviyesinde etkili bir adım olur. 

Franchising Hakkında Nasıl Bilgi Sahibi Olursunuz?

Franchise sistemler hakkında bilgi bulabileceğiniz milyonlarca kaynak bulabilirsiniz. Bilgi almak için kaynak seçimi yaptığınız zaman tek kriteriniz güvenilirlik olmalı. Web sitesi içeriklerinin güvenilirliği her zaman tartışılır olsa da BayilikListesi her zaman doğru bilgileri en yalın haliyle bulabileceğiniz etkili bir franchise rehberi olarak hazırlanmıştır. İnternet sitelerinin yanı sıra bu alanda yazılmış kitapları okuyabilir, ekonomi dergilerini takip edebilirsiniz. Danışmalık ve hukuk firmalarının hazırladığı yönlendirici içerikler hukuki süreçler hakkında yüzeysel de olsa bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Franchise odaklı siteler ise seçimleriniz, işletmecilik deneyiminiz, iş planınız ve bu alanla ilgili aklınıza gelen her konuda bilgi edinmenizi sağlar.

Önerilen İçerik: Bayilik Veren Firmalar
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler